به مناسبت دهه پایانی صفر نمایش خیابانی «سلاخ» در جوار حرم مطهر رضوی اجرا شد

 به مناسبت دهه پایانی صفر نمایش خیابانی «سلاخ» در جوار حرم مطهر رضوی اجرا شد

فاطمه توانا، کارگردان نمایش، بعدازظهر گذشته در حاشیه اجرای این نمایش در خیابان آیت‌الله واعظ طبسی در گفت‌وگو با روابط عمومی ابراز کرد: نمایش خیابانی «سلاخ» با حضور ساجد اندرون، بازیگر توانمند مشهدی، در نقش نقال در دهه پایانی صفر در حال اجراست و تاکنون بیش از 5 اجرا داشته‌ است.
وی گفت: متن این نمایشنامه برگرفته از نمایشنامه «سلاخ» (مجلس طومارخوانی) سعید تشکری با محوریت یکی از کرامات حضرت رضا(ع) است که برای اجرای خیابانی با ایده‌ای از خودم در قالب نقالی تنظیم شده است.
این مدرس تئاتر ادامه داد: نقال نمایش در دل روایت‌های خود در ایام عزاداری دهه آخر صفر به بیان قصه سلاخی که شترش از زیر چاقوی او از مقابل کشتارگاه به سوی حرم مطهر رضوی رمید و به امام رضا(ع) پناه برد می‌پردازد و با تبحر هنری خود، زائران و مجاوران را مجذوب شنیدن این روایت می‌کند.
توانا با بیان اینکه اجرای این نمایش به طور معمول 15 دقیقه زمان می‌برد، افزود: شرایط محیطی مکان نمایش و حال و هوای مخاطبان هنگام اجرای یک نمایش خیابانی اثرگذار است.
این هنرمند عرصه تئاتر گفت: روایت‌هایی همچون «سلاخ» که در محیط اطراف ما اتفاق افتاده است، عناصر دراماتیک لازم را دارد و برای قصه‌‌گویی مناسب است و جای تأسف دارد اگر فراموش شود.
وی به اجرای زنده نمایشنامه‌خوانی «سلاخ» با محوریت مجلس طومارخوانی در خرداد سال جاری در فضای مجازی زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اشاره کرد و افزود: به نظر می‌رسد افراد محدودی چنین قصه‌هایی را شنیده باشند. بنابراین با توجه به دینی درونی که حس می‌کردم، پیگیر اجرای خیابانی این متن شدم تا به گوش مردم برسد.
توانا تصریح کرد: معتقدم اجرای این نمایش‌های خیابانی با محوریت قصه‌های رضوی همچون عزاداری‌های دهه آخر صفر بر جامعه اثرگذار است و هنر به‌خوبی می‌تواند رسالت خود را ایفا کند.
نمایش‌های خیابانی ویژه دهه آخر صفر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی شامل «سلاخ»، «مقتل‌خوانی»، «هفتاد و هفت» و «رضای رضا» با رعایت دستور‌های بهداشتی تا 26 مهر در دو نوبت صبح و بعدازظهر در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) همچون خیابان آیت‌الله واعظ طبسی و باب الجواد(ع) اجرا می‌شود.

تاريخ: ۱۳۹۹/۷/۲۳