نگارخانه رضوان میزبان گل و مرغ های منتخب

 نگارخانه رضوان میزبان گل و مرغ های منتخب

آیین گشایش نمایشگاه آثار منتخب گل و مرغ پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی ، عصر روز شنبه در میان استقبال جمعی از هنرمندان و هنرجویان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، جواد آرین منش رئیس هیئت مدیره موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی د راین مراسم  ضمن تقدیر از فعالیت های مکتب هنر رضوان گفت : ده سال پیش اتفاقی در آستان قدس و موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی رخ داد که خوشبختانه منشا تحولات بزرگی در عرصه هنرهای دینی و مذهبی د رسطح کشور شد ؛ مکتب هنر رضوان با هدف ترویج هنرهای اسلامی و حمایت از هنرمندان آغاز به کار کرد و اکنون پس از یک دهه در پنجمین دو سالانه تذهیب های قرآنی ،‌ماحصل تلاش این بخش نمایان شده است .
وی با نگاهی به سایر برنامه ها و جشنواره های هنری افزود: می توانیم بگوییم در عرصه هنرهای دینی در سطح کشور جشنواره و یا مسابقه ای نداریم که با این نظم و تداوم و بدون دغدغه حمایت مالی برگزار شود.
نماینده سابق مجلس در ادامه افزود : اکنون زمان آن رسیده است که دولت برای حمایت از هنرمندان این هنر وارد عرصه شود و از به تاراج رفتن این گنجینه های هنری توسط کشورهای حوزه خلیج فارس جلوگیری نماید .
وی در پایان اذعان داشت : با توجه به جایگاه کنونی دو سالانه تذهیب های قرآنی و نگاه فرا ملی  تولیت معزز آستان قدس رضوی نسبت به برنامه های فرهنگی می توان امیدوار بود که پس از بررسی های لازم  ،‌ این دوسالانه در دوره های آتی بصورت بین المللی برگزار گردد .
برگزاری کارگاه در روز پایانی
ماندانا یمینی مسئول دبیرخانه پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی  از برگزاری کارگاه مبانی گل و مرغ در روز پایانی نمایشگاه گل و مرغ های منتخب خبر داد و گفت : بر طبق برنامه های دبیرخانه دو سالانه تذهیب های قرآنی و در راستای اهداف آموزشی این دو سالانه ، در روز پایانی نمایشگاه آثار منتخب بخش گل و مرغ، میزبان استاد علیرضا قزی ، نقاش ،نگارگر و  مذهب  در کارگاه مبانی گل و مرغ هستیم .
این کارگاه روز پنج شنبه 9 دی ماه در از ساعت 16 الی 18 در نگارخانه رضوان برگزار می گردد.
 
 
 
62 اثر منتخب گل و مرغ تا پایان هفته بر روی دیوار نگارخانه
محمد ظریف صدر مسئول نگارخانه رضوان در حاشیه این نمایشگاه گفت : پس از انتخاب آثار توسط هیئت داوران مقرر شد نمایشگاه آثار منتخب در سه بخش (تذهیب ، گل و مرغ و نگارگری و تشعیر ) در سه هفته متوالی برگزار گردد ؛ این هفته نگارخانه رضوان میزبان 62 اثر منتخب بخش گل و مرغ شامل 23 اثر لاکی ، 17 اثر آبرنگی و 22 اثر مثنی سازی می باشد .
وی افزود : این نمایشگاه تا پنج شنبه 9 دی ماه دایر بوده و علاقمندان می توانند جهت بازدید همه روزه از ساعت 9 الی 13 و 17 الی 20 به نگارخانه رضوان واقع در کوهسنگی 17 مراجعه نمایند .

بیانیه نمایشگاه های پنجمین دوسالانه تذهیب های قرآنی
هوالجمیل
دین به مدد اتصال به سرچشمه الوهیت، مبتنی بر شعور ذاتی و فطرت زوال‌ناپذیر آدمی است و ماهیت درونی آن آرمان و حقیقتی متعالی را می‌جوید، حقیقتی که مطلوب بشر بوده و هر انسانی در آرزوی دست‌یابی و رسیدن به آن گام برمی‌دارد.
دین؛ این تجربه معناگرایانه و تعالی‌جویانه از انسان و هستي، همواره برای بیان درونمایه‌های خود صُوری زیبا را برگزیده است. در این راه، معنویت و تعالیت؛ که برگرفته از تجربه دینی است، صورت زیبا اختیار کرده، نیاز زیبایی‌شناختی انسان را تعالی می‌بخشد و او را به فراسوی کمال فرا می‌خواند.
کمالی که خداوند لطيف و خبير، پیامبر را از آن آگاه نموده است؛ کمالی که در مسیر رسیدن به آن، دو گنج گرانسنگِ قرآن و عترت چونان چراغ راه می‌درخشند، تا رهروان راستین به سرمنزل مقصود رهنمون ‌گردند.
دين و هنر، ريشه در پنهان ِجان و مايه در عمق ِهستي انسان و جهان دارند. همچنان كه دين، مقدس و متعالي است، هنر نيز در قداست و تعالي انسان ريشه دوانده و به همان‌سان كه ديانت بدون دستگيري پيامبر و ائمه اطهار به كژي و كاستي مي‌گرايد، هنر نيز بي رهنمود ایشان به بيراهه مي‌رود.
اگر دیندار به مدد دو گنج گران، از بیراهه‌ها و کوره‌راههای اعتقاد می‌گریزد و در صراط مستقیم قدم برمی‌دارد، هنرمندِ دیندار نیز به لطف تلالو دُرّ و گهر پنهان و آشکارِ ثقلین، صُور زیبا را چنان رامِ بیان معانی و مفاهیم والا می‌کند که آن صُور نیز خود تعالی و قداست می‌یابد.
 بی‌جهت نیست که پیچش و تکرار تذهیبِ حاشیه‌ها، برگ‌برگ گل‌ها و نوای عندلیبِ جلدها، تسبیح‌وار ذکر حق گفته و هنر را به زیور دین می‌آراید.
شگفتا که هنر که خود زیور است، حال زیبایی دوچندان را از دین می‌ستاند و با اتصال به دو گنج بی‌انتهای کتاب الهی و عترت پیامبرش، جاودانه می‌گردد.
و خوشا هنگامی که هنرمند، تنها اکسیر جاودانگی را اینچنین بیابد...

هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما
 
 
با اتکا به پشتوانة هزارساله از آثار قرآنیِ گنجینة آستان قدس رضوی، موسسه آفرینش‌های هنری با برگزاری دوسالانة تذهیب‌های قرآنی کوشیده است تا با احیاء سنت‌ها و مکاتب قدیم و حمایت از هنرمندان این عرصه، در پاسداشت گنجینة هنرهای ایرانی و اسلامی و تحکیم پایه‌های ایرانی این هنر مقدس گام بردارد. با گذر از فراز و نشیبی چندساله، اکنون مرکَبِ این دوسالانه به منزل پنجم رسیده است. امید است در سایة عنایت حضرت علی‌ بن موسی‌الرضا (ع)، با مشارکت مذهبان و نگارگران این مرز و بوم، زمینه ترویج بیش از پیش هنرهای قرآنی در ایرانِ هنرپرور فراهم گردد.
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۵