مدرس خوشنویسی مشهد تأکید کرد؛ لزوم توجه به ابعاد مثبت فضای مجازی در برگزاری برنامه‌های هنری کشور

 مدرس خوشنویسی مشهد تأکید کرد؛ لزوم توجه به ابعاد مثبت فضای مجازی در برگزاری برنامه‌های هنری کشور

محمدعلی فراستی درباره برگزاری ششمین شب از ویژه برنامه «کتابت بندگی» زیر نظر مکتب هنر رضوان در ماه مبارک رمضان در گفت‌وگو با روابط عمومی بیان کرد: دو قطعه نستعلیق از آیات قرآنی را به مناسبت این ماه پرفضیلت در شب گذشته در مشهد کتابت کردم که اجرای این برنامه برای مخاطبان به صورت زنده(live) از بستر اینستاگرام پخش شد.
وی با اشاره به آیه 193 سوره آل‌عمران افزود: قطعه نخست را با تأکید بر این آیه و کتابت «ربنا فاغفر لنا ذنوبنا...» اجرا کردم، زیرا این آیه به نیایش و عبادات ما در ماه رمضان برمی‌گردد و انسان‌ها از نظر درونی وابسته به این دعاها و همچنین سجایای قرآن کریم هستند.
این هنرمند برجسته با بیان بخشی از آیه «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن...» ادامه داد: بهترین ماه، ماه مبارک رمضان است بنابراین قسمتی از این آیه شریفه را به‌عنوان دومین قطعه خوش‌نویسی خود برای کتابت در این برنامه انتخاب کردم.
وی به معنای عبارات قرآنی کتابت‌ شده خود اشاره کرد و گفت: ما خوش‌نویسان که با قلم سر و کار داریم، بیشتر در فضای معنوی کلام وحی قرار می‌گیریم. چراکه احساس نیاز می‌کنیم و از خداوند تبارک و تعالی می‌خواهیم یک دست قوی و فکری درست به ما عنایت کند تا آثاری لذت‌بخش برای مخاطبان کتابت کنیم.
فراستی با تأکید بر اینکه ارتباط خوش‌نویس باید با خداوند برقرار شود تا او بتواند اثری ماندگار کتابت کند، اضافه کرد: البته معتقدم خالق اصلی خدا است و خوش‌نویس کشف می‌کند، نه خلق. به عبارتی خداوند به انسان فکر و اندیشه درست و استعداد را عنایت می‌کند و او با کشف این استعداد می‌تواند بر روی کاغذ قلم‌پردازی کند.
وی با بیان اینکه دین مقدس ما بزرگترین مشوق و معلم عقل، دانش و هنر است، گفت: اسلام نظامی بسته و محدود نیست و به هر میزان که استعداد والای انسانی و خدایی به آدمی مجال دهد، اسلام نیز هم‌پای او و مشوق و معلم اوست.
این مدرس خوش‌نویسی ادامه داد: اسلام همان‌گونه که به عقل و دانش ارزش داده، به هنر نیز اهمیت ویژه‌ای داده است. بنابراین مایه پیشرفت فکر انسانی و سبب اعتبار فرهنگی ما در مقابل شرق و غرب است.
وی ابراز کرد: احساس زیبایی به سوی جمال مطلق، ودیعه‌ای ملکوتی است که از اصل خلقت تا الطاف خداوندی سرچشمه گرفته و در نهاد بشریت قرار داده شده است. انسان نیز می‌تواند آن را با زبان هنر که زبانی الهی است به بروز و ظهور برساند.
فراستی با تأکید بر اهمیت خاص هنر خوش‌نویسی و کتابت در میان هنرهای زیبای اسلامی گفت: این رشته نه تنها هنر بلکه عبادت است و اسلام نیز آن را موهبتی الهی و آسمانی دانسته است.
وی افزود: هنرمند خوش‌نویس نیز همواره سر و کارش با کلام خداوند، احادیث پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع)، کلام بزرگان و... است. بنابراین خوش‌نویسان در بُعد معنوی و جوی از زیبایی‌ها، حُسن‌ها، خوبی‌ها، عشق‌ها و شیفتگی‌ها زندگی می‌کنند.


ایده‌ای خوب و اثرگذار
این مدرس خوش‌نویسی بیان کرد: بهره‌گیری مکتب هنر رضوان از بستر فضای مجازی برای برگزاری ویژه برنامه کتابت بندگی امسال با توجه به شرایط فعلی جامعه، ایده و شیوه خوب و پسندیده‌ای بود. بی‌تردید اگر امکان برگزاری این برنامه همچون سال‌های گذشته به‌صورت حضوری و جمعی فراهم بود، ارتباط صمیمی‌تری بین مخاطبان و هنرمندان برقرار می‌شد.
وی با اشاره به اهدای دو قطعه نستعلیق اجرا شده خود به قید قرعه‌ به دو مخاطب مجازی این برنامه گفت: خوشبختانه امسال نیز مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، رسالت خود را به شایستگی انجام داد و این ویژه برنامه زنده بازدیدکنندگان گسترده‌ای از اقصی نقاط دنیا داشت. امیدوارم برگزاری چنین برنامه‌هایی فقط محدود به ماه مبارک رمضان نشود و در دیگر ایام سال نیز اجرا شود.
فراستی در کنار کتابت و فضاسازی در خوش‌نویسی، به برخی از سؤالات مخاطبان مجازی برنامه مانند چگونگی رنگ کردن کاغذ پاسخ داد.
یادآور می‌شود، برنامه کتابت بندگی با حضور هشت استاد برجسته خوش‌نویسی از 13 تا 20 اردیبهشت 99، در ساعت 22 در مشهد در حال برگزاری است و اجرای هر هنرمند به صورت زنده از طریق صفحه اینستاگرام مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به نشانی aqart.ir@ و صفحه اینستاگرام مکتب هنر رضوان به نشانی rezvan_artschool@ پخش می‌شود.

 

تاريخ: ۱۳۹۹/۲/۲۵