نگارخانه رضوان میزبان نمایشگاه نقاشی ایرانی «مشق رنگ» شد

 نگارخانه رضوان میزبان نمایشگاه نقاشی ایرانی «مشق رنگ» شد

در آستانه عید سعید غدیرخم، نمایشگاهی از آثار نقاشی ایرانی جمعی از هنرمندان مشهدی با عنوان «مشق رنگ» در نگارخانه رضوان این شهرمقدس افتتاح شد.

 این نمایشگاه به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با محوریت نمایش حدود ۴۰ تابلو از آثار منتخب نقاشی ایرانی استاد عطاءاله شاکری و هشت هنرجوی او بعدازظهر روز گذشته در نگارخانه رضوان گشایش یافت.
آثاری از عطاءاله شاکری، ساناز ایرانمنش، طهمورث افشار، مریم خضری، رویا شیخ بو، الهه صمدی، حسنیه محمدی نسب، مریم موسایی‌فر و دینا یزدانی در نمایشگاه مشق رنگ به چشم می‌خورد.  
 

نمایش آثاری متنوع
استاد عطاءاله شاکری در حاشیه این افتتاحیه با اشاره به نمایش پنج اثر منتخب خود در نمایشگاه مشق رنگ اظهار کرد: آثاری از هنرجویانم در سطوح مختلف که در بازه زمانی ۸ سال اخیر خلق شده است، در این نمایشگاه در معرض دید عموم هنردوستان گذاشته شده است.
این مدرس برجسته از «نگارگری یا مینیاتور»، «تذهیب و تشعیر» و «گل و بوته و گل و مرغ» به عنوان سه زیرشاخه رایج نقاشی ایرانی نام برد و افزود: آثاری در سبک‌های گوناگون با تکنیک‌هایی همچون گواش و آبرنگ، لاکی، آبرنگ، طلا و آب مرکب در نمایشگاه حاضر قابل مشاهده و بررسی است.
وی با اشاره بر اینکه هنرجویان آثار خود را به دو صورت ذهنی و مثنی‌سازی یا مشق خلق کرده‌اند، گفت: هر هنرجویی بعد از گذراندن دوره‌های طراحی، باید چند سال از روی آثار استادان مطرح معاصر یا قدما مشق کند تا بتواند وارد خلق آثار ذهنی شود.
شاکری اضافه کرد: از این رو هنرجویانم به ویژه در حوزه گل و مرغ و تذهیب برای کسب دانش و تجربه عملی، ابتدا از آثار قدما مشق می‌کنند چنانچه بخشی از این نمایشگاه نیز به مشق‌های برگزیده آنها اختصاص دارد.
 

اهمیت برگزاری رویدادهای هنری
این مدرس نقاشی ایرانی تصریح کرد: بی‌تردید برگزاری این نمایشگاه گروهی، نقش چشمگیری در پیشرفت و ادامه کار هنرجویانم دارد؛ از یک سو آنها به جامعه هنری مشهد به ویژه مجموعه‌داران معرفی می‌شوند و از سوی دیگر می‌توانند در تعامل با یکدیگر و سایر هنرمندان، کسب تجربه کنند.
وی ادامه داد: همچنین با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، هنردوستان به خصوص دانش‌آموزان هنرستانی با نقاشی ایرانی و آینده کاری آن بیشتر آشنا می‌شوند.
شاکری با تأکید بر نقش اثرگذار برگزاری دوسالانه‌های تذهیب‌های قرآنی توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در ارتقای هنر تذهیب و گل و مرغ و گل و بوته کشور گفت: امیدوارم در آینده نزدیک شاهد برگزاری این دوسالانه یا رویدادهای مشابه آن باشیم. چراکه برگزاری این رویدادها به هنرجویان فعال در این حوزه انگیزه کار و تلاش بیشتر می‌دهد.  
وی با تأکید بر اینکه بخش اعظم آثار نمایشگاه مشق رنگ به واسطه برگزاری کلاس‌های آموزشی مکتب هنر رضوان خلق شده است، افزود: در حال حاضر این مؤسسه تنها نهادی است که از هنر نقاشی ایرانی حمایت می‌کند و کلاس‌های مکتب هنر رضوان آن نیز بالاترین سطح آموزشی را در این حوزه در بین مراکز مختلف کشور دارد.
این هنرمند مشهدی خاطرنشان کرد: به تازگی نیز شاهد آغاز همکارهای مشترک آموزشی و پژوهشی این مؤسسه و دانشگاه هنر بودیم. بی‌تردید بازخورد این همکارهای خوب را در آینده خواهیم دید.
نمایشگاه «مشق رنگ» تا پنج‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۰ در نگارخانه رضوان وابسته مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶، پذیرای علاقه‌مندان است. دوشنبه، ۲۷ تیرماه مقارن با عید سعید غدیر نمایشگاه تعطیل است.

تاريخ: ۱۴۰۱/۴/۲۶