نویسنده و پژوهشگر مطرح کشور تأکید کرد؛ ضرورت استفاده از اسناد معتبر در خلق داستان‌های دینی- تاریخی

  نویسنده و پژوهشگر مطرح کشور تأکید کرد؛ ضرورت استفاده از اسناد معتبر در خلق داستان‌های دینی- تاریخی

نویسنده، منتقد، مدرس و پژوهشگر مطرح کشور بر ضرورت استفاده از اسناد معتبر در خلق داستان‌های دینی- تاریخی تأکید کرد.

 حجت‌الاسلام مظفر سالاری در نوزدهمین جلسه انجمن «عصر داستان» مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در مکتب هنر رضوان برگزار شد، اظهار کرد: اجازه استفاده از تخیل را در خلق شخصیت‌ ائمه اطهار(ع) در نوشتن آثار دینی و تاریخی نداریم.
وی با تأکید بر دشواری‌های نوشتن آثار دینی و تاریخی به ویژه با محوریت ائمه اطهار(ع) گفت: ترفند من قرار دادن ائمه اطهار(ع) به عنوان شخصیت فرعی در نوشتن این گونه آثار است.
در ادامه سالاری بر لزوم انجام تحقیق و پژوهش کافی برای نوشتن آثار دینی، برخورداری از سواد دینی در سطح خوب، آشنایی با تاریخ و بهره‌گیری از نظر متخصصان و مورخان در این حوزه، تأکید کرد.
چاشنی‌های خلق آثار
این نویسنده یزدی ضمن بیان چگونگی ورودش به عرصه داستان‌نویسی از دوران نوجوانی و سابقه فعالیت‌هایش در عرصه‌های مختلف هنری گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد و تشویق کتابداران کتابخانه این مرکز موجب شد تا گام‌های اولیه‌ام را در عرصه داستان‌نویسی بردارم.
وی با اشاره به برخی از کتاب‌هایش از جمله «دعبل و زلفا» و «مرا با خودت ببر» اضافه کرد: بیشتر اهل مطالعه و کتابخوانی هستم تا نوشتن. همچنین بُعد تصویری در نوشته‌هایم به دلیل آشنایی‌ام با سینما، پررنگ است.
سالاری با تأکید بر تعدد تجدید چاپ بعضی از آثارش همچون «رویای نیمه شب»، بیان کرد: کتاب‌هایم را به منظور آشتی عامه مردم با آثار ادبی به زبان روان و ساده می‌نویسم. همچنین فکر می‌کنم استقبال از آثارم به خوش‌خوان بودن آن‌ها و اخلاصم برمی‌گردد.
وی با اشاره بر این‌که از دو چاشنی طنز و عشق عفیفانه در آثارش بهره می‌برد، گفت: موفقیت یک داستان یا رمان به احساس همزادپنداری مخاطبان با آن وابسته است.
اهمیت سوژه در موفقیت رمان
نویسنده کتاب رویای نیمه شب افزود: همچنین 50 درصد موفقیت یک داستان به سوژه آن برمی‌گردد. البته در نوشتن رمان، سوژه اهمیت بیشتری دارد. یک سوژه خوب باید دو نقطه عطف داشته باشد.
سالاری گفت: هنرجویان امروزی داستان‌نویسی بسیار عجله دارند که کتاب چاپ کنند، در صورتی که برای چاپ کتاب بسیار صبور باید بود. در این میان، نوقلمان می‌توانند داستان‌هایشان را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند، با مجلات و مطبوعات همکاری کنند.
همچنین وی در این جلسه عصر داستان در خصوص موضوعاتی همچون تفاوت بازآفرینی و بازنویسی در آثار، اهمیت گذراندن مراحل داستان‌نویسی؛ از نوشتن خاطرات روزانه، داستان کوتاه تا رمان، نقش مهم استاد در پیشرفت هنرجویان داستان‌نویسی و اهمیت ویژه تلاش و ممارست در کنار برخورداری از استعداد نویسندگی، سخن‌راند.
مشکلات حوزه نشر در کشور، توجه به نیازهای مخاطبان امروزی در خلق اثر، دوری از تکرار واژه‌ها به ویژه عبارت‌های کلیشه‌ای، اهمیت توجه نویسندگان به خاطرات خود در سوژه‌پردازی و معرفی کتابخانه وزیری یزد به عنوان یکی از کتابخانه‌های معتبر کشور، از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه حاضر بود.

تاريخ: ۱۴۰۲/۳/۶