نمایشگاه خوشنویسی «رضای دوست» مهمان نگارخانه رضوان مشهد شد

  نمایشگاه خوشنویسی «رضای دوست» مهمان نگارخانه رضوان مشهد شد

نمایشگاه «رضای دوست» با نمایش آثار منتخب خوشنویسی استاد مریم امام‌وردی بانوی هنرمند کشور در نگارخانه رضوان مشهد افتتاح شد. 

استاد امام‌وردی بعدازظهر روز گذشته در افتتاحیه نمایشگاه رضای دوست که در نگارخانه رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در این نمایشگاه ۲۷ تابلوی خوشنویسی به خط نستعلیق در ابعاد مختلف در معرض دید عموم قرار گرفته  است.
وی ادامه داد: بیشتر آثار نمایشگاه رضای دوست در سال جاری کتابت شده و به اشعار شاعران ادوار مختلف همچون سعدی، عطار، فردوسی، حافظ، سهراب سپهری، کیوان مهرگان، حسین غیاثی و... مزین است. همچنین آثاری با محوریت صلوات حضرت زهرا(س) و نادعلی در نمایشگاه قابل رؤیت است. 
این بانوی هنرمند گفت: تذهیب این تابلوهای خوشنویسی نیز توسط بانوان هنرمند مُذهب‌ از جمله مهدیه قدسی، ملیحه بنی بشر، سحر صنعتگر تبریزی، فاطمه منتظری و رویا شهرکی انجام شده است.
وی از نمایشگاه رضای دوست به عنوان پنجمین نمایشگاه انفرادی خود نام برد و افزود: در ادوار گذشته و پیش از برپایی این نمایشگاه، دو نمایشگاه در تهران با محوریت اشعار محمدرضا شفیعی کدکنی و هوشنگ ابتهاج و دو نمایشگاه انفرادی دیگر نیز در مشهد و در نگارخانه رضوان برگزار کرده بودم.
 

اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های خوشنویسی 
استاد امام‌وردی در خصوص اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های هنری به ویژه خوشنویسی بیان کرد: برپایی نمایشگاه موجب ارتباط هنرمندان با مخاطبان عام می‌شود به خصوص که این گروه از مخاطبان می‌توانند از نزدیک از آثار دیدن کنند. این امر از یک سو موجب اشاعه هنر در جامعه و ترغیب هنردوستان به فراگیری این رشته شده و از سویی دیگر به اقتصاد هنر و خرید آثار کمک می‌کند.
وی ادامه داد: همچنین مردم با حضور در چنین نمایشگاه‌های هنری حال روحی‌شان خوب می‌شود، چراکه آنان در تابلوهای نمایشگاه خوشنویسی علاوه بر خط، هنر تذهیب را می‌بینند و از طرف دیگر جنبه ادبی و مذهبی محتوای اثر مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرد. بی‌تردید این سه جنبه در روحیه بازدیدکنندگان نمایشگاه با توجه به ارتباط آنان با آثار تأثیر می‌گذارد. 
این مدرس خوشنویسی ضمن اشاره به علاقه خود به حوزه ادبیات و چگونگی انتخاب اشعار شاعران برای کتابت آثارش گفت: در سال‌های اخیر نیز شاهد تولید آثار خوشنویسی بیشتری بودیم و تعداد علاقه‌مندان به فراگیری و فعالیت در این رشته هنری به ویژه در بین بانوان در مشهد افزایش یافته است. 
وی با این‌که متولد سال ۱۳۵۸ در تهران است، خاطرنشان کرد: فعالیت در رشته خوشنویسی را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرده و پس از طی درجات ممتاز و فوق ممتاز در سال ۱۴۰۰ مدرک استادی خود را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت کرده است.  
شایان ذکر است، اهل هنر می‌توانند تا پنجشنبه 28 دی ماه در ساعات ۹ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ از نمایشگاه خوشنویسی رضای دوست در نگارخانه رضوان واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶ بازدید کنند.‌
تاريخ: ۱۴۰۲/۱۰/۲۴