آریا عظیمی نژاد: اثر مذهبی نباید خودنمایی کند / سادگی رمز موفقیت آثار مذهبی است

  آریا عظیمی نژاد: اثر مذهبی نباید خودنمایی کند / سادگی رمز موفقیت آثار مذهبی است

آریا عظیمی نژاد، آهنگساز «در این قطعه از بهشت» معتقد است اثر مذهبی باید در اوج سادگی و راحتی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، آریا عظیمی نژاد با اشاره به محوریت کلام در آثار موسیقیایی مذهبی خاطرنشان کرد: در آثار مذهبی عموما هنگامی که کلام با سادگی و خلوص همراه باشد آن اثر دلنشین تر و تاثیرگذارتر خواهد بود، به بیان دیگر هرچه کلام به سادگی زبان حال مردم و واگویه ها و راز و نیازهای زائر نزدیکتر و خالی از سختی ها و پیچیدگی ها باشد موفق تر است. به همین نسبت موسیقی نیز در این آثار باید در اوج سادگی ساخته و پرداخته شود، اما این سادگی به هیچ وجه نباید با ساده انگاری اشتباه گرفته شود.
وی در خصوص تمایز سادگی و ساده انگاریی در هنر اظهار داشت: در سایر رشته های هنری نیز کم و بیش به همین منوال است، به طور مثال کشیدن نقاشی با چند خط ساده به مراتب دشوارتر از نقاشی با خطوط بسیار و پیچیده است، هنرمند باید در کمال سادگی مخاطب را با خود همراه کند و این مسئله کار را کمی دشوار می کند. در موسیقی نیز هرچه تعداد صداها و لایه های صوتی کمتر باشد، سختی کار بیشتر می شود.
آهنگساز طلا و مس ادامه داد: مخاطب اثر مذهبی نیز وقتی با موسیقی ساده ای روبرو باشد که نه به دنبال خودنمایی است و نه فضایی سرشار از تکنیک ها و فنون آهنگسازی دارد.
عظیمی نژاد یکی دیگر از ویژگیهای آثار مذهبی  را وجود نوعی اعتقاد قلبی و یا حداقل احساس احترامی ویژه در سازنده آثار دانست و ادامه داد: این جنس از کارها به شکلی نیست که هنرمند با کنار هم چیدن نت ها بر اساس الگوها و فنون تکنیکی و حتی خلاقیت های هنری به اثری قابل اعتنا دست یابد. بلکه سازنده این آثار به طور حتم باید دارای اعتقادات قلبی یا احترامی ویژه در خصوص موضوع اثر باشد.
او به موسیقی فیلم محمد رسول ا... اشاره کرد و افزود: موریس جار، آهنگساز فرانسوی است که در هالیوود کار می کند و اعتقادی به دین و اسلام ندارد، اما موسیقی فیلم محمد رسول ا... نشان می دهد که او احترام خاص وویژه ای برای پیامبر اسلام قائل بوده که توانسته در کنار آن و با استفاده از تکنیک و دانش خود چنین اثر تاثیرگذاری را ارائه دهد.
وی در پایان سفارشی کار کردن را از آفت های این نوع آثار دانست و تصریح کرد:  هنرمند برای خلق اثر هنری باید این توانایی را داشته باشد که از غالب ساخت آثار سفارشی خارج شود. به بیان دیگر در عین حال که از حمایت ها و امکانات مجموعه و ارگان خاصی استفاده می کند، این توانایی را داشته باشد که خود را از غالب ساخت کار سفارشی خارج کند و به صرف تولید یک اثر هنری قابل قبول و اثرگذار بپردازد.
شایان ذکر است آریا عظیمی نژاد به منظور بازشنوی آثار تولید شده در موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی و گفتگو در خصوص راه های تعامل و مشارکت در پروژه های آتی به موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی آمده بود..
تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۲۵