محمود فرشچیان

 محمود فرشچیان
نام پدر :  
سال تولد :  
محل تولد :  
ميزان تحصيلات :  زير ديپلم
شماره تماس :  
آدرس :  
آدرس ايميل :  
آدرس وبسايت :  
رشته هنري :  نگارگری
درجه هنري :  
شغل :  
اساتيد :  
مقام هاي كسب شده در جشنواره ها و مسابقات :
تأليفات :
سوابق اجرايي :  
سابقه همكاري با موسسه :  
مختصري از بيوگرافي هنري :
محمود فرشچیان متولد سال 1308 در اصفهان است.
پدر فرشچیان که نماینده فرش اصفهان بود با دیدن استعداد فرزندش، وی را به کارگاه نقاشی حاج میرزا آقا امامی برد.
فرشچیان پس از آموزش نزد امامی و عیسی بهادری و دانش‌آموختگی از مدرسه هنرهای زیبای اصفهان، برای گذراندن دوره هنرستان هنرهای زیبا به اروپا سفر کرد و چندین سال به مطالعهٔ آثار هنرمندان غربی در موزه‌ها پرداخت.
وی در موزه‌های اروپا، اولین کسی بود که وارد موزه می‌شد با بسته‌ای از کتاب و قلم و در نهایت آخر از همه، خود او بود که از موزه خارج می‌شد.
پس از بازگشت به ایران، فرشچیان کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز کرد و به مدیریت اداره ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد.
محمود فرشچیان در آمریکا ساکن است و سفرهای دوره‌ای و فصلی به ایران دارد. فیلم مستندی با عنوان عشق‌پرداز به کارگردانی محمد هادی کاویانی، با حضور عزت الله انتظامی، پرویز پورحسینی و با صدای زیبا بروفه در نکوداشت او ساخته شد.
فرشچیان مینیاتوریست مشهور ایرانی در نقاشی ایران صاحب سبک و مکتب خاص است.
انضمام نام وی در فهرست روشنفکران قرن بیست و یکم/ نشان درجه یک هنر/ تندیس طلایی اسکار ایتالیا / نشان هنر نخل طلایی ایتالیا / تندیس طلایی اروپایی هنر، ایتالیا /  دیپلم آکادمیک اروپا، آکادمی اروپا، ایتالیا /  دیپلم لیاقت دانشگاه هنر، ایتالیا / مدال طلای آکادمی هنر و کار، ایتالیا /جایزهٔ اول وزارت فرهنگ و هنر، ایران / مدال طلای جشنوارهٔ بین‌المللی هنر، بلژیک / مدال طلای هنر نظامی، ایران از افتخارات هنری این هنرمند است.
همچنین طراحی ضریح مطهر امام رضا(علیه السلام)، طراحی ضریح مطهر امام حسین (علیه السلام)، نقاشی تابلوهایی با عناوین: ضامن آهو، عصر عاشورا، پنجمین روز آفرینش، نیایش، حضرا ابوالفضل(علیه السلام) و... از آثار ارزنده وی به شمار می رود.
محمود فرشچیان سابقه همکاری با موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در زمینه تدریس کلاس های طراحی سنتی برای هنرمندان مرتبط با این موسسه را دارد.