ویژه‌نامه «جان جهان» به مناسبت دهه کرامت منتشر شد

 ویژه‌نامه «جان جهان» به مناسبت دهه کرامت منتشر شد


به مناسبت دهه کرامت، ویژه‌نامه «جان جهان» به کوشش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در 114صفحه تدوین و منتشر شد.

محمد جواد استادی مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در خصوص انتشار ویژه‌نامه «جان جهان»  اظهار کرد: انتشار ویژه‌نامه، از جمله برنامه‌های مورد تأکید در سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در مناسبت‌های ویژه است که تقریباً ابعاد مختلف فعالیت‌های این سازمان را در برمی‌گیرد.
وی افزود: اگرچه هر مؤسسه زیرمجموعه سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی با توجه به مأموریت‌های خود فعالیت ‌می‌کند، اما در انتشار ویژه‌نامه‌ها تقریباً تمام حوزه‌های مرتبط اعم از مباحث علمی، معرفتی، فرهنگی، آموزشی و تربیتی را پوشش می‌دهد. بدین معنا که اگر در مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، ویژه‌نامه منتشر می‌شود، فقط شامل حوزه‌های هنری نشده بلکه تمامی این حوزه‌ها را در برمی‌گیرد.
 

وجه تمایز سومین ویژه‌نامه مناسبتی

استادی به انتشار دو ویژه‌نامه «در جوار نور» و «بهار نیایش» به مناسبت‌های دهه آخر صفر و نوروز به کوشش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اشاره و بیان کرد: بدین ترتیب ویژه‌نامه «جان جهان»، سومین ویژه‌نامه مناسبتی این مؤسسه در یک سال اخیر به شمار می‌آید.
وی در خصوص ویژگی‌های ویژه‌نامه جان جهان گفت: این ویژه‌نامه از نظر موضوعی از یک سو تلاش کرده به شعار مهم آستان قدس رضوی در دهه کرامت 1402 یعنی «همه خادم‌الرضاییم؛ خدمت کریمانه، همدلی و امیدآفرینی» به طور محتوایی و غیرمستقیم بپردازد. از سویی دیگر به مناسبت فرارسیدن میلاد حضرت رضا(ع)، شخصیت و ویژگی‌های این امام همام در تدوین آن مورد توجه قرار گرفته است.
مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با تأکید بر این‌که در انتشار ویژه‌نامه جان جهان مانند سایر ویژه‌نامه‌های مؤسسه تلاش شده از قابلیت‌هایی همچون کیوآرکد نیز استفاده شود، تصریح کرد: البته در مقایسه با دو ویژه‌نامه قبلی، در حجم مطالب سعی شده است متون کوتاه، موجز و تأثیرگذارتر انتخاب شود تا مورد توجه عموم مخاطبان قرار گیرد.
وی با اشاره بر این‌که عمده مطالب این ویژه‌نامه در قالب‌های روایی و داستانی تنظیم شده است، افزود: در تصویرسازی، صفحه‌آرایی و استفاده از عکس در آن نیز تلاش شده تا ویژه‌نامه متناسب با فضای جشن‌های دهه کرامت باشد و پویایی در دل عموم مخاطبان ایجاد کند تا با آن همراه شوند.
 

معرفی 8 بخش متنوع ویژه‌نامه
استادی با اشاره بر این‌که این ویژه‌نامه در 8 بخش تنظیم و منتشر شده است، بیان کرد: بخش نخست با عنوان «ما همه خادم الرضاییم»، با محوریت خدمت به ویژه تاریخچه خدمت در حرم مطهر رضوی تدوین شده است. بخش دوم «از نور تا نور» نیز به مباحث مرتبط با ولادت حضرت معصومه(س) تا ولادت امام رضا(ع) می‌پردازد. همچنین روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ در دهه کرامت را هم در برگرفته است.   
وی از موضوع «زیارت» به عنوان یکی از محورهای مهم در آستان قدس رضوی نام برد و گفت: در این راستا، بخش‌های سوم و چهارم ویژه‌نامه با عناوین «از زیارت تا تعالی» و «زیارت و همدلی» تدوین شده است. در بخش بعدی با عنوان «زیارت و زندگی امیدوارانه» نیز به امیدآفرینی در دل افراد با بهره‌گیری از معارف رضوی پرداخته شده است.  
مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: در بخش «زیارت و زیست فضیلت‌مند» نیز به چگونگی داشتن سبک زندگی اسلامی اشاره شده است که یکی از مسائل امروزی جامعه است. در واقع به این موضوع پرداخته شده که مردم در دوران معاصر چگونه می‌توانند زندگی فضیلت‌مند و برگرفته از معارف دینی داشته باشند.
وی از «زیارت و کرامت اجتماعی» به عنوان بخش هفتم ویژه‌نامه جان جهان با محوریت مباحث کرامت نام برد و گفت: با توجه به همزمانی سوم خرداد؛ سالروز آزادی خرمشهر در ایام دهه کرامت، در آخرین بخش ویژه‌نامه با عنوان «زیارت و مقاومت» به موضوع مقاومت در فرهنگ اسلامی و رضوی و دیدگاه‌های حضرت رضا(ع) در حوزه مقاومت پرداخته شده است.
شایان ذکر است، به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برنامه‌های متنوع هنری و ادبی با محوریت مکتب هنر رضوی در دهه کرامت در حال برگزاری است.

تاريخ: ۱۴۰۲/۳/۶