همزمان با جشن‌های دهه کرامت؛ پویانمایی‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی رونمایی شد

  همزمان با جشن‌های دهه کرامت؛ پویانمایی‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی رونمایی شد

همزمان با جشن‌های دهه کرامت، از پویانمایی‌های تولیدی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در پردیس سینمایی مهر کوهسنگی مشهد رونمایی شد.

این مراسم رونمایی با حضور عبدالحمید طالبی رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمسعود میریان مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی، امیرمهدی حکیمی مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری این آستان مقدس، احسان مینایی مدیر پردیس سینمایی مهر کوهسنگی و جمعی از عوامل سازنده این آثار و هنرمندان حوزه پویانمایی و کودکان مشهدی بعدازظهر روز گذشته در این شهرمقدس برگزار شد. 
مجموعه «جنگل دوستی‌ها» به کارگردانی حمیدرضا کاتبی، «کبوتر» به کارگردانی عباس عباسی وزین و «حوض فیروزه» به کارگردانی مریم هاشم‌نژاد در این مراسم رونمایی شدند. همچنین بسته آموزشی «استاپ موشن» با تدریس سیدمجتبی موسوی جزایری معرفی شد. 
گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد محمد ابوالحسنی؛ خادمیار هنری آستان قدس رضوی و تهیه‌کننده آثار پویانمایی همچون «دیرین دیرین»، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. 
 

ضرورت تولید هر چه بیشتر پویانمایی 
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در این مراسم با تأکید بر ضرورت هر چه بیشتر تولید آثار پویانمایی برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: این سازمان در دو سال اخیر توجه ویژه‌ای به این گروه سنی در فعالیت‌هایش؛ چه در مهدالرضاها و چه در تولید آثار هنری داشته است.
عبدالحمید طالبی گفت: از اهل فن در حوزه پویانمایی تقاضا می‌کنم همان‌طور که با عشق به وطنشان در کشور فعالیت کرده و با این قالب هنری زیبا زمینه معارفی، تفریحی و مفرحی را برای کودکان ایجاد می‌کنند، در مسیر انتشار مفاهیم غنی اهل بیت(ع) نیز با این قالب‌های زیبای هنری با همکاری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گام بردارند. 
وی با اشاره به تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی بر بهره‌گیری از قالب‌های هنری جدید گفت: باید از ظرفیت معنوی موجود در این آستان مقدس با مشارکت هنرمندان به بهترین شکل استفاده کرد.  

  
پویانمایی؛ زبان هنری جهان‌شمول
همچنین مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بیان کرد: بخشی از این مجموعه پویانمایی‌ها در دوران دو مدیر قبلی این مؤسسه و بخشی نیز در دوران فعالیتم با محوریت مکتب هنر رضوی در بیش از دو سال گذشته تولید شده است. 
امیرمهدی حکیمی ادامه داد: امیدوارم این مسیر جدی‌تر در این مؤسسه پیش برود و ما از پویانمایی؛ زبان هنری متفاوت این روزگار که کودک و بزرگسال را درگیر می‌کند و می‌تواند مفاهیم حوزه‌های مختلف اعم از فلسفی، دینی و اندیشه‌ای را به این زبان فاخر هنری در تمام قالب‌هایش منتقل کند، بیش از پیش استفاده کنیم. 
وی گفت: در ایران هنرمندان بسیاری در حوزه پویانمایی در طراز جهانی فعالیت می‌کنند، اما متأسفانه گاهی ظرفیت فعالیت برای آنان فراهم نیست و این هنرمندان مجبور به مهاجرت می‌شوند. امیدوارم روزی شاهد فعالیت بزرگترین شرکت‌های تولید پویانمایی در کشورمان باشیم.  
حکیمی با ذکر روایتی از حضرت رضا(ع) تصریح کرد: امروزه پویانمایی، زبان بیان مفاهیم اخلاقی و انسانی زیبایی است که در سخنان حضرت رضا(ع) نهفته و جهان‌شمول نیز است. 
وی افزود: همچنین امروزه در جای جای دنیا از این زبان هنری استفاده می‌شود و همه؛ از کودک تا بزرگسال، مخاطب آن هستند. بنابر این باید قدر این ابزار هنری را بدانیم. امیدوارم همراهی هنرمندان فعال در حوزه پویانمایی با این مؤسسه ادامه یابد و شاهد اتفاق‌های خوبی در این حوزه باشیم.  
 

لزوم حمایت از فعالان حوزه پویانمایی کشور
همچنین در این آیین رونمایی، سیدمجتبی موسوی جزایری بر حمایت از سرمایه انسانی کشور در حوزه پویانمایی تأکید کرد. 
در پایان مراسم نیز مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اعطای هدایایی از محصولات هنری رضوی با برند «مهر» از حمیدرضا کاتبی، سیدمجتبی موسوی جزایری و عباس عباسی وزین تقدیر کرد. 
شایان ذکر است، علاوه بر پویانمایی‌هایی که در این مراسم رونمایی شد، منتخبی از آثار این مؤسسه از جمله کلیپ «هوای رضا»، نماهنگ فیلم سینمایی پویانمایی «در مسیر باران»، مجموعه پویانمایی «لالایی‌های رضوی»، پویانمایی‌های «راز پاپاپا»، «خط سرخ» و... نیز پخش شد.
تاريخ: ۱۴۰۲/۳/۵