با حضور استاد علیرضا قزی برگزار شد ؛کارگاه تخصصی مبانی گل و مرغ ایرانی

 با حضور استاد علیرضا قزی برگزار شد ؛کارگاه تخصصی مبانی گل و مرغ ایرانی
در حاشیه پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی و در روز پایانی نمایشگاه آثار منتخب بخش گل و مرغ ، کارگاه تخصصی مبانی گل و مرغ ایرانی با حضور استاد قزی در نگارخانه رضوان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی در این کارگاه استاد علیرضا قزی که سالها در زمینه قواعد و اصول گل و مرغ در دوره های قاجاریه ، زندیه و صفویه به تحقیق پرداخته است قواعد و اصول اولیه نقاشی ایرانی و گل و مرغ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد .
استاد قزی در بخش اول این کارگاه با تصاویری از انواع گلهای مورد استفاده در تابلوهای گل و مرغ به معرفی اجزا هر گل پرداخته و متذکر شد متاسفانه گاهی در آثار ایراداتی به چشم می آید که از عدم آگاهی گیاه شناسی ما شکل می گیرد از اینرو در ابتدای امر باید هنرجویان هر گل را از نزدیک به دقت مورد بررسی قرار دهند  .
وی در بخش دوم کارگاه به انواع ترکیب بندی که در آثار گل و مرغ خصوصا ترکیب بندی  آثار لاکی مورد استفاده قرار گفته است پرداخت .
استاد قزی در پایان کارگاه درمورد آثار منتخب بخش گل و مرغ گفت : به جرات می توان گفت این بهترین نمایشگاه گل و مرغ است که تا کنون در ایران برگزار شده است ، توجه و عنایت دوستان هنرمند به دوره های قدیمی که مناسبت بیشتری با حوزه قرآن دارد کاملا در آثار مشهود است .
وی تنها راه افتراق آثار به دو بخش خوب و خوبتر را در بخش طراحی و ترکیب دانسته و افزود : برخی از آثار ایرادات جزئی در بخش طراحی و ترکیب دارند و لحاظ همین مسئله می تواند آثار برتر را بشناساند چرا که همه آثار از لحاظ ساخت و ساز و اجرا بسیار خوب هستند.
وی ضمن تبریک به مسئولین جشنواره گفت : این حرکت زیبا شایسته تقدیر است ،‌ روال امور جشنواره بسیار مناسب است ،‌ تنها پیشنهاد من به دبیرخانه دوسالانه تذهیب های قرآنی ، ادامه هر چه قدرتمند تر کارگاه های آموزشی تخصصی و کاربردی از هم اکنون است ، به گمان من بخش آموزشی دو سالانه ششم بایداز فردای اختتامیه آغاز شود .
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱