اسامی پذیرفته‌شدگان جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» منتشر شد/ راه‌یابی 204 اثر منتخب به این جشنواره

 اسامی پذیرفته‌شدگان جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» منتشر شد/ راه‌یابی 204 اثر منتخب به این جشنواره

امین ابراهیمی در گفت‌وگو با روابط عمومی با اشاره به ارسال 8 هزار و 126 اثر به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» اعلام کرد: 204 اثر در دو بخش «نیایش» و «معماری مزارات اسلامی» از 151 عکاس داخلی و خارجی به بخش نمایشگاه راه یافته و در کتاب آثار منتخب جشنواره چاپ می‌شود.
وی با اشاره بر مشارکت عکاسان بیش از 30 کشور جهان در نخستین دوره جشنواره بین‌المللی «مزارات» اظهار کرد: آثاری از 40 عکاس خارجی از کشورهای ترکیه، بنگلادش، بحرین، هند، عراق، ایتالیا، عربستان سعودی و اسپانیا در این جشنواره مورد پذیرش قرار گرفته است.
دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» ادامه داد: همچنین اسامی 111 عکاس داخلی از 20 استان کشور در فهرست آثار راه یافته به چشم می‌خورد.
ابراهیمی اضافه کرد: اختتامیه این جشنواره با معرفی برگزیدگان در دو بخش «نیایش» و «معماری مزارات اسلامی» همراه با رونمایی از کتاب آن در اردیبهشت ماه سال 1400 برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برای عکاسانی که آثارشان در بخش نمایشگاه پذیرفته شده گواهی شرکت در جشنواره صادر می‌شود، گفت: کتاب آثار منتخب جشنواره نیز به صورت PDFطراحی و برای همه شرکت‌کنندگان از طریق ایمیل ارسال می‌شود.
دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» تصریح کرد: آثار جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» با همکاری رها بیلیر از ترکیه و همچنین محمد ستاری، سیدعباس میرهاشمی، ابراهیم بهرامی و احمد خطیری در روزهای 14 و 15 اسفند سال جاری داوری شد.

معیار داوران برای گزینش آثار برگزیده
ابراهیم بهرامی، عضو هیئت داوران جشنواره عکس «مزارات» در بخش دیگر به فرآیند داوری آثار هنری این جشنواره اشاره کرد و افزود: داوری آثار در طی چند مرحله به صورت حرفه‌ای انجام و آثار منتخب و برگزیدگان جشنواره از سوی داوران انتخاب شدند.
وی ادامه داد: طبق نظر هیئت داوران بهترین عکس‌ها که از نظر محتوایی با محورهای موضوعی جشنواره هم‌خوانی داشتند و از بالاترین سطح کیفی و فنی نیز برخوردار بودند، به بخش نمایشگاه آثار منتخب جشنواره راه یافتند.
عضو هیئت داوران جشنواره عکس «مزارات» درباره مشارکت رها بیلیر یکی از داوران اهل ترکیه این جشنواره نیز گفت: تمامی آثار برای این داور ساکن ترکیه ارسال شده و او به آثار قبل از آغاز مرحله اولیه داوری در مشهدمقدس امتیاز داده بود همچنین در مرحله پایانی داوری، این داور ترکی زبان به صورت آنلاین در داوری آثار برگزیده مشارکت داشت.
بهرامی سطح آثار رسیده به نخستین دوره جشنواره عکس «مزارات» را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: در رویدادهای عکاسی که پیش از این در کشور برگزار می شد به موضوع مزارات بدین صورت پرداخته نشده بود، بنابراین با برگزاری این جشنواره به نوعی آرشیو تصویری بسیار خوب و ارزشمندی برای پژوهشگران فعال در این حوزه فراهم آمد.
وی ادامه داد: آثار رسیده به این جشنواره روایتگر نیایش در مزارات اسلامی از زوایای مختلف بود که احساساتی تکرارنشدنی در آنها قابل مشاهده است.
عضو هیئت داوران جشنواره عکس «مزارات» با تأکید بر اهمیت مشارکت عکاسانی از کشورهای مختلف جهان در جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات»، خاطرنشان کرد: بی‌تردید این جشنواره ظرفیت برگزاری در سال‌های آینده را دارد و حتی می‌توان موضوعات آن را با محورهایی همچون «نیایش در ادیان الهی» گسترش داد و شاهد مشارکت عکاسان بیشتر در آن بود.
لازم به ذکر است، فهرست پذیرفته‌شدگان جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات» در سایت جشنواره به نشانی photo.mazaar.net منتشر شده است.

 

تاريخ: ۱۳۹۹/۱۲/۲۳