رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی آستان قدس رضوی، در آیین گشایش کارگاه «نقش بهشت»: ائمه اطهار (ع) در قله جهان‌آرایی هستند

 رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی آستان قدس رضوی، در آیین گشایش کارگاه «نقش بهشت»: ائمه اطهار (ع) در قله جهان‌آرایی هستند

کارگاه تولید پوستر نقش بهشت با حضور رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی آستان قدس رضوی و جمعی از اساتید و هنرمندان عرصه گرافیک کشور، آغاز به کار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد در آئین گشایش دومین کارگاه پوستر نقش بهشت خطاب به هنرمندان گفت: برای ما و شما خواهران و برادران هنرمند توفیقی شد تا در آیینی که مزین است به یک خدمت هنرمندانه و نذر فرهنگی در جوار مضجع علی بن موسی الرضا(ع) گرد هم جمع شویم.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، هنر را امری عقلانی دانست که در عین حال باید با اوج تخیل هنرمند یک خروجی بهره مند از جمال را در خود داشته باشد.
گنابادی نژاد ویژگی های هنر ولایی را بر طبق تعبیری از آیت‌الله جوادی آملی به سه رکن جهان‌دانی، جهان‌داری و جهان‌آرایی تقسیم کرد و افزود: ائمه اطهار(ع) در اوج این سه عنصر قرار دارند و بشریت در طول هزار و 400 سال با تمام ساز و کار و الگوهایش در تکاپوست تا به قطره ای از جهان‌بینی امام علی(ع) برسد و بتواند حتی برای یک روز الگویی که حضرت(ع) در جهان داری ارائه کردند را پیاده کند.
گنابادی نژاد با بیان اینکه بشریت هنوز نتوانسته زیبایی های زندگی را در تراز فطرت و ارزش های الهی و انسانی تغییر دهد اضافه کرد: ائمه اطهار(ع) در قله جهان‌آرایی هستند و هرکسی بخواهد به این قله برسد چاره ای جز حرکت در مسیر اهل بیت ندارد و در همین راه و سمت است که درها و افق ها باز می شود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار داشت: از زمانی که حرم مطهر رضوی پایه گذاری شده، هیچ گاه از هنر و هنرمندان خالی نبوده است و همواره تنوع و تکثری که از آثار، نشانه ها و آرایه های هنری در حرم مطهر حضرت رضا(ع) وجود دارد ما را با یک کارنامه پرافتخار روبرو می کند. این رسالت اکنون بر دوش هنرمندان است که در کنار هم چنین میراث ماندگار و ارزشمندی را ارج نهاده و در پاسداشت و ترویج آن تلاشی مضاعف داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بعضی تمایل دارند تا هنر و هنرمند را نسبت به ارزش های دینی بی تفاوت جلوه دهند، کارنامه هنری در حرم امام رضا(ع) را سند مهمی دانست که بر چنین مسئله ای خط بطلان کشیده است.
گنابادی نژاد با بیان اینکه بستر تبلیغ دین منحصر به یک مسجد و محراب نیست افزود: امروز زمینه‌ای فراهم شده تا ما نسبت به قلمرو هنر و هنرمندان بازخوانی داشته باشیم.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی برگزاری کارگاه نقش بهشت را کاری هنری و مردمی دانست و آن را آتش به اختیار نیروهای مخلص و متدینی شمرد که با دلبستگی و عشق وارد عرصه فرهنگی شده و این حرکت ارزنده را رقم زده اند.

وی بیان کرد: سیاست و راهبرد تولیت آستان قدس رضوی از روزی که در این سنگر حضور یافت سیاست توسعه و گسترش خدمت، خادم و مخدوم است.
گنابادی نژاد افزود: در گذشته حدود 17 عنوان خدمت در حرم مطهر امام رضا(ع) وجود داشت و نظر تولیت این بود که خدمت در بخش های دیگر نیز ارائه شود. حاصل این کار، حضور پزشکانی است که امروز در خدمت پزشکی خادم حضرت امام رضا(ع) شدند. در همین زمینه در دهه کرامت نیز خادمان فرهنگی و اجتماعی با لباس خادمی حضرت رضا(ع) در امر اجتماع و خانواده فعال می‌شوند.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با ابراز امیدواری از اینکه نتیجه این نشست، دستاوردهای مبارکی را در جوار مضجع منور امام رضا(ع) به دنبال داشته باشد افزود: این کار شما نوید آن را می دهد که بتوانیم شبکه خادمان هنری امام رضا(ع) را شکل داده و برادران و خواهران در لباس خادمی هنر، خط ولایی و رضوی را در گستره جهان تعالی بخشند.

تاريخ: ۱۳۹۶/۵/۱