معاون صنایع‌دستی در بازدید از موسسه آفرینشهای هنری : صنایع دستی، مکمل سوغات زیارت می‌شود

 معاون صنایع‌دستی در بازدید از موسسه آفرینشهای هنری : صنایع دستی، مکمل سوغات زیارت می‌شود
معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صنایع دستی، مکمل سوغات زیارت در مشهد می‌شود.
 مریم جلالی در جلسه‌ای که با حضور مدیرعامل موسسه آفرینش هنری آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد، افزود: از صنایع‌دستی، در بسته بندی‌های سوغات زیارت استفاده خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی می‌تواند در طراحی، تولید و تجاری سازی صنایع دستی ورود پیدا کند و به رشد و پیشرفت ان حوزه کمک کند.
 
 جلالی با اشاره به برگزاری افتتاحیه جشنواره فجر در برج آزادی، به حاضران در جلسه گفت: باید روی درجه بندی آثار در مشهد حساس شوید و برند خاص خود را برای آستان قدس رضوی در نظر بگیرید.
 
طیبه عزت الهی نژاد، رئیس پژوهشکده هنر‌های سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این جلسه گفت: کارگاه‌های هنری رضوی به مثابه یک موزه است و باید برای حفظ و احیای هنر‌های منسوخ شده و یا در حال منسوخ شدن، با استفاده از خلاقیت و نوآوری اقدام کرد.
 
مدیرعامل موسسه آفرینش هنری آستان قدس رضوی با بیان اینکه درصدد هستیم برای افراد دارای معلولیت، جشنواره‌ای تخصصی به ویژه با مشارکت کشور‌های عربی در مشهد برپا کنیم، افزود: برای توانمندسازی معلولان، با فروش آثار این هنرمندان، می‌توانیم از آن‌ها حمایت کنیم.
 
امیرمهدی حکیمی با بیان اینکه بخشی از صنایع دستی مرتبط با حرم مطهر امام رضا (ع) را برای شرکت در جشنواره فجر مشارکت دادیم، گفت: درصدد هستیم نقوش حرم، المان‌ها و آثار مرتبط را در قالب صنایع‌دستی به تصویر بکشیم.
 
وی همچنین تصریح کرد: سوغات رضوی باید جایگزین سوغات مشهد (زرشک و زعفران) شود که در آن حرم مطهر رضوی و فضای زیارت احساس شود.
 
 حکیمی اعلام کرد: استارتاپ (شرکت‌های نوپا و نوآور) سوغات استان به ویژه مشهد با رویکرد صنایع‌دستی، با همکاری مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، جهاد دانشگاهی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی برگزار خواهد شد.
 
او با اشاره به برنامه‌های این موسسه در حوزه سوغات زیارت هم گفت: ایجاد و راه‌اندازی یک شبکه بزرگ محصولات فرهنگی رضوی در دستور کار قرار دارد و در رواق حضرت زهرا (س) حرم مطهر رضوی هم دو دیوار برای آثار هنرمندان موسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی و نیز ترکیبی از آینه کاری و نقش برجسته استفاده شده است.
تاريخ: ۱۴۰۲/۸/۲۰