نگارخانه رضوان میزبان قاب هایی از عاشقانه های زائران پیاده امام رضا(ع)

 نگارخانه رضوان میزبان قاب هایی از عاشقانه های زائران پیاده امام رضا(ع)

همزمان با ایام پایانی ماه صفر، نمایشگاه «مثل آهوها» با نمایش 40 عکس‌ امیرمهدی حکیمی از زائران پیاده امام رضا(ع) در نگارخانه رضوان این شهر مقدس گشایش یافت.

امیرمهدی حکیمی بعدازظهر شنبه 18 شهریورماه در افتتاحیه این نمایشگاه در نگارخانه رضوان اظهار کرد: مثل آهوها، حاصل انجام پروژه عکاسی‌ام از زائران پیاده‌ای است که از اقصی نقاط کشور و مسیرهای جاده‌ای مختلف در دهه پایانی صفر به زیارت حرم مطهر حضرت رضا(ع) مشرف می‌شوند.

وی با بیان این‌که بیشتر آثار در ابعاد 40 در 60 سانتیمتر و تعدادی نیز در ابعاد یک در یک و نیم متر به روی دیوار نمایشگاه رفته است، گفت: این پروژه را از سال 1391 تا پیش از شیوع بیماری کرونا یعنی در مدت حدود 7 سال در دهه آخر صفر انجام دادم. در واقع از زائران پیاده در مسیرهای منتهی به شهر مشهد در شعاعی 600 کیلومتری عکاسی کردم.

 

مردم‌نگاری زیارت از لنز دوربین

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: این پروژه عکاسی را با هدف مردم‌نگاری زیارت انجام دادم تا با بهره‌گیری از هنر عکاسی نشان دهم چه اقشار و گروه‌هایی از مردم پیاده به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف می‌شوند. به عبارتی به دنبال سوژه‌ها و پرتره‌های افراد متفاوت بودم، بنابراین بخش عمده‌ای از آن دربردارنده پرتره چهره‌های متفاوت است.

وی با اشاره به برخی از جزئیات انجام این پروژه و همراهی با زائران پیاده در شرایط آب و هوایی متفاوت در سال‌های متمادی افزود: نزدیک به 11 هزار عکس دستاورد انجام پروژه در مسیرهای منتهی به مشهد از جاده‌های مختلف همچون جنگل گلستان، سبزوار، تربت حیدریه و... در دهه آخر صفر است.

حکیمی در خصوص چگونگی انتخاب عکس‌های نمایشگاه مثل آهوها نیز گفت: در انتخاب اولیه از بین حدود 11 هزار عکس به بیش از 400 عکس و سپس افزون بر  300 عکس رسیدم. در مرحله بعدی، طی فرآیندی با همکاری امین ابراهیمی و حجت بامروت؛ از هنرمندان عکاس مشهد، به بیش از 140 عکس منتخب رسیدیم که این مجموعه آثار برگزیده در کتابی با عنوان «مثل آهوها» به چاپ رسید.

وی افزود: امسال نیز توفیق برپایی نمایشگاه آثار منتخب پروژه برایم فراهم شد که با دهه پایانی صفر و حضور زائران پیاده امام رضا(ع) در مسیرهای منتهی به مشهدمقدس همزمان شده است.

این هنرمند ادامه داد: در انتخاب آثار کتاب از یک طرف نگاه هنری به عکس‌ها مد نظر قرار گرفت و از طرف دیگر، آثاری انتخاب شدند که روایتگر گروه‌های مختلف شخصیتی باشند. در نمایشگاه نیز آثاری چیدمان شدند که برای فضای نمایشگاهی متفاوت‌تر بودند.

 

نقش هنر در انتقال مفاهیم مذهبی


حکیمی گفت: نکته قابل توجه در انجام این پروژه، عکاسی از برخی از افراد در سال‌های متمادی بود. به طور مثال، در دو سال مختلف با کودکی در یک مکان پذیرایی از زائران پیاده مواجه شدم و از او عکاسی کردم که دو عکس او با فاصله دو سال در نگارخانه به نمایش درآمده است.

وی تصریح کرد: آثار نمایشگاه روایتگر این موضوع است که زیارت حضرت رضا(ع) و زائر بودن افتخاری برای تمام ایرانیان در اقشار و گروه‌های مختلف جامعه است.

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با بیان این‌که هیچ زبانی زیباتر و تأثیرگذارتر از زبان هنر برای انتقال مفاهیم و معانی به مخاطبان نیست، افزود: امروزه عکاسی یکی از هنرهای تأثیرگذار جهان معاصر به شمار می‌آید که می‌تواند تمام انسان‌ها را در جهان درگیر کند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید برای انتقال معانی و مفاهیم والای فرهنگ اسلامی، شیعی و رضوی، از این ابزار هنری استفاده کنیم. برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی نیز بهانه‌ای برای انتقال مفاهیم با استفاده از زبان هنر است.

شایان ذکر است، نمایشگاه انفرادی عکس مثل آهوها تا چهارشنبه 22 شهریورماه 1402، از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 20 در نگارخانه رضوان واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶، پذیرای هنردوستان است.

تاريخ: ۱۴۰۲/۶/۱۹