آغاز دور تازه همکاری‌های پژوهشی میان آستان قدس رضوی و دانشگاه هنر

 آغاز دور تازه همکاری‌های پژوهشی میان آستان قدس رضوی و دانشگاه هنر


دور تازه همکاری‌های مشترک پژوهشی میان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و دانشگاه هنر تهران با محوریت «مکتب هنر رضوی» در مشهدمقدس آغاز شد.

 در این راستا نشست شورای پژوهش مکتب هنر رضوی با حضور دکتر محمدرضا حسنایی؛ رئیس دانشگاه هنر، حجت‌الاسلام داود رنجبران؛ معاون پژوهش و فناوری و جمعی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه و همچنین مدیران مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
در این نشست امیرمهدی حکیمی؛ مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به برخی از فعالیت‌های متنوع این مؤسسه در گذشته گفت: این همکاری‌های پژوهشی مشترک از یک طرف به نیازهای مستقیم این مؤسسه مربوط می‌شود و از طرف دیگر به رسالت ما در مجموعه آستان قدس رضوی با توجه به ظرفیت‌های سایر شرکت‌ها و مؤسسات برمی‌گردد، به خصوص که این مؤسسه باید نقشی پررنگ‌تر از گذشته در حوزه هنر این آستان مقدس ایفا کند.  
 

ارائه نیازهای پژوهشی آستان قدس
همچنین در این نشست هم‌اندیشی، محمدجواد استادی؛ ناظر فنی پروژه‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و مجری پروژه مکتب هنر رضوی، نیازمندی‌های پژوهشی این مؤسسه را در دو رکن تحولی «تولید و ترویج محصولات فرهنگی و هنری و سوغات زائر» و «توسعه مدیریت» بیان کرد.  
وی رویکردهای پژوهشی مورد نظر مؤسسه را نیز در دو حوزه «مطالعات نظری(با تأکید بر شکل‌گیری مکتب هنر رضوی)» و «پژوهش‌های کاربردی» تشریح کرد و سپس به ارائه نمونه محورها و عناوین پژوهشی قابل بررسی در قالب این همکاری مشترک پرداخت.
 

انجام تبادل نظر بین دو مجموعه
در ادامه مسئولان و استادان دانشگاه هنر، نظرات و پیشنهادات پژوهشی خود را در حوزه‌های مختلف با محوریت مکتب هنر رضوی مطرح کردند.  
موضوعاتی همچون انتشار کتاب‌های پژوهشی، جهت‌دهی موضوعی به پایان‌نامه‌ها و کتاب‌ها، انجام مطالعات بر روی هنر دوره‌های مختلف تاریخی در حرم مطهر رضوی، برگزاری هفته فرهنگ و هنر رضوی و همایش مکتب هنر رضوی، راه‌اندازی فصل‌نامه مکتب هنر رضوی، ظرفیت‌های سینما و نمایش در هنر رضوی، بهره‌مندی از تکنولوژی‌های جدید در هنر رضوی، بهره‌گیری از عیون اخبار الرضا(ع) در مکتب هنر رضوی و توجه به حوزه کودک و نوجوان، در این نشست پژوهشی مشترک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
دور تازه جلسات همفکری پژوهشی مکتب هنر رضوی با حضور مسئولان این دو مجموعه از بعدازظهر دوشنبه ششم تیر 1401 در مشهد آغاز شده و در حاشیه این جلسات، اعضای هیئت علمی دانشگاه هنر از کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی نیز بازدید کردند. این جلسات تا ظهر چهارشنبه هشتم تیرماه ادامه دارد.
تفاهم‌نامه همکاری‌های پژوهشی و آموزشی میان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و دانشگاه هنر تهران اسفندماه سال گذشته با برگزاری نشستی مشترک در این مؤسسه در مشهد منعقد شده بود. نماد مشترک مکتب هنر رضوی نیز با همکاری این دو مجموعه هفتم خرداد سال جاری در دانشگاه هنر تهران رونمایی شده بود.
تاريخ: ۱۴۰۱/۴/۹