آثار نفيس قرآني گنجينه آستان قدس رضوي احياء و مثني سازي مي شوند

 آثار نفيس قرآني گنجينه آستان قدس رضوي احياء و مثني سازي مي شوند
كم‌ياب‌ترين و نفيس‌ترين ميراث هنري جامعه اسلامي در گنجينه‌ها و موزه‌هاي آستان قدس رضوي احياء ، ثبت و مثني سازي مي شوند.

به گزارش روابط عمومي موسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس رضوي، موزه‌ها و گنجينه‌هاي آستان قدس رضوي نفيس‌ترين و شايد بتوان گفت كم‌ياب‌ترين آثار هنري جامعه اسلامي را در اختيار دارد از همين رو موسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس در نظر دارد تا بخشي از آثار تذهيب، گل‌مرغ و... را احياء و مثني سازي نمايد.

محمد ضرابي، مدير عامل موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي در اينباره اظهارداشت: يكي از وظايف ما در اين موسسه احياء و ترويج هنرهاي سنتي-اسلامي است و در همين راستا با جراي برنامه هاي مختلف از جمله برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي، نشست‌هاي پژوهشي، ورك‌شاپ‌هاي مختلف و همچنين برگزاري دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني در اين مسير گام برداشته است.

وي با اشاره به اينكه گنجينه‌ها و موزه‌هاي آستان قدس رضوي داراي آثار نفيس، كم‌ياب و حتي منحصربه فرد هنري است تصريح كرد: از آنجا كه بيشتر اين آقار موقوفه بوده و به دليل قدرت و ارزش بالاي آنها امكان نمايش عمومي آنان وجود ندارد بنا داريم تا با مثني‌سازي عين به عين اين آثار علاقمندان بتوانند از آنها بهره‌برداري كنند.

وي افزود: در فاز اول و به منظور آشنايي بيشتر هنرمندان با نحوه انجام كار 7 اثر تذهيب، گل و مرغ و جلدهاي روغني از دوران سلجوقي و تيموري انتخاب و مثني سازي شدند. در اين روند هنرمندان با رنگهاي طبيعي و استفاده از طلاي اصل سعي در حفظ هرچه بيشتر اصالت آثار داشتند.

وي ادامه داد: در فاز دوم آثاري از كتابخانه و موزه ملك مربوط به دورهاي مختلف تاريخي احياء مي شود. پيش بيني مي شود تا پايان سال 25 اثر برجسته تذهيب در اين كارگاه احياء و براي نمايش عموم آماده سازي گردد
تاريخ: ۱۳۹۰/۵/۸