به مناسبت بزرگداشت دهه اول محرم، فتوکلیپ مراسم «مشق» مشهد در بستر فضای مجازی منتشر شد

 به مناسبت بزرگداشت دهه اول محرم، فتوکلیپ مراسم «مشق» مشهد در بستر فضای مجازی منتشر شد

به گزارش روابط عمومی، این فتوکلیپ با استفاده از مجموعه عکس «مشق» علی حسینیان عکاس مشهدی و عکس نوشت شادی غفوریان، به گویندگی سینا خدادادی و تدوین مهدی عظیما، زیر نظر مهدی شریفی به عنوان مجری طرح تهیه شده است.
مشق، یک مراسم مذهبی- آیینی است که توسط شیعیان عراقی مقیم ایران هر ساله در ماه محرم به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) برگزار می‌ شود.
بر طبق گفته شیعیان عراقی، این مراسم برگرفته از احساس حسرتی است که از عدم حضورشان به خاطر فاصله‌ زمانی موجود بین زمان حاضر و زمان شهادت امام شان پیش آمده است. به همین دلیل نمی ‌توانند به یاری ‌کنندگان قیام امام شان اباعبدالله الحسین(ع) بپیوندند. آنان با برگزاری این مراسم، آمادگی خود را به صورت مشق شمشیر، صدای طبل و فریاد «یا حسین» اعلام می ‌کنند.
حسینیان پس از چند سال عکاسی از مراسم مشق در مشهد به شیوه های مختلف همچون پرتره تصمیم می گیرد از بالا این مراسم را به تصویر بکشد. بدین ترتیب مجموعه عکس سیاه و سفید مشق در سال 2012 میلادی عکاسی شده است.
لازم به ذکر است، علاقه مندان با مراجعه به صفحه اینستاگرام مؤسسه آفرینش ‌های هنری آستان قدس رضوی به نشانی aqart.ir می توانند به تماشای این فتوکلیپ بنشینند.

تاريخ: ۱۳۹۹/۶/۶