نقش نهان رونمایی شد

 نقش نهان رونمایی شد
روز گذشته و با حضور جمعی از اصحاب رسانه ،  هنرپژوهان و هنرمندان کتاب نقش نهان در کارخانه کاشی سنتی آستان قدس رضوی رونمایی شد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، کتاب نقش نهان به همت بخش هنرپژوهی این موسسه و به نویستدگی حسین کمندلو به موضوع شناسایی نقش مایه های انسانی و جانوری در کاشی کاری های حرم مطهر رضوی پرداخته است.
 این کتاب پژوهشی ، به سفارش مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در 148 صفحه گلاسه رنگی با شمارگان 500 نسخه در قطع رحلی توسط انتشارات آستان قدس رضوی(به نشر) در سال 1397 منتشر شده است.
مقدمه‌ای بر هنر کاشی‌کاری ایران، نقش سیمرغ در کاشی‌کاری حرم مطهر رضوی، نقش پرنده در کاشی‌کاری حرم مطهر رضوی، نقش منظره در کاشی‌کاری حرم مطهر رضوی و... برخی از عناوین فصل‌های مختلف این کتاب به شمار می‌رود.
دکتر رضا صحراگرد  ویراستار علمی کتاب نقش نهان  در مراسم رونمایی این کتاب که  در کارخانه کاشی قدس رضوی برگزار شد گفت: این کتاب به شناسایی نقش مایه‌های انسانی و جانوری در کاشی کاری‌های حرم مطهر رضوی از عصر صفویه تا دوران معاصر پرداخته است.

وی که در غیاب نویسنده این کتاب به سوالات خبرنگاران پاسخ می داد افزود: کتاب نقش نهان به خوبی الگو‌های ایرانی در زمان قدیم را نشان می‌دهد، و باآوردن تصاویر تطبیقی سابقه این نقوش را در فرهنگ ایران به نمایش میگذارد.

صحراگرد گفت:در این کتاب یکی از جنبه‌های مهم دوره قاجار را کشف کردیم. بیشتر این نقوش در دوره قاجار اجرا شده اند و قبل از دوره قاجار به ندرت نقوش انسانی و جانوری استفاده شده است ؛ هنر دوره قاجار تفاوت‌های، ویژه‌ای با دوره‌های قبل دارد ومتاسفانه به این هنر زیاد توجه نشده و آن را مصادف با رکود هنر قلم داد کرده اند.

صحراگرد گفت: برخی از مردم فکر می‌کنند هنر دوره قاجار هنر قابل اعتنایی نیست، اما این کتاب یکی از تحقیقاتی است که خلاف این را ثابت می‌کند و به ما می‌فهماند که هنر دوره قاجار نه تنها بسیار مهم بلکه در بعضی جنبه‌ها اصالت ایرانی در آن به نمایش در آمده است.
شایان ذکر است بخشی از مراسم رونمایی کتاب "نقش نهان" با نگاهی ویژه به موضوع این کتاب به بازدید از کارخانه کاشی سنتی قدس رضوی و مراحل تولید کاشی سنتی اختصاص داشت .
تاريخ: ۱۳۹۷/۹/۲۹