هنرمندانی که تاریخ با سرانگشتانشان تکرار می‌شود

 هنرمندانی که تاریخ با سرانگشتانشان تکرار می‌شود

دسترسی همه‌ی افراد به آثار نفیس موزه‌ها، امکان‌پذیر نیست و شاید همین دلیل، سبب شده تا هنرمندان و هنردوستان به فکر تولد رشته‌ای هنری به نام مثنی‌سازی بیفتند. رشته‌ای که به وسیله‌ی آن، هنرمندان با تکنیک‌های پیچیده، به خلق مجدد یک اثر پرداخته و آن را در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، اهمیت این هنر و وجود آثار ارزشمند تاریخی در موزه‌های متعدد آستان قدس رضوی سبب شده تا این رشته در موسسه آفرینش‌های هنری، جایگاه خاصی پیدا کند و کارگاه‌‌های مثنی‌سازی از ابتدای سال 1390 در مکتب هنر رضوان وابسته به موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، به طور رسمی و در رشته‌های تذهیب و گل و مرغ آغاز گردد.

سال 94 برای هنردوستان این رشته، اخباری نویدبخش به همراه دارد که مربوط می‌شود به اضافه شدن رشته‌ی نگارگری به هنر مثنی‌سازی این مجموعه. یمینی مسئول مکتب هنر رضوان، با اعلام این خبر یکی از اهداف عمده‌ی تشکیل کارگاه مثنی‌سازی نگارگری را تولید آثار فاخر و تعلیم هنرمندان زبده برای دوسالانه‌ی تذهیب‌های قرآنی دانست که موسسه آفرینش‌های هنری متولی آن بوده و قرار است پنجمین دوره‌ی آن در سال 1395 و این بار با افزودن رشته‌ی نگارگری مذهبی، برگزار شود.

قابل ذکر است که دوره‌ی اول کارگاه مثنی‌سازی نگارگری، در حال حاضر با پنج هنرجو و تحت نظر استاد عطاالله شاکری، در طول هفته با سه جلسه کلاس برگزار می‌شود و تا اواسط تیر ماه ادامه خواهد داشت. هنرمندان کارگاه در حال حاضر، هنر خود را صرف مثنی‌سازی آثار مجموعه‌ی ملی ملک وابسته به آستان قدس رضوی، می‌کنند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۶