کارگاه «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» در نگارخانه رضوان برگزار شد

 کارگاه «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» در نگارخانه رضوان برگزار شد
کارگاه آموزشی «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» در حاشیه برگزاری ششمین دوسالانه «تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی» در نگارخانه رضوان مشهد برپا شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آُستان قدس رضوی ، نخستین کارگاه آموزشی طراحی فرش  ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی با عنوان «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» پنجشنبه 22 شهریور 1397، از ساعت 9 تا 12 در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
دراین کارگاه بیش از 20 هنرجو  رشته‌های مختلف هنرهای سنتی مانند نگارگری، تذهیب و به ویژه طراحی فرش در حضور علیرضا اسماعیل‌پور هنرمند برجسته اصفهانی به مشق دو گردش اسلمیمی و ختایی در حاشیه فرش پرداختند.
اسماعیل‌پور به منظور شناخت هنرجویان با محدودیت‌های حاشیه فرش در محور تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی ، سرفصل‌هایی مانند طرز ترسیم دو اسلیمی، سه اسلیمی، قاب‌بندی و حاشیه سرتاسری(سرهم سوار) را به صورت تئوری توضیح داد و عملی آن را به صورت اسکیس‌ بر روی تخته کشید.
همچنین برای تمرین و ارزیابی سطح کیفی کار هنرجویان، برگه‌هایی در اختیار آنان گذاشته شد. در این برگه‌ها از ابتدایی‌ترین فرم‌های طراحی حاشیه فرش تا فرم‌های پیچیده‌تر چاپ شده بود. در طول جلسه به سؤالات هنرجویان نیز توسط مدرس کارگاه پاسخ داده شد.
کارگاه تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش، نخستین کارگاه آموزشی مکتب هنر رضوان در حوزه طراحی فرش به شمار می‌رود که علاوه بر هنرجویان علاقه‌مند، برخی از استادان هنرهای اسلامی- ایرانی مشهد در آن حضور داشتند.
تاريخ: ۱۳۹۷/۶/۲۴