قاب های ارادت از ۲۸ عکاس در نگارخانه رضوان

 قاب های ارادت از ۲۸ عکاس در نگارخانه رضوان


همزمان با دهه کرامت، نمایشگاهی از عکس‌های منتخب خادمیاران رسانه‌ای مشهد و قم با عنوان «پناهِ جان» در نگارخانه رضوان گشایش یافت.

 آیین گشایش نمایشگاه عکس پناه جان بعدازظهر شنبه ششم خردادماه با همکاری مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی و مؤسسه آفرینش‌های هنری این آستان مقدس با حضور جمعی از مدیران این دو مجموعه و عکاسان علاقه‌مند در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
در این نمایشگاه 51 اثر منتخب از 28 عکاس خادمیار رسانه‌ای اعم از 22 عکاس مشهدی و 6 عکاس شهر قم که در دو سال اخیر در حرم مطهر حضرت رضا(ع) و حرم مطهر حضرت معصومه(س) عکاسی شده، در معرض دید اهل هنر و معرفت گذاشته شده است.
آثار نمایشگاه پناه جان از بین حدود 800 عکس توسط تیم داوری متشکل از محمد زائرنیا، محسن بخشنده زحمتی و امیر حسامی‌نژاد از مشهد و قم با بررسی از زوایای مختلف انتخاب شده است.
بیش از 90 درصد این آثار نیز با گوشی همراه و توسط بانوان خادمیار عکاسی شده و در قاب‌هایی به ابعاد 30 در 40، 30 در 45 و 40 در 40 سانتی‌متر به چاپ رسیده و در نمایشگاه حاضر به نمایش عموم درآمده است.


لزوم توسعه مشارکت‌های رسانه‌ای در آستان مقدس

رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه پناه جان اظهار کرد: توسعه مشارکت‌های رسانه‌ای، یکی از رویکردهای جدی است که در مجموعه آستان قدس رضوی و این مرکز دنبال می‌شود تا بستر فعالیت برای افرادی که علاقه به تولید آثار هنری و رسانه‌ای برای امام رضا(ع) دارند، فراهم شود.
محسن هوشمند افزود: یک نمود عینی و جدی این رویکرد، شکل‌گیری و توسعه عرصه خادمیاران رسانه‌ای است که خدا را شاکریم شاهد فعالیت خادمیاران در عرصه‌های مختلف رسانه‌ای از جمله هنر عکاسی هستیم.
وی ادامه داد: هنرمندان عکاس بسیاری به عنوان خادمیار رسانه‌ای با این آستان مقدس همکاری دارند و آثار ارزشمندی توسط آنان در حدود سه سال اخیر تولید شده است چنان‌که شاهد ظهور و بروز این آثار در برگزاری دو دوره جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای امام رضا(ع) بوده‌ایم.
هوشمند بیان کرد: بسیار خرسندیم که در ایام دهه کرامت و در آستانه میلاد حضرت رضا(ع) نیز بخشی از آثار منتخب این خادمیاران رسانه‌ای در این نمایشگاه گردآوری شده است.
وی ضمن تقدیر از مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی که بستر برگزاری این رویداد را در نگارخانه رضوان فراهم کرده است، گفت: امیدوارم بتوانیم از آثاری که تاکنون تولید شده است به بهترین شکل در مکان‌های مختلف استفاده کنیم.
رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی افزود: همچنین این ظرفیت روز به روز توسعه یابد تا قاب‌های بهتر، زیباتر و عمیق‌تر با محتوای بیشتر از بارگاه منور حضرت رضا(ع) و معارف رضوی در بسترهای گوناگون در معرض دید مخاطبان قرار گیرد.
وی با اشاره بر این‌که در حال حاضر 3 هزار و 800 خادمیار رسانه‌ای در سطح کشور با این مرکز همکاری دارند، خاطرنشان کرد: بی‌شک بستر ارتباطی لازم برای برپایی این نمایشگاه در قم و سایر شهرها وجود دارد چنان‌که در سال گذشته نیز با بهره‌گیری از ظرفیت شبکه کانون‌های خادمیاری در برخی از شهرها چنین نمایشگاهی برپا کردیم.
 

نمایشگاهی جذاب و متفاوت

در ادامه مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره بر اینکه نمایشگاه پناه جان با همکاری مرکز ارتباطات و رسانه این آستان مقدس و همت و تلاش هنرمندانه عکاسان خادمیار برپا شده است، اظهار کرد: در حرم مطهر رضوی بیشتر با عکاسی موبایلی می‌توان به سوژه نزدیک شد.
امیرمهدی حکیمی افزود: از این رو آثار نمایشگاه نیز بسیار قابل توجه و متفاوت بود چنان‌که نگاه هنری در برخی از آثار به شدت قوی بود. همچنین ترکیب‌بندی، شناخت نور و زاویه های دید متفاوت در آن‌ها قابل بررسی بود.
وی گفت: از آنجایی که در عکاسی در حرم مطهر رضوی با سوژه، مردم و زیارت مواجه هستیم، این عکاسی گونه‌ای مستند اجتماعی محسوب می‌شود؛ به ویژه که عکاس در تلاش است تا حس و حال سوژه به هم نریزد. این امر به شدت در آثار نمایشگاه حاضر رعایت شده است.
حکیمی تصریح کرد: عکاسان آثار نمایشگاه پناه جان از نگاه‌های هنری متفاوتی، لحظاتی را ثبت کرده‌اند که به طور معمول در نمایشگاه‌ها و آثار دیگر کمتر شاهد آن بودم. بی‌تردید این موضوع بر جذابیت آثار نمایشگاه افزوده است.
وی ادامه داد: همچنین از آنجایی که بیشتر آثار نمایشگاه متعلق به بانوان عکاس است، نگاه و لطافت زنانه در این آثار مشهود است و فضایی متفاوت ایجاد کرده است.
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: امیدوارم این نگاه‌ها و تلاش‌های هنرمندانه متفاوت در حرم مطهر حضرت رضا (ع) و حرم مطهر حضرت معصومه(س) گسترش یابد و شاهد آثار زیباتر، متفاوت‌تر و جذاب‌تر بیشتری در آینده باشیم.
وی با تأکید بر این‌که عکاسی وسیله وصلی بین عاشقان این امام رئوف(ع) و بارگاه مطهر رضوی است، افزود: بی‌شک انتشار تک تک این فریم عکس‌ها در گوشه و کنار این سرزمین و حتی فراتر از آن، می‌تواند دل‌های مخاطبانشان را روانه صحن و سرای حضرت رضا(ع) کند.
شایان ذکر است، نمایشگاه پناه جان تا پنجشنبه 11 خرداد 1402، از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 20 در نگارخانه رضوان واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶، پذیرای هنردوستان است.

تاريخ: ۱۴۰۲/۳/۷