مدرس رشته نقاشی‌خط تأکید کرد؛ امکان بهره‌مندی از برنامه‌های هنری مجازی برای حجم گسترده‌تری از مخاطبان

 مدرس رشته نقاشی‌خط تأکید کرد؛ امکان بهره‌مندی از برنامه‌های هنری مجازی برای حجم گسترده‌تری از مخاطبان

کاظم خراسانی درباره برگزاری پنجمین شب از ویژه برنامه «کتابت بندگی» زیر نظر مکتب هنر رضوان در ماه مبارک رمضان در گفت‌وگو با روابط عمومی ابراز کرد: شب گذشته، اثری نقاشی‌خط در ابعاد یک متر و 50 سانتی‌متر در یک متر و 30 سانتی‌متر بر روی پارچه بوم با بهره‌گیری از رنگ اکریلیک و چسب ورق طلا در حدود یک ساعت خلق کردم که اجرای این برنامه برای مخاطبان به صورت زنده(live) از بستر اینستاگرام پخش شد.
وی ادامه داد: این اثر را به صورت بداهه‌نویسی با تکرار واژه الله و اسماء الهی و دکوپاژ حروف برگرفته از آن‌ها کتابت کردم.
این هنرمند برجسته با اشاره به فعالیت‌های خود در رشته‌های خوش‌نویسی و گرافیک گفت: تلاش کردم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های رشته نقاشی‌خط، اثری متفاوت از کار خوش‌نویسی با جذابیت بصری بیشتر برای مخاطبان خلق کنم.
وی با بیان اینکه افتخار حضور در ویژه‌ برنامه‌های حضوری ماه مبارک رمضان مکتب هنر رضوان را در سال‌های گذشته داشته است، افزود: بی‌شک برگزاری چنین برنامه‌های کتابتی به صورت حضوری، انرژی مضاعفی به مخاطب و همچنین خوش‌نویس می‌بخشد، چرا که هنردوستان از نزدیک به تماشای اجرای برنامه می‌پرداختند و هنرمندان نیز می‌توانستند آثار خود را به مردم اهدا کنند.
خراسانی ادامه داد: اگر چه به ‌دلیل شرایط فعلی جامعه و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، برگزاری برنامه کتابت بندگی مخاطب مستقیم و حضوری ندارد و تعامل دوجانبه نزدیک بین هنرمندان و هنردوستان در فضای اجرای برنامه برقرار نمی‌شود، اما برگزاری آن از طریق بستر فضای مجازی و پخش آن به صورت زنده، امکان مشارکت حجم گسترده‌تری از مخاطبان را فراهم کرده است.
وی بیان کرد: در گذشته از ظرفیت‌های فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های خود به مخاطبانم در سراسر کشور استفاده کرده بودم. برخی از این برنامه‌ها به صورت زنده اجرا شده بود و بعضی از آن‌ها نیز به صورت ضبط شده به مخاطبان ارائه می‌شد.
این مدرس افزود: فضای مجازی با توجه به درگیرکردن طیف گسترده‌ای از مخاطبان و کم‌هزینه بودن، بستر خوبی برای ارائه آموزش و اشاعه هنر دارد چنان که بسیاری از شرکت‌های بزرگ از ظرفیت‌های آن برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین بسیاری از هنرمندان با بهره‌گیری از بسترهای فضای مجازی در اقصی نقاط دنیا و از داخل خانه با یکدیگر در حال تبادل اطلاعات و نیز اجرای برنامه هستند. به نظر می‌رسد استفاده از فضای مجازی به فرهنگی در برگزاری برنامه‌های هنری ما در آینده تبدیل شود.
یادآور می‌شود، برنامه کتابت بندگی به مناسبت ماه مبارک رمضان با حضور هشت استاد برجسته خوش‌نویسی از 13 تا 20 اردیبهشت 99، در ساعت 22 در مشهد در حال برگزاری است و اجرای آثار هر هنرمند به صورت زنده از طریق صفحه اینستاگرام مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به نشانی aqart.ir@ و صفحه اینستاگرام مکتب هنر رضوان به نشانی rezvan_artschool@ پخش می‌شود.

تاريخ: ۱۳۹۹/۲/۲۰