ویژه‌نامه «آرام جان‌ها» به مناسبت دهه پایانی صفر منتشر شد

  ویژه‌نامه «آرام جان‌ها» به مناسبت دهه پایانی صفر منتشر شد
به مناسبت دهه پایانی صفر، ویژه‌نامه «آرام جان‌ها» با محوریت حضرت رضا(ع) با مشارکت سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی تدوین و منتشر شد.
محمد جواد استادی مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در خصوص انتشار ویژه‌نامه آرام جان‌ها اظهار کرد: سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در راستای مأموریت‌های خود در طول دو سال گذشته متناسب با مناسبت‌های ایام خاص سال، ویژه‌نامه‌های مکتوبی را تدوین و منتشر کرده است.
وی به انتشار سه ویژه‌نامه «در جوار نور»، «بهار نیایش» و «جان جهان» به مناسبت‌های دهه پایانی صفر سال گذشته، نوروز 1402 و دهه کرامت امسال به کوشش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اشاره و ادامه داد: به مناسبت دهه پایانی صفر سال جاری نیز مقرر شد تا این مؤسسه با تجربه تدوین سه ویژه‌نامه قبلی، ویژه‌نامه جدیدی را تهیه و آماده انتشار کند.
استادی افزود: بدین منظور ویژه‌نامه آرام جان‌ها با محوریت موضوعی حضرت رضا(ع) در 7 بخش در 126 صفحه تدوین و منتشر شده است که در روزهای پایانی ماه صفر توسط سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی بین زائران توزیع خواهد شد. 
ویژگی‌های چهارمین ویژه‌نامه
مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در خصوص وجه تمایز ویژه‌نامه دهه آخر صفر امسال در مقایسه با سه ویژه‌نامه قبلی گفت: در تدوین ویژه‌نامه آرام جان‌ها تلاش شد تا طیف وسیعتری از مخاطبان را پوشش دهد. در واقع با وجود آن‌که مطالب فاخر و دقیقی برای این نشریه انتخاب شده است، اما سعی شد با ساده‌سازی در ارائه محتواها امکان استفاده از آن برای عموم مخاطبان فراهم شود. 
استادی اضافه کرد: همچنین در تدوین مطالب ویژه‌نامه‌های قبلی، تجربه ارائه مطالب طولانی‌تری را داشتیم، اما در این ویژه‌نامه با فشرده‌سازی مطالب و کاربردی شدن، از حجم هر مطلب کاسته شد تا مخاطبان بتوانند در یک زمان کوتاه و با یک درنگ از مطالب استفاده کنند. 
وی ادامه داد: در تدوین مطالب ویژه‌نامه‌های قبلی از قالب‌هایی همچون مصاحبه استفاده شده بود که در ویژه‌نامه آرام جان‌ها، این قالب‌ها کنار گذاشته شد و با بهره از قالب‌های مبتنی بر روایت، کوشش شد مخاطب استفاده بهتری را از نشریه ببرد. 
معرفی 7 بخش نشریه
استادی با اشاره به این‌که عناوین بخش‌های ویژه‌نامه با توجه به موضوع آن به نام مبارک «امام» مزین است، بیان کرد: این اثر شامل یک دیباچه و 7 بخش است. همچنین دربردارنده یک داستان مصور در 7 قسمت است که در بین فصل¬های نشریه گنجانده شده تا مخاطبان در زمان مطالعه بخش‌ها بتوانند این داستان را هم دنبال کنند.
وی افزود: دیباچه نشریه تبیینی بر شعار محوری برنامه‌های دهه آخر صفر امسال یعنی آرام جان‌ها است که براساس بازخوانی حدیث محوری این ایام و روایتی از امام رضا(ع) درباره قرآن انتخاب شده است. 
در ادامه مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و سردبیر این ویژه¬نامه در خصوص محتواهای بخش‌های ویژه‌نامه آرام جان‌ها گفت: بخش اول با عنوان «امام» روایتگر زندگی‌نامه حضرت رضا(ع)، القاب ایشان و سفر حضرت از مدینه به مرو است. 
وی اضافه کرد: در بخش دوم ویژه‌نامه با عنوان «امام و زیارت» زیارت در طول تاریخ، فلسفه و آداب آن، زیارت از راه دور، زیارت نیابتی و... تشریح شده است. «امام و زندگی» عنوان بخش بعدی است که در آن کوشش شده تا به نقش امام در ساحت اخلاقی جامعه و ارتقای ویژگی‌های اخلاقی و زیستی جامعه امروز بپردازد. 
استادی از «امام و قرآن» به عنوان بخش چهارم ویژه‌نامه نام برد و گفت: در این بخش، قرآن در نگاه حضرت رضا(ع) تبیین شده است. پاسخ‌های امام رضا(ع) به برخی از پرسش‌های قرآنی نیز مطرح شده است. همچنین به موضوع اهل بیت(ع) در قرآن پرداخته شده است. 
وی از «امام و انسان» و «امام و مهربانی» به عنوان عناوین بخش‌های بعدی ویژه‌نامه نام برد و افزود: در بخش پنجم نگاه امام نسبت به کرامت انسانی مطرح شده و در بخش ششم نیز مفهوم مهربانی در کلام امام رضا(ع) و همچنین مهربانی‌های خود حضرت مرور شده است. 
مشاور مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اظهار کرد: در بخش هفتم ویژه‌نامه با عنوان «امام و دانش» نیز به موضوع عالم آل محمد(ص) و جنبه‌های علمی حضرت رضا(ع) و آثار علمی و مناظرات ایشان پرداخته شده است. همچنین این بخش پایانی روایتگر آداب علم‌آموزی براساس فرمایش این امام بزرگوار است. 

ویژه‌نامه‌ای با قابلیت‌های چندرسانه‌ای
استادی گفت: در ویژه‌نامه آرام جان‌ها همچون ویژه‌نامه‌های قبلی تقریباً تمامی بخش‌ها دارای پیوست رسانه‌ای نیز است و مطالبی در قالب پادکست و موشن‌گرافی درج شده است. یعنی مخاطب با استفاده از کیوآرکدهای درج شده در نشریه علاوه بر خوانش مطالب مکتوب می‌تواند از مطالب در قالب‌های صوتی و تصویری بهره ببرد.  
وی با بیان این‌که این نشریه علاوه بر نسخه چاپی به صورت دیجیتال نیز در بستر مجازی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: مخاطبان گروه سنی نوجوان و بزرگسال با توجه به ذائقه خود می‌توانند به آسانی حتی با یک تورق کوتاه از مطالب موجز، جذاب و روایت‌گونه ویژه‌نامه بهره‌مند شوند. 
تاريخ: ۱۴۰۲/۶/۲۲