«یادنامه استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط» درنگارخانه رضوان

 «یادنامه استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط» درنگارخانه رضوان

به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، «یادنامه استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط» در نگارخانه رضوان مشهد برپا شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ، همزمان با شب میلاد پربرکت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، آیین گشایش نمایشگاه «یادنامه شادروان سیدغلامرضا موسوی خطاط» با حضور جمعی از خوش‌نویسان پیش‌کسوت خراسان رضوی و خانواده این استاد برجسته خوش‌نویسی در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
نمایشگاه یادنامه استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط برگ‌هایی از خاطرات و تاریخ خوش‌نویسی معاصر خراسان است که با همکاری خانواده هنرمند این استاد نام‌دار و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برپا شده است .
در این نمایشگاه مجموعه‌ای از تابلوهای خوش‌نویسی شامل خطوط استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط، خطوط استادان بزرگ ایران که به‌رسم هدیه برای این استاد نوشته شده ، برخی از نامه‌ها و مکاتبات سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف به استاد موسوی، نامه‌های دوستانه خوش‌نویسان بزرگ کشور با این استاد برجسته ، مکاتبات و نامه‌های قدیمی انجمن خوش‌نویسان  مشهد و چند قطعه عکس یادگاری به معرض تماشا گذاشته شده است .
دربخشی از آیین افتتاحیه این نمایشگاه اساتید خوشنویسی استان از جمله حسین خیامی استاد پیش‌کسوت خوش‌نویسی به بیان خاطرات خود در مورد خلوص نیت ، فروتنی ، شیوه تدریس و منش استاد غلامرضا موسوی خطاط پرداختند.
همچنین گوشه‌هایی از فیلمی قدیمی که در آن زنده‌یاد مصطفی مهدی‌زاده خوش‌نویس آستان قدس رضوی، شعری از استاد شفق شاعر توانمند کشور را در مدح سیدغلامرضا موسوی خطاط در جمع خوش‌نویسان قرائت می‌کند، در صفحه نمایش نگارخانه رضوان پخش شد.
در پایان این مراسم مهدی موسوی یکی از فرزندان استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط شعری را در وصف معلم به روح پدرش و استادان خوش‌نویس تقدیم کرد.
سیدغلامرضا موسوی خطاط در سال 1301 خورشیدی دیده به جهان گشود و خوشنویس‌باشی معتمد آستان قدس رضوی، کارمند و بازنشسته این آستان و یکی از هنرمندان پیش‌کسوت انجمن خوش‌نویسان ایران و حرم مطهر رضوی و جزء معدود استادانی بوده است که در حرم مطهر به تدریس خوش‌نویسی پرداخته است .او آبان ماه 1380 دار فانی را وداع گفت و در صحن جمهوری اسلامی بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) به خاک سپرده شد.
شایان ذکر است، نمایشگاه یادنامه استاد سیدغلامرضا موسوی خطاط تا پنج‌شنبه، هشتم آذر ، صبح‌ها از 9 تا 13 و عصرها از 16 تا 19، در نگارخانه رضوان مشهد واقع در خیابان کوهسنگی 17، پلاک 16، پذیرای علاقه‌مندان است.
تاريخ: ۱۳۹۷/۹/۵