اجرای اثر نقاشی‌خط با محوریت «معراج پیامبر اکرم(ص)» در بارگاه ملکوتی رضوی

 اجرای اثر نقاشی‌خط با محوریت «معراج پیامبر اکرم(ص)» در بارگاه ملکوتی رضوی

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری، این اثر نقاشی‌خط بر روی بومی به طول 20 متر توسط محسن توسلی هنرمند برجسته مشهدی با هدف بزرگداشت ایام پایانی ماه صفر در مدت چهار ساعت شب گذشته در ورودی صحن کوثر به صحن جامع رضوی کشیده شد.
محسن توسلی در حاشیه برگزاری برنامه سوگ‌نگاری خورشید بیان کرد: این اثر به مناسبت سال‌روز رحلت رسول اکرم(ص) با بهره‌گیری از آثار چاپ سنگی با موضوع معراج پیامبر(ص) و استفاده از ماژیک‌های تاچ ضدآب به سفارش مکتب هنر رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی خلق شد.
این هنرمند مشهدی با اشاره به مطالعات خود درباره موضوع معراج پیامبر(ص) گفت: این موضوع دارای بار داستانی و ظرفیت تصویری بسیار خوبی است و جذابیت‌های خاصی برای زائران دارد.
وی با اشاره به گوشه‌ای از داستان معراج پیامبر(ص) و همچنین پیشینه چاپ سنگی در ایران ابراز کرد: از آنجایی که این اثر نقاشی‌خط با حضور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی کشیده شد بیشتر به جنبه‌های مردمی اثر در زمان خلق آن توجه شد.
توسلی با بیان اینکه بر روی موضوع معراج پیامبر(ص) می‌توان هنرآفرینی بسیاری کرد، افزود: در ویژه برنامه سوگ‌نگاری خورشید، بخش‌های بزرگتر این موضوع که بار تصویری بهتری دارد، کار شد.
وی به اشعاری که در اثر نقاشی‌خط معراج پیامبر(ص) کتابت شده است، اشاره کرد و گفت: حضرت جبرئیل، ملایک و براق در خانه پیامبر(ص) و ملاقات با یحیی و عیسی، بخش‌هایی از این اثر است.
این هنرمند با تأکید بر اینکه برای اولین بار چنین اثری با محوریت معراج پیامبر(ص) کشیده است،ادامه داد: ویژگی‌های خلق اثر در ابعاد بزرگ با کوچک متفاوت است و توانمندی‌های خاص خود را می‌طلبد.
وی به حضور گروهی از گردشگران اروپایی در زمان خلق این اثر اشاره کرد و افزود: کشیدن چنین اثر نقاشی‌خطی بازخورد خوبی در بین زائران داشت و برای زائران و گردشگران غیرایرانی بسیار جالب توجه بود. آنان سؤالاتی درباره اثر و داستان تصویرهای آن پرسیدند که برای‌شان توضیح دادم.
توسلی تصریح کرد: به نظرم جمعی از هنرمندان و کارشناسان مذهبی و فرهنگی باید بر روی چنین موضوعاتی پژوهش و کار کنند به طور مثال، کارشناسان مذهبی تولید محتوا کنند و ماده خام این آثار مذهبی را در اختیار هنرمندان بگذارند تا آثار ارزشمند و ماندگاری خلق شود. البته نهادها و متولیان فرهنگی نیز باید با حمایت از هنرمندان زمینه این کار را فراهم کنند.
در بخشی از متن این اثر نقاشی‌خط آمده است؛ «یک طرف ایستاده جبرائیل... یک طرف با درود میکائیل... یک طرف به حکم رب جلیل... به ادب ایستاده اسرافیل... دست بر سینه، جمله با اکرام... کردند از شوق با درود سلام... مرکبی بازدید آن سرور... پیش ایشان ستاده با زیور... گفت جبرئیل با هزار ادب... حق ترا خواسته است در آن شب».
یادآور می‌شود، سومین برنامه سوگ‌نگاری خورشید مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به مناسبت دهه آخر صفر با کتابت آثار خوش‌نویسی توسط گروهی از کاتبان قرآن مرکز دارالکتابه و خوش‌نویسان کشور، پنجم آبان سال جاری، از ساعت 18 تا 22 در رواق دارالمرحمه حرم رضوی برگزار می‌شود.

تاريخ: ۱۳۹۸/۸/۷