کتاب «کتیبه‌های صحن عتیق» در جشنواره میراث مکتوب رضوی خوش درخشید

  کتاب «کتیبه‌های صحن عتیق» در جشنواره میراث مکتوب رضوی خوش درخشید

مهدی صحراگرد پژوهشگر و مؤلف کتاب کتیبه‌های صحن عتیق در گفت‌وگو با روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری با بیان اینکه هزار و 420 عنوان کتاب با محوریت موضوعی امام رضا(ع) و حرم مطهر رضوی به نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی رسیده بود، ابراز کرد: داوری کتاب‌های این جشنواره مطابق با شیوه انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی انجام شد و کتاب کتیبه‌های صحن عتیق در بخش هنر و معماری جشنواره حاضر توانست عنوان اثر برگزیده را از آن خود کند.

وی گفت: کتاب کتیبه‌های صحن عتیق(انقلاب اسلامی) کیفیت چاپ بهتری از کتاب کتیبه‌های صحن جدید(آزادی) دارد. از طرف دیگر، محتوای مفصل‌تر و عمیق‌تری نیز نسبت به کتاب کتیبه‌های مسجد گوهرشاد از مجموعه شاهکارهای هنری آستان قدس رضوی دارد، از این رو به آن توجه بیشتری شده است.

صحراگرد با بیان اینکه کتاب کتیبه‌های صحن عتیق در سال 1395 منتشر شده است، افزود: همچنین این اثر به جشنواره‌های بیشتری در سال‌های اخیر ارسال شده است، از این رو توانسته جوایز دیگری شامل جایزه کتاب سال رضوی، کتاب سال خراسان و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بخش هنر را در سال 1396 کسب کند. کتاب کتیبه‌های صحن جدید(آزادی) نیز جایزه کتاب سال رضوی 1397 را از آن خود کرده است.

این پژوهشگر گفت: کتاب کتیبه‌های صحن عتیق(انقلاب اسلامی) در 7 فصل با هدف معرفی و تحلیل هنری کتیبه‌های صحن انقلاب اسلامی و کتیبه‌های بیرونی گنبد و مناره تدوین شده است.

وی ادامه داد: فصل نخست این اثر به تاریخ ساخت حرم مطهر امام رضا(ع) از آغاز تا پایان دوره افشار، فصل دوم آن به اجزای صحن عتیق مانند ایوان‌ها، فصل سوم نیز به کلیات مجموعه کتیبه‌های صحن عتیق، کتیبه‌نگاری در عالم اسلام و طبقه‌بندی فرمی و محتوایی کتیبه‌ها می‌پردازد. فصل چهارم تا هفتم نیز بیانگر معرفی کتیبه‌های بخش‌های مختلف این صحن با ذکر نام هنرمند، متن کتیبه، توضیحات تاریخی آن و... است.

مجموعه کتاب‌های نفیس شاهکارهای هنری در آستان قدس رضوی روایتگر پژوهش‌هایی است که به معرفی آثار هنری محفوظ در حرم امام رضا(ع) می‌پردازد و تاکنون هشت جلد آن زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در سال‌های مختلف منتشر شده است.

یادآور می‌شود، بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با همکاری مؤسسه خانه کتاب، دبیرخانه جایزه کتاب سال و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی را با هدف شناسایی آثار برتر شامل کتاب، پایان‌نامه و مقاله با موضوع امام رضا(ع) و سیره و فرهنگ رضوی در سال جاری برگزار کرد. آثاری که طی سال‌های 1357 تا 1397 منتشر شده بودند، امکان شرکت در این جشنواره را داشتند.

تاريخ: ۱۳۹۸/۹/۱۳