نیم نگاهی به نمایش کودک موشک کاغذی

  نیم نگاهی به نمایش کودک موشک کاغذی

 نویسنده و کارگردان : سید جواد رحیم زاده
بازیگران : محمد تقی نژاد . امیر محاسبتی. جواد محمد زاده . جواد رحیم زاده . صبا عدالتیان . شیده یزدانی و محمد جهانپا
از مجموعه آثار سومین فستیوال تئاتر کودک و نوجوان آهوانه مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی (ره) موسسه آفرینشهای هنری آستانقدس رضوی . مشهد . اسفند 1393

خلاصه داستان نمایش :
پدر بزرگ در خانه سالمندان سرای بهشت بیماری آلزایمر ( فراموشی ) گرفته ، و پسرانش نیز اورا فراموش کرده اند ؟! آنها در اندیشه فروش خانه اش هستند . شیده و صبا دو نوه پدر بزرگ که دلشان برای پدر بزرگ تنگ شده در یک روز تعطیل ( میلاد امام رضا ع) تصمیم میگیرند به دیدن او بروند، آنها آلبوم قدیمی عکسهای پدربزرگ را با خود میبرند تا شاید با نشان دادن عکسها بتوانند اورا به یاد گذشته بیندازند و برای بهبودی اش کمک کنند . چون روز تعطیل است همه سالمندان به خانه فرزندان خود رفته اند و فقط پدر بزرگ گویا در آن مکان زندانی شده است ! ، نگهبان بد اخلاق اجازه ورود بچه هار ا به داخل نمیدهد و پدر بزرگ هم نمیتواند از آسایشگاه خارج شود و تنها از پنجره رو به خیابان گاهی موشکهای کاغذی به بیرون پرتاب میکند و بچه ها را میبیند ، اما آنها را به خاطر نمی آورد . ( روی موشکها نوشته شده من باید بروم ... شاید به زیارت امام رضا ع که نذر قدیمی اش بوده یا....)
بچه ها تلاش میکنند تا نگهبان را برای باز کردن قفل در آسایشگاه مجاب کنند ، اما او راضی نمیشود و مدام آنها را تهدید میکند ، سر انجام بچه ها با پیام دادن و پیدا کردن دوستان قدیمی پدر بزرگ موفق میشوند آنها را به آسایشگاه کشانده وبا اجرای نقشه های نمایشی خود بلاخره نگهبان را تسلیم و راضی به باز کردن قفل در کنند ( نگهبان تحول پیدا میکند ) ... پدر بزرگ میخواهد به سوی خورشید ( زیارت امام رضا ع) برود ، با توجه به تمام شدن وقت آن روز تعطیل آنها با مشورت یکدیگر و پیشنهاد نگهبان تصمیم میگیرند با یک موشک خیالی بزرگ که از اجزای دکور و صحنه نمایش درست میکنند ، پدر بزرگ را به دیدار خورشید ( زیارت) بفرستند ، با این حرکت حال پدر بزرگ نیز بهتر میشود ....

 نقاط قوت نما یشنامه و اجرا ی نمایش :
سید جواد رحیم زاده به عنوان نویسنده و کارگردان به همراه گروه هنرمندان خلاق و پیشکسوت ودر کنار انها دو کودک و نوجوان هنرمند خلاق، از نقاط قوت این متن و اجرا هستند که طی سالهای اخیر افتخارات بسیاری را برای نمایش مشهد به ارمغان آورده اند .

سید جواد رحیم زاده اکنون به عنوان یکی از پر کارترین و موفق ترین نمایشگران و فعالان تئاتر کودک و نمایش عروسکی است که بصورت پیوسته و آهسته جریان سازندهای از تئاتر خلاق کودک و نوجوان مشهد را به پیش میبرد و اغلب در جشنواره های تئاتر کودک و نوجوان کشور و عروسکی، اعم از دانش آموزی و حرفه ای و.. برگزیده و مورد توجه است . به این هنرمند ارزنده و گروه هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان خلاق جوان تبریک و دست میزاد میگوییم که در این مهم رویداد فرهنگی آینده ساز کارگردان و گروه موفق خود را یاری میکنند . ..

مضمون و محتوای نمایشنامه ( فراموشی اجتماعی و فرهنگی سالمندان و سرمایه های اصلی اجتماعی و ضرورت توجه به آنها که در این نمایش کودکان این وظیفه را دنبال میکنند ، بسیار ارزنده و مهم است )
امام رضا ع خورشید نمادین این نمایش و معصومین ع اغلب در باره صله رحم و احترام به بزرگترها به پیروان خود پیام داده اند ، ودر آموزه های دینی ، فرهنگی و اجتماعی ما نیز در خصوص توجه به کهنسالان و بزرگترها بسیار تاکید شده است . متاسفانه در روزگار ما این ارزشها رو به فراموشی است ؟!. در حقیقت این پدر بزرگ نیست که دچار بیماری آلزایمر شده بلکه فرزندان و جامعه جدید ما دچار این آسیب اجتماعی و بیماری فراموش کردن بزرگتر ها شده است! . نمایش موشک کاغذی با لطافت و هنرمندانه مارا به این مهم یاد آور میشود . شیده ( خورشید کوچک ) و صبا ( نسیم صبح ) نوه های مهربان پدر بزرگ عاشقانه و مهربانانه در آهوانه به این نیاز مهم پاسخ میگویند ...

از دیگر نقاط قوت این نمایش به اجمال و در نیم نگاهی هنرمندانه و نقادانه که به همراه دانشجویان رشته ادبیات دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی مشهد داشتیم میتوان فهرست وار به موارد زیر اشاره داشت :
- طرح دنیای ساده و صمیمی کودکان و ومهر و مهربانی فطری آنها
- نقش سازنده کودکان در یاد آوری وظایف مهم به بزرگترها با بیانی زیبا و هنرمندانه
- تاکید بر احترام به بزرگترها و والدین
- همفکری و مشورت برای حل مشکلات و رسیدن به آرزوها
- تاکید بربیماری اجتماعی فراموشی فرهنگی بزرگترها
- مادیگرایی و دنیا طلبی فرزندان در روزگار ما
- ضرورت توجه به معنویت و زیارت امام رضا ع ( کلید گشایش مشکلات )
- ایجاد تعلیق و حرکت گام به گام آموزشی در متن نمایش
- و...
- اجرای خلاق و هنرمندانه نمادین نمایش ( شیوه بازی در بازی خلاق )
- انتخاب بسیار خوب بازیگران و عوامل نمایش بویژه هنرمندان کودک و نوجوان
- هماهنگی در اجرا و کارگردانی موفق تئاترخلاق کودک
- طراحی صحنه ، لباس و موسیقی مناسب اجرا
- بهره گیری از عوامل تئاتر کودک .
- و...

در پایان به نظر میرسد ، مضمون دینی و رضوی موجود در متن میتوانست پر رنگتر مطرح شده وبیشتر تقویت شود . ..بطور مثال در جریان سفر پدر بزرگ و زیارت امام رضا ع میتوانست او شفا پیدا کرده و بیماری فراموشی اش ( آلزایمر) بهبود یابد یا...
در مجموع نمایش موشک کاغذی را میتوان یک نمونه موفق از نمایش کودک و نوجوان به حساب آورد که علاوه بر ایجاد همذات پنداری تربیتی در کودکان ، مخاطبان بزرگسال را نیز جذب کرده و تحت تاثیر خود قرار دهد ... برای همه عزیزان دست اندر کار نمایش و هنرمندان پیشکسوت و جوان این گروه مشهدی آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون دارم .

علی اکبر حلیمی
کارشناس ارشد ادبیات نمایشی
اسفند ماه 1393

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۹