چهارمین دوسالانه تذهیب‌‌های قرآنی با معرفی برترین ها، به‌کار خود پایان داد

 چهارمین دوسالانه تذهیب‌‌های قرآنی با معرفی برترین ها، به‌کار خود پایان داد

چهارمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی‌ شب گذشته، ۲۴ مهر از سوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در مجتمع فرهنگی مصلی‌نژاد‌ مشهد به کار خود پایان داد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، اختتامیه چهارمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی شب گذشته، 24 مهر از سوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در مجتمع فرهنگی مصلی‌نژاد مشهد برگزار شد.
در این مراسم، پس از قرائت قرآن کریم توسط سعید طوسی، قاری بین‌المللی قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و نماهنگ صلوات خاصه امام رضا(ع) علی ثابت‌نیا، مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و دبیر چهارمین دوسالانه تذهیب‌های قرآن ضمن خیر مقدم به حضار، طی گزارشی اعلام کرد: در این دوره، برخلاف دوره‌های قبل، به جهت آماده‌سازی، زمان‌بر بودن خلق آثار و برگزاری بهتر این مراسم، فراخوان آن از یک سال قبل اعلام شد و در حاشیه آن نیز کارگاه‌های تذهیب با همین محوریت برگزار شد.
ثابت‌نیا با بیان اینکه از میان 20 استان، 177 شرکت‌کننده در این دوره شرکت کرده‌اند، اظهار کرد: در سال جاری، 259 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد،161 اثر از میان 116 هنرمند به بخش نمایشگاه راه یافتند که آثار آنها در مجموعه دو‌‌سالانه امسال به چاپ می رسد.
دبیر چهارمین دوسالانه تذهیب‌های قرآن درباره بخش‌های شرکت‌کننده در چهارمین دو‌‌سالانه تذهیب‌های قرآنی گفت: در دوره جاری در بخش‌های مجموعه کامل آرایه‌های قرآنی 13 اثر، تذهیب 105 اثر، مثنی‌سازی 59 اثر، بوته 81 اثر و تشعیر 8 اثر ارائه شده است.
مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از افزوده شدن بخش به جنبی دو‌سالانه سال آینده خبر داد و افزود: در دوره بعدی، بخش نگاره‌های قرآنی با محوریت داستان‌های قرآنی و مذهبی همراه با کارگاه‌های تخصصی برگزار خواهد شد.
پس از صحبت‌های ثابت‌نیا، نماهنگ شمسه رضوان پخش شد و در ادامه مراسم، علی مراد‌خانی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت.
پس از صحبت‌های ثابت‌نیا، نماهنگ «زیارت»، اثر تولیدی مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی برای حاضران پخش شد، این اثر سروده سعید بیابانکی، شاعر آئینی کشور و با صدای علیرضا افتخاری است.
در ادامه مراسم، علی مرادخانی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی ضمن خیر‌‌مقدم گفت: پیش از این قرار بود که در این مراسم ‌آقای علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور یابند اما به علت سفر ایشان به کشور تونس این مأموریت برعهده من گذاشته شد.
مرادخانی با بیان اینکه استان خراسان سابقه طولانی، نقش و جایگاه مهمی را در مسئله تاریخ و فرهنگ اسلامی کشور دارد، اظهار کرد: هنرمندان در سایه امام هشتم، یا فرصت خلق آثار و شاهکارهای هنری را داشته‌‌‌اند و یا آنها را به خدمت ایشان عرضه کرده‌اند که منجر به ایجاد گنجینه‌ای شده است که سایر هنرمندان آرزوی دست‌یابی به آن را دارند.
وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اهتمامی ویژه به جمع‌آوری آثار هنری، من جمله بخش قرآنی آن داشته است، عنوان کرد: برگزاری دو‌سالانه‌های تذهیب حاصل پیگیری‌های آستان قدس رضوی است که بنا به برخی از دلایل مایه شگفتی و مباهات را در پی دارد؛ نخست آنکه این مجموعه برخلاف سایر نهادهای فرهنگی شعاری عمل نکرده است و دوم، برگزاری مجموعه‌ای از کلاس‌ها و آموزش‌های ضروری برای علاقه‌مندان به این عرصه است.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین ابراز کرد: سومین دلیل آن است که این جشنواره دچار تکرار نشده و باعث پویایی و فرصت یابی برای هنرمندان جوان شده است و چهارمین علت هم آن بوده است که این دو‌سالانه با آینده‌پژوهی در حال تقویت نسل جوان بوده تا آنها تداوم‌گر عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی کشور باشند.
پس از سخنرانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی به همراه مسئولان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از دست‌اندرکاران کتاب مجموعه شاهکار هنری آستان قدس رضوی تقدیر و تشکر کرد و سپس توسط آنها از جلد پنجم این مجموعه رونمایی شد.
در ادامه مراسم، عزیز احمدی آوای محلی «الله»، در گوشه سورنا را برای حضار اجرا کرد و سپس نماهنگ حسن نامور، استاد تذهیب مؤسسه آفرینش های آستان قدس رضوی پخش شد و پس از آن، از 27 سال فعالیت وی در این مجموعه تقدیر ‌شد.
پس از تقدیر از استاد نامور، ‌سید‌‌محمدمجتبی حسینی، رئیس هیئت داوران چهارمین دو‌سالانه تذهیب‌های قرآنی به قرائت بیانیه هیئت داوران پرداخت و پس از آن با حضور مسئولان حاضر در جلسه از نفرات برتر این دوره از دو‌سالانه به شرح زیر تقدیر و تشکر شد: در بخش مثنی‌سازی تذهیب به خانم‌ها مهلا عنایتی لوح تقدیر و زهرا امینی لوح تقدیر همراه با 10 میلیون ریال وجه نقدی تعلق گرفت و به خانم‌ها سیده‌زینب احمدی و ریحانه رحمتی به‌صورت مشترک لوح تقدیر، وجه نقدی 10 میلیون ریال همراه با تندیس دو سالانه اهدا شد.
همچنین در بخش مثنی‌سازی گل و مرغ به خانمها مرجان عابدی و زهرا تندکار لوح تقدیر و به خانم سمانه دوستی نیا لوح تقدیر به همراه هفت میلیون ریال وجه نقد و تندیس دو سالانه تعلق گرفت.
در بخش گل و مرغ آبرنگی نیز خانم نرگس عزیزی شایسته دریافت لوح تقدیر شد و به خانم اکرم ضیائی طباطبائی، لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال و خانم زهرا مژدکانلو هم لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به همراه تندیس دو سالانه اعطا شد.
در بخش گل و مرغ لاکی هم خانم لیلا برزگر یار‌‌محمدی، شایسته دریافت لوح تقدیر شد و به ترتیب خانم سمانه دوستی نیا لوح تقدیر و مبلغ 30 میلیون ریال به همراه تندیس دو سالانه، آقای جواد نقش آفرین لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال و خانم فریده عامری لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال را از آن خود کردند.
در بخش تشعیر نیز به آقای محمد رضا یداللهی فارسانی لوح تقدیر اهدا شد و لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به همراه تندیس دو سالانه به خانم ملیحه بنی بشر تعلق گرفت.
همچنین در بخش تذهیب، به آقای محمد کرمی و خانم‌ها ساره صفائیان و لیلا برزگر یارمحمدی لوح تقدیر اعطا شد و به ترتیب خانم‌ها مریم لبانی مطلق، لوح تقدیر و مبلغ 50 میلیون ریال به همراه تندیس دو سالانه، مرضیه مینائی‌فرد، لوح تقدیر و مبلغ 30 میلیون ریال و مریم پورخرمشاهی، لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال را از آن خود کردند.
در بخش مجموعه کامل آرایه قرآنی هم لوح تقدیر و مبلغ 50 میلیون ریال به صورت مشترک به خانم ها ریحانه رحمتی و سیده زینب احمدی اعطا شد.
در ادامه مراسم، استاد صمد حبیبی به اجرای آوای محلی تالش در رثای امام رضا(ع) پرداخت و پس از آن توسط اساتید حاضر در جلسه از قرآن بایسنقری رونمایی شد و سپس پرتره پدر عباس اخوین، استاد خوشنویسی به وی اهدا شد.
در پایان مراسم، نماهنگ «پناه»، اثر تولیدی مؤسسه آفرینش های آستان قدس رضوی برای حاضران پخش شد، این اثر سروده محمود جبیبی کسبی، شاعر آئینی کشور و با صدای دولتمند خلف، خواننده تاجیکی است.
 
تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۶