نجابتی: مشهد به قطب گرافیک ایران تبدیل شده است

 نجابتی: مشهد به قطب گرافیک ایران تبدیل شده است
هنرمند مطرح گرافیک کشور گفت: درحال حاضر مشهد به قطب گرافیکی ایران تبدیل شده  و در این بحث پیشتاز است.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، مسعود نجابتی در مراسم افتتاح مروری بر آثار این هنرمند در نگارخانه رضوان مشهد اظهار داشت: فعالیت های صورت گرفته در چند سال اخیر توانسته مشهد را به عنوان یکی از شهرهای فعال در بحث گرافیکی تبدیل کند که این مهم هم در بین هنرمندان محسوس است.
وی در سومين نمايشگاه انفرادي خود با بیان اینکه معتقد است هنر گرافیک یک هنر گالری پسند نیست، اذعان داشت: آثار گرافیکی و به ویژه پوستر باید در جامعه گسترش داده شود چرا که این هنر، هنری مردمی و مخاطب پسند است که نمی تواند در گالری مطرح شود و بایددر سطح شهر مد نظر قرار گیرد.
نجابتی در ادامه با بیان اینکه هنر گرافیک هنری بومی نیست، اذعان داشت: هنر گرافیک نیز همانند سینما از غرب گرفته شده و یک پدیده کاملا مدرن محسوب مي شود که در گذر زمان نیز با تغییراتی روبرو بوده و عمده تحول آن نیز بعد از پيروزي انقلاب اسلامي شكل گرفته است.
وی در ادامه به بحث تایپوگرافی در ایران اشاره کرد و بیان داشت: این هنر در سال 68 مورد توجه قرار گرفت و آثاری نیز در این زمینه تولید شد ولی با توجه به نو بودن این هنر و عمر کوتاه آن و افراد فعال در این حوزه آنگونه که شایسته بود رشد نکرد.
استاد دانشگاه هنر اظهار داشت: بایدها و نباید هاي زیادی در بحث تایپوگرافی وجود دارد و اختلاف نظر نیز در این زمینه دیده می شود و حتی به جرات می توان گفت که در تعریف این هنر نیز مشکلاتی وجود دارد.
نجابتی با بیان اینکه این هنر در ایران هنري کاملا نو به حساب مي آيد، اذعان داشت: در حال حاضر نیز در بخش تایپوگرافی در جهان حرف برای گفتن داریم و نسبت به پیدایش آن نیز احساس می شود پیشتاز هستیم.
وی در ادامه با بیان اینکه برنامه ریزی هايی صورت گرفته تا دانشکده ای در خصوص رشته تایپوگرافی تاسيس شود، گفت: در این خصوص استاد احصایی تلاش های فراوانی کرده اند و در صورت تحقق می تواند عامل مهمی برای گسترش این مهم باشد.
این هنرمند گرافیک همچنین در ادامه به بحث سفارش در هنر گرافیک اشاره کرد و بیان داشت: هنر گرافيك در بسياري از مواقع تحت تاثير نظر سفارش دهنده قرار مي گيرد كه البته  این تاثير گرفتن به معنای منفی نیست .
نجابتی تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر آثارم در بحث دینی و مذهبی مطرح است و اعتقاد دارم که می توانم ارزش هايی را که در جامعه وجود دارد با هنر گرافیک گسترش دهم و به نظرم این اعتقاد می تواند عامل موثری برای ارتقاء هنر یک هنرمند گرافیک باشد.
وی در پایان گفت: در حال حاضر سفارش دهنده بسیاری از آثارم که در این نمایشگاه وجود دارد، احساس دروني‌ام بوده است و پس از آن توانسته است در بسیاری از مواقع مطرح شود.
گفتنی است نمایشگاه مروری بر آثار استاد مسعود نجابتی به همت موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی با 150 اثر از این هنرمند تا 28 مهرماه سال جاری در نگارخانه رضوان برپا می باشد.
تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۱۶