با «غریبه» مفهوم رسیدن منتقل می شود

 با «غریبه» مفهوم رسیدن منتقل می شود
کارگردان نماهنگ انیمیشن «غریبه» گفت: انیمیشن هنری است که می تواند ناممکن ها را ممکن کند.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی مهدی آقاجانی کارگردان نماهنگ انیمیش «غریبه» با بیان مطلب فوق در خصوص ابزار هنر و مخصوصا هنر انیمیشن برای انتقال مفاهیم اسلامی و رضوی گفت:  بسیاری از مفاهیم معنوی را نمی توان با ابزار سینما و تصویر نشان داد اما هنر انیمیشن قالب مناسبی برای خیال پردازی است و این هنر ناممکن ها را ممکن می کند.
 وی با باین این که مخاطب می تواند با این هنر به راحتی ارتباط برقرار کند افزود:  از آنجا که مسیر محتوای مضامین اسلامی مشخص است باید برنامه ای تدوین شود تا همه هنرهایی که با مضامین اسلامی تولید می شود در کشورهای اسلامی به نمایش درآید و فقط مختص ایران نباشد.  
کارگردان نماهنگ «غریبه» در پاسخ به این سوال که این آثار چطور باید ساخته شوند تا در شرایط امروز اجتماعی با مخاطب نوجوان ارتباط برقرار کنند، گفت:
مهم ترین آسیبی که  به بعضی از این نوع آثار وارد است سفارشی بودن آنهاست و هنرمند نباید در این آثار به موعظه مخاطبش بپردازد بلکه باید با هنرش مفاهیم را نشان دهد و منتقل کند در حالی که آثار سفارشی بعضا هنرمند را به سمت ساختن آثار کلیشه ای و بی اثر می برد.
آقاجانی نشان ندادن چهره معصومین را یکی دیگر از آسیب های هنر انیمیشن دانست و تصریح کرد: سن کودک اقتضا می کند برای ارتباط برقرار کردن با شخصیت اول چهره او را ببیند اما می دانید که این کار شدنی نیست برای همین باید کارگردان اثر با ترفندهای دیگری مخاطب را به کار جذب کند.
وی تاکید کرد: آثار مذهبی  امروز باید با کیفیت های مناسب ساخته شوند تا بتواند  با کودک و یا نوجوان ارتباط برقرار کند.
آقاجانی مفهوم «رسیدن» را معنای عمیق این اثر دانست و گفت: داستان این نماهنگ انیمیشن کودکی است که کنار حوض حرم نشسته است. او در بحبوحه‌ جمعیت عاشق، تمام آرزویش یک چیز می‌شود، «رسیدن». در عین حال ماهی حوض هم به مقصد ایده‌آل خود می‌اندیشد که همان دریا و رسیدن به مروارید دریا است و هر دو مرادی را می‌طلبند که از آن دورند.
به گفته کارگردان این اثر مفهوم «رسیدن» را از دید کودک و ماهی به صورت استعاری، منتقل می کند، به گونه ای که در پایان وقتی ماهی به خواسته‌ دلش می‌رسد کودک هم خود را کنار ضریح می‌بیند.  
آقاجانی در پایان در تکمیل گفته اش، توضیح داد: «رسیدن» مفهومی برای انسان‌های عاشقی است که در سخت‌ترین شرایط امید خود را از دست نمی‌دهند و در تلاش برای دست‌یابی به هدف معنوی خود هستند.
 
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۲۱