"طراحی، هنری مستقل است"/ گفتگو با حمیدرضا امامی، نقاش

 "طراحی، هنری مستقل است"/ گفتگو با حمیدرضا امامی، نقاش
نقاش مطرح استان عنوان کرد: به طراحی باید به عنوان شاخه ای مستقل نگریسته شود.
حمیدرضا امامی در گفتگوی اختصاصی با سایت موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در حاشیه برگزاری نمایشگاه "170 سال هنر طراحی در ایران" در نگارخانه رضوان گفت: امیدوارم برگزاری این گونه نمایشگاه ها، شروعی باشد برای برپایی نمایشگا هایی در حوزه نقاشی، حجم، طراحی و...که تاکنون کمتر انجام شده است.
این استاد دانشگاه افزود: به نظر من، نمایشگاه "170 سال هنر طراحی در ایران" اتفاق خوبی در حوزه طراحی به شمار می آید، چرا که یک سیر زمانی را درخود طی می کند، از طرفی جای بسیاری از هنرمندان معاصر در بین آنها خالی بود که شاید آن هم به دلیل خصوصی بودن این مجموعه باشد، زیرا یک مجموعه دار غالبا نمی تواند آثار تمام هنرمندان را در اختیار داشته باشد، که این از فواید برپایی این گونه نمایشگاه هاست.
امامی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه هنر های زیبا تهران است، اظهار داشت: بعضی کارهای این نمایشگاه بی نظیر بود و دیدن آنها برای خود من هم تازگی داشت. همچنین توضیحاتی که یک استاد می تواند برای هنرجویان خود در بازدید از این قبیل نمایشگاه ها بدهد، همانند کلاس درسی است که به طور هر چه جامعتر برگزار شده باشد.
مولّف کتاب "یک اتفاق ساده" تصریح کرد: دیدن و مشق نظری آثار گذشتگان تاثیر مثبت و پرفایده ای دارد، زیرا بیننده با روش های متنوع طراحی در دوره های مختلف آشنا می شود و کارکردی که سبک های گوناگون در نقاشی و طراحی دارد را می توان مشاهده نمود.
وی همچنین در خصوص مقایسه هنر طراحی امروز با گذشتگان گفت:  ابتدا باید بگویم که این مقایسه این دو مقوله کار درستی نیست، چرا که بحث سنّت و مدرنیته است و تعریف هنر امروز با گذشته متفاوت است.
این هنرمند ادامه داد: به طور دقیق تر می توان گفت در هنر طراحی امروز، کیفیت بصری زیادتر شده است، در صورتی که طراحی در قدیم بر مبنای پیش طرحی برای نقاشی بوده و اکنون به عنوان هنری مستقل مطرح است، تا جایی که شما با انواع گوناگون طراحی از قبیل: داخل کادر، خارج کادر و... مواجه هستید و مشاهده می شود که این شاخه، وارد حوزه هنرهای مدرن شده است .
شایان ذکر است، نمایشگاه "170 سال هنر طراحی در ایران" از 23 فروردین تا 4 اردیبهشت 1392 در نگارخانه رضوان مشهد برگزار گردید و در آن از کتاب  "هنر طراحی در ایران"  شامل تصاویر آثار برگزیده طراحان معاصر ایران، از جمله آثار موجود در نمایشگاه مذکور، به همراه متنی پژوهشی در خصوص هنر طراحی در ایران و به قلم حسن موریزی نژاد، پژوهشگر نقاشی و طراحی معاصر ایران رونمایی شد.  
 
تاريخ: ۱۳۹۳/۱/۲۵