نمایشگاه عکس جنگ «ساسان مؤیدی» در مشهد گشایش یافت

 نمایشگاه عکس جنگ «ساسان مؤیدی» در مشهد گشایش یافت

به گزارش روابط عمومی، مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس ساسان مؤیدی همراه با عرضه و امضای کتاب این عکاس شناخته ‌شده حوزه مستند به‌ویژه جنگ با حضور جمعی از عکاسان پیشکسوت و جوان مشهدی بعد از ظهر روز گذشته در نگارخانه رضوان برگزار شد.

بیش از 30 تابلو عکس برگزیده سیاه و سفید در ابعاد مختلف با محوریت موضوعی دوران دفاع مقدس زیر نظر کانون عکس انجمن سینمای جوانان مشهد در این نمایشگاه در معرض دید عموم گذاشته شده است. نمایشگاه حاضر چندی پیش در تهران و قزوین نیز دایر شده بود و اکنون شهر مقدس مشهد میزبان ساسان مؤیدی و آثارش است.

کتاب مؤیدی در برگیرنده 126 عکس با محوریت جنگ عراق علیه ایران در سال‌های 1359 تا 1367است که توسط نشر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در دو قطع جیبی و خشتی به ‌صورت مشابه منتشر شده است و از مجموعه کتاب‌های عکاسان جنگ به شمار می‌رود.

نمایشگاه حاضر با همکاری کانون عکس انجمن سینمای جوانان مشهد، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، دفتر مشهد انجمن سینمای جوانان ایران، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بنیاد شهید انقلاب اسلامی و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برپا شده است.

تصویرهایی با محوریت مهاجرت موقت شهروندان تهرانی به شهرهای دیگر به دلیل موشک‌باران بی‌رحمانه مناطق مسکونی توسط ارتش بعث عراق(تهران، پایانه مسافربری جنوب، اسفند 1366)، اجساد رها شده قربانیان بمباران شیمیایی حلبچه در اطراف شهر(عراق، حلبچه، 27 اسفند 1366) و جمعی از نیروهای بسیجی حاضر در منطقه عملیاتی کربلای پنج(عراق، شرق بصره، دی 1365) در آن به چشم می‌خورد.

همچنین می‌توان به عکس‌هایی از مانور مقابله با حملات شیمیایی در سطح محلات تهران(میدان منیریه، فروردین 1367) و زندگی مردم در پناهگاه‌های گروهی مدارس و مؤسسات دولتی برای محافظت از حملات موشکی عراق(تهران، امیریه، پناهگاه زیرزمینی دبیرستان شرف، اسفند 1366) اشاره کرد.

آثاری با محوریت بدرقه نیروهای داوطلب اعزام به مناطق جنگی توسط مردم و خانواده‌ها(تهران، اسفند 1364)، عملیات جست‌وجو و نجات مصدومین حملات هوایی توسط مردم و نیروهای امدادی در مناطق مختلف تهران(اسفند 1366 تا فروردین 1367) و انتظار مردم در مقابل منزل یکی از آزادگان برای دیدار با وی(تهران، مرداد 1369) نیز در نمایشگاه عکس این هنرمند قابل رؤیت است.

ساسان مؤیدی متولد سال 1338 در تهران است که عکاسی خود را از سال 1355 در روابط عمومی تلویزیون آغاز کرده است. دریافت لوح زرین به عنوان عکاس برگزیده هشت سال دفاع مقدس 1368 و چاپ چندین کتاب عکس مانند پنجاه روز از جنگ، 48 ساعت حلبچه، طراحان فرش ایران و سیمای صنعت مازندران و برگزاری بیش از 38 نمایشگاه انفرادی، بخشی از فعالیت‌های حرفه‌ای این عکاس کشور است.

یادآور می‌شود، نمایشگاه عکس ساسان مؤیدی از یکم تا چهارم دی 1398 از ساعت 16 تا 20 در نگارخانه رضوان مشهد به نشانی خیابان کوهسنگی 17، شماره 16، آماده میزبانی از علاقه‌مندان است.

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۱