نمایشگاه تذهیب‌های قرآنی «شمس‌الشموس» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

 نمایشگاه تذهیب‌های قرآنی «شمس‌الشموس» در نگارخانه رضوان افتتاح شد

همزمان با سالروز ولادت فرخنده حضرت رضا(ع)، آثار تذهیب‌های قرآنی هنرمندان قزوین در نمایشگاهی با عنوان «شمس الشموس» در نگارخانه رضوان مشهد به نمایش درآمد. 

نمایشگاه «شمس‌الشموس» با محوریت نمایش حدود 60 تابلو از آثار زهرا دوستی؛ مدرس حوزه تذهیب و تشعیر کشور و 23 هنرجویش به مناسبت گرامی‌داشت میلاد بابرکت امام هشتم(ع) توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بعدازظهر شنبه 21 خرداد 1401 در نگارخانه رضوان افتتاح شد. 
آثاری از پوران آذرکمان، احترام باباقصاب‌ها، نسترن تاره، مهدیه چمیانی، معصومه حسن‌نژاد، ابراهیم دمرچلی، حدیثه دوستی، زهرا دوستی، فاطمه دوستی، معصومه دوستی، فاطمه سادات تقوی، مهسا طاهرپور، ملیحه عامری، خدیجه علی موسوی، پریسیما قاسمی، غزل قربانی، ستاره قنبری، منیره کلهر، پروانه لطیفی، پریسا محمدی، راحله محمدی، منظر محمدی، فاطمه نظری و زهرا هاشمی، در این نمایشگاه به چشم می‌خورد.


اهمیت برگزاری دوسالانه تذهیب‌های قرآنی
زهرا دوستی در حاشیه افتتاحیه این نمایشگاه تذهیب‌های قرآنی با تأکید بر اینکه امام رضا(ع) در ایام ولادشان ما را طلبیدند، اظهار کرد: نمایشگاه شمس‌الشموس به بهانه برگزاری کارگاه تخصصی «تشعیر نباتی» در نگارخانه رضوان مشهد و با نمایش آثار منتخب جمعی از هنرجویانم در کشور به ویژه از قزوین برگزار شد. 
این هنرمند جوان قزوینی با اشاره بر اینکه بیشتر آثار نمایشگاه شمس‌الشموس در سه سال اخیر خلق شده است، گفت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی علاوه بر ایجاد فرصت برای معرفی آثار هنرمندان شهرهای مختلف به یکدیگر، موجب شور و اشتیاق هنرمندان و ادامه فعالیت هنری‌شان در این حوزه می‌شود. 
وی با اشاره به شرکت و درخشش خود در دو دوره از شش دوره برگزاری «دوسالانه تذهیب‌های قرآنی» مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی افزود: برگزاری این دوسالانه‌ها انگیزه بسیاری به هنرمندان این حوزه برای خلق اثر می‌بخشد و بسیاری از هنرمندان جوان از بطن همین جشنواره‌ها شناخته می‌شوند. امیدوارم به زودی شاهد برگزاری دوره جدید این رویداد ملی هنری باشیم.  
 

رشد جایگاه هنر تذهیب در کشور
در ادامه دوستی در خصوص جایگاه تذهیب در کشور بیان کرد: این رشته‌ هنری اگرچه از هنرهای اصیل ایرانی است، اما هنری ناشناخته در بین عموم مردم است و به طور معمول طرفدارهای خاص خودش را دارد. همچنین با توجه به استفاده طلا 24 عیار در آن، رشته هنری گرانی بوده و تمرینات آن نیز هزینه‌بر است. 
وی با اشاره به 10 سال سابقه تدریس خود در حوزه تذهیب و تشعیر ادامه داد: جایگاه هنر تذهیب به دلیل ارتباط بین هنرمندان فعال در این حوزه از طریق شبکه‌های مجازی در شهرهای مختلف کشور و تبادل اطلاعات بین آنها، در 10 سال اخیر رشد و پیشرفت بسیاری کرده است.  
این هنرمند برجسته در خصوص فعالیت بیشتر بانوان در حوزه تذهیب و تشعیر در سال‌های اخیر گفت: اگرچه ورود بانوان به این رشته مایه خرسندی است، اما به نظرم کاهش تعداد هنرمندان آقا این حوزه در دهه 90 نسبت به دهه 80  باید آسیب‌شناسی شود. 
نمایشگاه «شمس‌الشموس» تا پنج‌شنبه، 26 خرداد ۱۴۰۱ از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 20، در نگارخانه رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶ پذیرای علاقه‌مندان است.
همچنین کارگاه «تشعیر نباتی» با تدریس زهرا دوستی، دوشنبه 23 خرداد از ساعت 16 تا 18 در نگارخانه رضوان برپا خواهد شد. علاقه‌مندان جهت نام‌نویسی در این کارگاه می‌توانند با شماره تلفن 76-38423575 مکتب هنر رضوان تماس بگیرن
تاريخ: ۱۴۰۱/۳/۲۲