معرفی نگارخانه
 
 


 

 
نگارخانه رضوان وابسته به موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی از بدو تاسیس (1381) تا کنون افتخار میزبانی نمایشگاه های فرهنگی هنری متعددی را در سطح استان ، کشور و بین الملل داشته است .
این نگارخانه تلاش دارد تا ضمن حمايت از هنرمندان جوان و مستعد ، ارتباطي مداوم با نخبگان هنري كشور برقرار نموده و زمينه را جهت تضارب آراء و افكار و انتقال تجربيات هنري فراهم آورد . به اين جهت اين نگارخانه حمايت و ترويج هنرهاي سنتي و مرتبط با فضاي فرهنگي آستان قدس رضوي را درصدر برنامه هاي خود قرار داده است.
 

امکانات و ویژگی های ساختاری نگارخانه رضوان
 
نگارخانه رضوان به مساحت کلی  450 متر مربع، شامل 220 متر مربع فضای نمایشگاهی است. همچنین فضای باز به مساحت 160 مترمربع و فضای اداری و اتاق ها شامل 70 متر مربع دیگر بخش های تشکیل دهنده این مجموعه است.
سیستم نور پردازی نگارخانه رضوان شامل دو دسته  نورهای موضعی و عمومی است که به تناسب برنامه ها و نمایشگاه های اجرا شده در نگارخانه مورد استفاده قرار می گیرد. نورهای موضعی جهت تمرکز بیشتر بر آثار استفاده شده و نور های عمومی شامل نور های سقفی و حاشیه دیوارها جهت روشنایی سالن به ویژه در زمان افتتاحیه نمایشگاه ها و یا نشست های هنری به کار می رود. با توجه به وجود پریزهای سقفی ، امکان قرار دادن آثار در هر نقطه از فضای میانی نمایشگاه و نوردهی مناسب بر روی آن وجود دارد.
همچنین سیستم صوت، آمپلی فایر و بلندگو های داخل سالن جهت پخش با کیفیت موسیقی نمایشگاهی از دیگر امکانات مجموعه است.
وجود 9 پنل متحرک در سالن نگارخانه (در ابعاد 210 در 220 سانتیمتر)، انعطاف پذیری بالایی را در نحوه چیدمان نمایشگاه باعث می گردد که در نتیجه می توان با توجه به ویژگی های آثار ارائه شده در هر نمایشگاه چیدمان متناسب با همان نمایشگاه را ارائه داد.
اطلاع رسانی نمایشگاه در نگارخانه رضوان از چند طریق انجام می گیرد که عبارتند از :
1-چاپ و توزیع پوستر و کارت دعوت : این اقلام تبلیغاتی با هدف اطلاع رسانی در تعدادی از نهادها و مراکز هنری که مراکز عمده رفت و آمد هنرمندان و علاقمندان به هنر می باشند، انجام می گیرد که از جمله می توان به دانشکده ها و آموزشگاه های هنری، نگارخانه ها و فروشگاه های کتب و لوازم هنری اشاره کرد.
2-مطبوعات و خبرگزاری ها : با توجه به ارتباط مستمر نگارخانه رضوان با رسانه های گوناگون ، جهت اطلاع رسانی برنامه نمایشگاه ها، پیش خبر و نیز اخبار و گزارش های مربوط به هر یک از نمایشگاه های برگزار شده در این نگارخانه در صفحات روزنامه ها و نیز خبرگزاری ها و سایت های خبری درج می گردد.
3-ارسال پیامک و نامه الکترونیک : با توجه به در اختیار داشتن فهرستی مشتمل بر حدود سه هزار تن از هنرمندان و علاقمندان به مباحث هنری در مشهد ، ارسال پیامک برنامه های نگارخانه به صورت مرتب و هفتگی و نیز استفاده از پست الکترونیک جهت اطلاع رسانی نمایشگاه ها ، راه دیگری جهت ارتباط با مخاطبان است که توسط نگارخانه رضوان مورد استفاده قرار می گیرد.  
   

 
 
 مسئول نگارخانه : محمود جمالی
تلفن : 38432439-051
آدرس : مشهد، خيابان كوهسنگي 17 - شماره  16