ارادت ورزی هنرمندان خوشنویس با کتابت القاب امام رضا(ع) در حرم مطهررضوی

 ارادت ورزی هنرمندان خوشنویس با کتابت القاب امام رضا(ع) در حرم مطهررضوی

به مناسبت فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت رضا(ع)، به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ویژه برنامه هم‌نویسی احادیث رضوی با عنوان «حصن حصین» با حضور 8 استاد برجسته خوشنویسی مشهد در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

ایام ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت ثامن الحجج(ع) است و صحن و سرای رضوی مملو از گل و نور است. در این میان در نهمین روز دهه کرامت در رواق دارالهدایه شور و نشاط معنوی خاصی حکم‌فرماست که نشان از ارادت جمعی از استادان و هنرمندان خوشنویس به ساحت انیس النفوس(ع) و زائران ایشان دارد.

8 میز و صندلی در این رواق مزین به هنر و معماری ایرانی- اسلامی با نظم و ترتیب خاصی چیده شده و 8 استاد خوشنویس پیشکسوت و جوان پشت آن‌ها نشسته‌اند و به زیبایی قلم‌فرسایی می‌کنند.

القاب حضرت رضا(ع) مانند رضی، صدیق، ثامن و فاضل، صلوات خاصه و حدیث سلسله الذهب تا اشعار رضوی همچون «سلام علی آل طه و یاسین سلام علی آل خیر النبیین»، «سزد که بر سر خورشید سایه اندازم کنون که سایه شمس الشموس بر سر ماست» و «باید غبار صحن تو را توتیا کنند آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند»، با مرکب‌های مشکی و رنگی در برگه‌های سفید یکی یکی نقش می‌بندد.

در این بین زائران؛ از پیر و جوان تا کودک و بزرگسال چشم دوخته‌اند به پیچش قلم بر روی کاغذ و واژه‌هایی که متولد می‌شوند. شور و شوق را در چشمان مشتاق تک تک این هنردوستان می‌توان دید؛ چراکه این القاب و اشعار زیبای امام رضایی به آنان اهدا می‌شود تا به سوغات به شهر و دیارشان ببرند و به یادگار این روزهای دلدادگی بر دیوار اتاقشان نصب کنند. چه زیبا و آرامش‌بخش است این لحظه‌ای باشکوه هنری.

حضور 8 خوشنویس برجسته مشهدی

در ادامه رئیس اداره آموزش و پژوهش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در خصوص برگزاری ویژه برنامه حصن حصین بیان می‌کند: این برنامه به مناسبت گرامیداشت دهه کرامت با حضور 8 نفر از استادان برجسته خوشنویسی مشهد که از چهره‌های ملی و بین‌المللی کشور در رشته‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق و ثلث‌نویسی به شمار می‌آیند، در هشتم خرداد 1402 از ساعت 16 تا 19 در رواق دارالهدایه حرم مطهر رضوی برپا شد.

 محمد فنودی می‌افزاید: علی اکبر رضوانی، محمدعلی فراستی، محسن توسلی، احسان احمدی، علی احسان‌پور، هادی سیدخوانی، فرهاد شیرخانی و فاطمه مقیمی، از جمله استادان حاضر در این برنامه هستند.

او می‌گوید: استادان حاضر در رواق، به انتخاب خود یا زائران از بین القاب و احادیث امام رضا(ع) و اشعاری که در مدح و رثای ایشان سروده شده و در برگه‌های چاپی در اختیارشان قرار داده شده، عبارت یا بیت شعری را بر روی کاغذهایی در ابعاد 30 در 40 سانتی‌متر کتابت می‌کنند. سپس این آثار خوشنویسی رضوی به زائران حاضر در برنامه اهدا می‌شود.

شایان ذکر است، به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برنامه‌های متنوع هنری و ادبی با محوریت مکتب هنر رضوی در دهه کرامت در حال برگزاری است.

گزارش تصویری
تاريخ: ۱۴۰۲/۳/۹