صدا، دوربین، حرکت

 صدا، دوربین، حرکت

این بار قرار است دوربین گزارشی ما به سمت موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی حرکت کند. جایی که این روزها فیلم‌سازان جوانش سخت در تکاپو هستند تا فیلم‌های کوتاه خود را در سایه‌ی راهنمایی‌های پیش‌کسوت فیلم‌سازی کیومرث پوراحمد، به مرحله‌ی تولید برسانند. مهدی سیم‌ریز، معاون هنری موسسه در این‌باره می‌گوید: «مرکز آفرینشهای هنری دو سال است در عرصه فیلم و انیمیشن ورود پیدا کرده و چند پروژه بزرگ در دفتر دو ساله‌اش قرار گرفته است. امسال نیز قرار است فعالیت خود را بر حضور اساتید پیش‌کسوت در حوزه سینما متمرکز کند.»

اولین گام ....
برای شکل‌گیری این کارگاه آموزشی، همه در تکاپو بودند. فراخوان‌ها زده شد و با استقبال خوب فیلم‌سازان مشهدی مواجه گردید. از آنجایی که ظرفیت کارگاه محدود بود بعد از بررسی رزومه‌های کاری علاقه‌مندان، دوازده نفر انتخاب شدند و شروع کارگاه در اوایل اردیبهشت با حضور کارگردان دوست داشتنی سینما، کلید خورد. قرار شد کارگاه، یک ماهه و خروجی‌اش تولید چند فیلم کوتاه در عرصه دینی باشد.
سیم‌ریز توضیح میدهد: «در جلسات اول کارگاه، بحث ایده‌پردازی را داشتیم که حدود چهار جلسه به آن اختصاص یافت. از مجموع سی طرحی که توسط بچه‌ها ارائه شد، استاد پوراحمد چهار طرح را انتخاب کرد. این طرح‌ها در واقع همین فیلم‌هایی است که دارد مرحله تولید را پشت سر می‌گذارد.»

یک فیلم خاص
مبتلا به آلزایمر است و خاطره‌ای که در ذهنش همیشه مرور می‌شود، زیارت امام رضا(ع) است. همین، باعث می‌شود دائم از خانواده‌اش بخواهد او را زیارت ببرند. اما خانواده با توجه به اینکه می‌بینند توان جسمی رفتن ندارد، چمدانی را پر از سوغاتی‌های مشهد می‌کنند و زیر تخت می‌گذارند تا هر بار که تقاضای رفتن کرد، چمدان پر سوغات را نشانش دهند و بگویند: «شما که تازه از مشهد برگشتید.» و او باورش شود مشهد بوده و سوغاتی‌ها را بین اعضاء خانواده تقسیم ‌کند و.... این، موضوع فیلم "چمدان" یکی از فیلم‌های تولید شده‌ی کارگاه است. فیلمی که بر اساس عکس‌نوشتی از حمیده تشکرگلستانی نگارش شده و فیلمنامه‌اش از مهدی سیم‌ریز است. کارگردانی فیلم به طور مشترک توسط این هنرمند و داوود رحمانی انجام شده است.

سیم‌ریز می‌گوید: «چمدان یک فیلم کوتاه خیلی خاص است با یک فضای تکنیکی متفاوت. از ویژگی‌های منحصر به فردش این است که با اینکه پلان‌های فیلم در شب گرفته شده است، ولی تمام تصویربرداری‌ها، با تکنیک‌های جدید، ساعات مختلف شبانه‌ روز یعنی شب، صبح و ظهر را نشان می‌دهد و فضایی که بیننده می‌بیند یک فضای کاملا متفاوت در شبانه‌روز است. در واقع از بُعد تصویربرداری، تکنیکی متفاوت را تجربه کردیم و در جریان روند ساخت این فیلم، همه افراد کارگاه از طرح تا تولیدش شرکت داشتند.»
مطابق توضیحات معاونت هنری موسسه، سه فیلم این کارگاه، مراحل تولید را پشت سر گذاشته و فیلم "توریست" که بر اساس حدیثی از امام رضا(ع) است در دست تولید قرار دارد. زمان هر چهار فیلم چیزی حدود 10دقیقه است.

فیلمی که از مهربانی می‌گوید
توضیحات معاونت هنری موسسه، علاقه‌ام را برای داشتن اطلاعات بیشتر راجع به فیلم‌ها، دوچندان میکند. همین، باعث می‌شود سراغ محمود محمدیان، کارگردان "شاخه گل" یکی دیگر از تولیدات کارگاه بروم تا از زبانش بشنوم: «از آنجایی که مبناء کارگاه دینی است، شاخه گل بر پایه حدیثی از امام رضا(ع) نوشته و ساخته شده است. ولی کار به صورت نمایشی و دراماتیک ارائه می‌شود. موضوع این فیلم، نیکی کردن آدمها به هم است.»
این کارگردان جوان در مورد حضور پوراحمد و تاثیر آن بر روند کار می‌گوید: «لابه لای صحبت‌ها به نکات ظریفی اشاره می‌شد. نکاتی که معمولا در کتابها پیدا نمی‌شود و تنها تجربه می‌تواند دلیل آن باشد که با حضور آقای پوراحمد این اتفاق افتاد. مخصوصا موقع فیلم‌برداری نکات قابل توجه‌ای گفته میشد.»
محمدیان در مورد جزئیات "شاخه گل" می‌گوید: «فیلم به لحاظ تصویر، بازی، کارگردانی و تدوین مراحلی کاملا حرفه‌ای را طی کرده است. از عوامل و تجهیزات کاملا حرفه‌ای استفاده شده و خروجی در حد بین‌المللی است و مطمئنا وقتی پخش شود، ایراد فنی نمی‌توان از کار گرفت.»

او در پایان می‌گوید: «صحبت در مورد مسائل دینی به صورت مستقیم و رو، گاهی برای بیننده تکراری میشود. ولی وقتی مفهوم را به لایه‌های زیرین منتقل کنیم، خیلی حرفه‌ای‌تر است. اتفاق بزرگی که در این کارگاه افتاد همین مقوله بود و اگر این جریان ادامه پیدا کند، مطمئنا مورد استقبال مخاطب قرار می‌گیرد.»

آفتی خانمان‌سوز که فیلم میشود
سوء‌ظن مقولهای است که این روزها در جامعه و بین بعضی زوج‌های جوان مطرح میشود. مشکلی که گریبان خیلی از خانواده‌ها را گرفته است. ایده‌ی این موضوع در کارگاه ارائه شد و مورد تایید قرار گرفت. "سوءظن" فیلمی است به کارگردانی حسین شریفی‌نژاد. فیلمی که به نظر کارگردانش کار خوبی از آب درآمده است. او از حضور تاثیرگذار آقای پوراحمد می‌گوید و گلایه‌ای هم دارد از بعضی بچه‌ها که خیلی در گروه فعال نبودند. شریفی‌نژاد امیدوار است این‌گونه جلسات آموزشی ادامه پیدا کند و در روند تولید فیلم فیلم‌سازان جوان تاثیر مثبت بگذارد.

در اولین فرصت ارزیابی نهایی معاونت هنری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی را راجع به دستاوردهای این کارگاه هنری میشنویم: «استاد پوراحمد، در فیلم‌سازی، کوله‌باری از تجربه هستند و قطعا حضور ایشان در تولید این فیلم‌ها، بسیار تاثیرگذار بوده است. تمام مراحل تولید با نظارت مستقیم ایشان و با سرعت بالا دنبال شد و خروجی که از مجموعه گرفتیم، به زعم این کارگردان، یک خروجی فنی و قابل تامل بوده است. این فیلم‌ها قطعا با معیارهای جشنواره‌ای ساخته شده و از کانال‌های مختلفی هم قابل پخش است. ما علاوه بر جشنواره، آن را در پکیج‌های مجموعه آستان قدس رضوی ارائه می‌دهیم که قبلا هم در تولیدات اتفاق افتاده است. همین‌طور در اولین فرصت در اختیار روابط عمومی قرار می‌دهیم تا برای زائرین و مجاورین روی سایت اداره کل بارگذاری شود.»

شما هم میتوانید
سیم‌ریز در پایان صحبت‌هایش خبر خوبی هم برای هنرمندان دارد: «بد نیست اشاره‌ای داشته باشم به ساخت فیلم‌هایی با محوریت حضرت رضا(ع) و معارف دینی که در موسسه آفرینش‌های هنری اولویت دارد و ما از همه فیلم‌سازانی که طرحی مناسب برای این دست فیلم‌ها دارند دعوت به همکاری می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم آمار فیلم‌های دینی و رضوی را بالا ببریم.»

تاريخ: ۱۳۹۴/۳/۱۱