به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای خدمت انجام شد برگزاری نمایشگاه عکس «شهید جمهور» در نگارخانه رضوان

  به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای خدمت انجام شد برگزاری نمایشگاه عکس «شهید جمهور» در نگارخانه رضوان

 به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای خدمت، نمایشگاهی از مجموعه آثار منتخب عکاسان خبری از مراسم تشییع رئیس‌جمهور شهید در مشهد با عنوان «شهید جمهور» در نگارخانه رضوان این شهر مقدس گشایش یافت.

 افتتاحیه نمایشگاه عکس شهید جمهور با حضور محسن داوری، فرماندار مشهد، محمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، امیرمهدی حکیمی، مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان، عکاسان و هنردوستان استان، بعدازظهر دوشنبه، یازدهم تیرماه ۱۴۰۳، در نگارخانه رضوان برگزار شد.
وحید بیات، دبیر عکس نمایشگاه شهید جمهور در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: ۴۴ تابلو عکس، در ابعاد ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متر، از مراسم تشییع رئیس‌جمهور شهید در مشهد مقدس، از ۲۴ عکاس خبری خراسان رضوی، در این نمایشگاه به‌نمایش‌درآمده است.وی ادامه داد: این نمایشگاه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، قرارگاه شهید آوینی، بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، برپا شده است.
دبیر عکس روزنامه قدس با بیان اینکه به ابتکار جمعی از عکاسان خبری برگزاری نمایشگاه شهید جمهور رقم خورد، گفت: آثار نمایشگاه نیز توسط هیئتی سه‌نفره اعم از مهدی قربانی، محسن بخشنده و میثم دهقانی، از بین آثار رسیده از عکاسان خبری استان به این مناسبت، انتخاب شده است.
بیات تصریح کرد: با برپایی این نمایشگاه تلاش شد تا مجموعه‌ای از اتفاقات و رویدادهای روز برگزاری مراسم تشییع رئیس‌جمهور شهید، از ورود پیکر شهید به فرودگاه تا حضور پرشور اقشار مختلف مردم در این بدرقه باشکوه، در قالب عکس به نمایش گذاشته شود.
 

 قاب‌هایی ماندگار در دل تاریخ
 در ادامه، فرماندار مشهد نیز اظهارکرد: مردم مشهد و کشورمان در مراسم تشییع و تکریم پیکر شهدای خدمت، هنرنمایی ویژه‌ای کردند و یک‌بار دیگر یکی از ویژگی‌های ایرانیان، یعنی حق‌شناسی از خادمان خود را به رخ کشیدند و رویدادی بزرگ خلق کردند.
داوری افزود: این رویداد بزرگ توسط عکاسان خبری مشهدی با بهره‌گیری از هنر به‌خوبی مستندسازی شده و در این نمایشگاه عکس تجلی‌یافته است. بی‌تردید، این اقدام ارزشمند است و در تاریخ نیز ماندگار خواهد شد.
همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز با اشاره به پوشش رسانه‌ای گسترده مراسم تشییع پیکر پاک شهدای خدمت برای جهانیان و اهمیت هنر عکاسی در ثبت رویدادهای بزرگ، گفت: عکاسان خبری استان در آن روز زحمت بسیاری برای ثبت این مراسم کشیدند و نمایشگاه حاضر نیز با نمایش آثار منتخب این عکاسان در نگارخانه رضوان دایر شده است.                                                                             
حسین‌زاده با تأکید بر اینکه حضور گسترده مردم مشهد در مراسم تشییع رئیس‌جمهور شهید در حافظه تاریخی این سرزمین جاودان شده است، خاطرنشان کرد: درصدد هستیم آثار این نمایشگاه با همکاری هیئت‌ها، تشکل‌ها و مساجد داوطلب در سطح شهر مشهد نیز، در معرض دید عموم قرار گیرد.

 

 نمایش آثار برجسته عکاسان

 در این نمایشگاه آثاری از سید محمد آل رسول، محسن بخشنده، وحید بیات، یاسمین پروانی، سمانه جعفری، ایمان جنتی، صادق حاتمی، احمد حسنی، سیدجلیل حسینی زهرایی، میثم دهقانی، محسن رحیمی عنبرانی، محمد زائرنیا و مصطفی شیروانی، در نمایشگاه شهید جمهور به نمایش درآمده است.
همچنین آثاری از علی‌اکبر شیشه‌چی، محمد حسن صلواتی، محمد حسین طاقی، مهدیه غفوریان، سیدمرتضی فاطمیان، حدیث فقیری، مهدی قربانی، علی کریمی رستگار، سعید گلی، محمدجواد مشهدی و سیدحسین میرپور، در این نمایشگاه به چشم می‌خورد.
گفتنی است، نمایشگاه عکس شهید جمهور تا پنج‌شنبه، ۱۴ تیرماه سال جاری، ازساعات ۹ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۰، در نگارخانه رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به نشانی، مشهد خیابان کوهرنگی ۱۷، شماره ۱۶، پذیرای علاقه‌مندان است.
تاريخ: ۱۴۰۳/۴/۱۳