به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی صورت گرفت؛ اجرای مجموعه برنامه‌های متنوع هنری و رسانه‌ای در نوروز 1403

  به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی صورت گرفت؛ اجرای مجموعه برنامه‌های متنوع هنری و رسانه‌ای در نوروز 1403

مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به مناسبت نوروز 1403 و همزمانی این ایام با ماه مبارک رمضان، مجموعه برنامه‌های متنوع هنری و رسانه‌ای را به ویژه به منظور ایجاد فضایی فرهنگی هنری برای استقبال از زائران نوروزی بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) اجرا کرد. 

 طراحی معنایی، مفهومی، هنری و اجرایی سرتاسر نمایشگاه «بهار حرم، بهار زندگی» در قالب یک گذرچه به سفارش سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، از جمله مهمترین اقدامات این مؤسسه در آستانه نوروز امسال بود. 
این نمایشگاه، یک گذر رویداد محور قرآنی بود که در پیاده‌راه آیت‌الله واعظ طبسی در جوار حرم مطهر رضوی برپا شد و در روزهای 28 اسفند 1402 تا 10 فروردین 1403 پذیرای جمعی از زائران و مجاوران این آستان مقدس بود. 
 

اجرای برنامه‌های هنری در نمایشگاه
مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی علاوه‌بر طراحی و اجرای نمایشگاه «بهار حرم، بهار زندگی»، در کنار دیگر مؤسسات و مراکز زیرمجموعه سازمان علمی و فرهنگی این آستان مقدس، برنامه‌های هنری متنوعی با همکاری هنرمندان پیشکسوت در موضوعات مرتبط با رمضان، نوروز و امام رضا(ع) نیز در این نمایشگاه اجرا کرد. 
از جمله این برنامه‌ها می‌توان به اجرای 222 نمایش خیابانی و پرده‌خوانی، 1100 مورد خوشنویسی توسط 22 هنرمند خوشنویس، 10 تابلو نقاشی‌خط توسط هنرمندان خوشنویس و گرافیست و 154 کاریکاتور از مخاطبان متقاضی پرتره در نمایشگاه، اشاره کرد.
 

انتشار ویژه‌نامه «بهار دل‌ها»
انتشار ویژه‌نامه «بهار دل‌ها» با محوریت موضوع قرآن با رویکردی نوآورانه، هنری و عمومی، در بیش از 170 صفحه، از دیگر اقدامات نوروزی امسال این مؤسسه بود که توزیع آن در این ایام مبارک بین ارادتمندان امام هشتم(ع) توسط سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی انجام شد. 
این ویژه‌نامه مشتمل بر یک دیباچه، سه بخش اصلی با محوریت سیر تاریخی، معرفتی و تمدنی قرآن و همچنین دو بخش فرعی تدوین و منتشر شده بود.  
 

تولید آثار چندرسانه‌ای هنری
مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی امسال نیز به مناسبت گرامیداشت ایام نوروز و ماه پربرکت رمضان، آثار چندرسانه‌ای متنوعی اعم از مناجات‌خوانی، منقبت‌خوانی، پادکست داستانی، سرود و مجموعه تصویری را به منظور اشاعه فرهنگ و معارف رضوی و پیوند هر چه بیشتر محبان حضرت ثامن الحجج(ع) با صحن و سرای رضوی تهیه کرد که از صدا و سیما و شبکه‌های مجازی پخش شد.
این مجموعه مشتمل بر انتشار 10 قسمت صوتی و تصویری اعم از مناجات‌خوانی و منقبت‌خوانی، 11 قطعه پادکست داستان‌های رضوی، 12 پادکست مرتبط با ویژه‌نامه «بهار دل‌ها»، مجموعه کوتاه داستانی «زنگ زولبیا» در 30 قسمت و تولید سرود «اقبال در اقبال» با موضوع نوروز، رمضان و حرم مطهر رضوی بود. 
همچنین این مؤسسه، پوستر و موشن پوستری با عنوان «آرام جان‌ها» با هدف گرامیداشت ایام نوروز 1403 و با محوریت شعار امسال برنامه‌های آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان؛ «آرام جان‌ها، بهار حرم و بهار زندگی» طراحی و منتشر کرد. 
 

استقبال از زائران در فرودگاه بین‌المللی مشهد
از دیگر اقدامات امسال مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، طراحی و نصب نماد نوروزی به منظور استقبال از زائران در فرودگاه بین‌المللی شهیدهاشمی‌نژاد مشهد بود. این نماد، نمایی از صحن انقلاب اسلامی است که به صورت حجمی و با بهره‌گیری از نور نئون در ابعاد 9 در 3 متر طراحی و ساخته شده است. 
همچنین مؤسسه با همکاری گروه سرود نوجوان خود و اجراهای زنده سرود در این فرودگاه به استقبال زائران رفت. این اجراهای زنده با هدف اشاعه فرهنگ رضوی، پیوند بیشتر زائران نوروزی با بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) و انتقال شور و نشاط معنوی به آنان، از 27 اسفند 1402 تا 10 فروردین 1403 صورت گرفت و در مجموع 208 اجرا از سه سرود «اقبال در اقبال»، «ما خادم الرضائیم» و «خادم بی‌ادعا» انجام شد.
تاريخ: ۱۴۰۳/۱/۱۸