مراسم اختتامیه جشنواره تذهیب های قرآنی و رونمایی از قرآن بایسنقرمیرزا

 مراسم اختتامیه جشنواره تذهیب های قرآنی و رونمایی از قرآن بایسنقرمیرزا

نمونه ای بزرگترین قرآن در تاریخ کتاب‌آرایی ایران در مراسم اختتامیه چهارمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی رونمایی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی مراسم اختتامیه چهارمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی پنجشنبه 24 مهر ماه با معرفی افراد برتر در بخش‌های مختلف به کار خود پایان خواهد داد.
در این مراسم ضمن اهداء یک برگ از قرآن بایسنقرمیرزا به شرکت کنندگان از بخشی از کتاب آماده چاپ این قرآن رونمایی می‌شود.
قرآن بایسنقرمیرزا بزرگترین قرآن (به لحاظ اندازه صفحه و دانگ قلم) در تاریخ کتاب‌آرایی به حساب می‌آید که از مجموعه 70 برگ موجود در دنیا، 57 برگ آن در گنجینه خطی کتابخانه آستان قدس رضوی نگه داری می‌شود.
ابعاد این قرآن 187*105 سانتی‌متر بوده که ساخت کاغذی با چنین ابعاد نشانگر مهارت و چیره‌دستی هنرمندان کاغذساز سده نهم هجری است و احتمالا در سمرقند ساخته شده است. این قرآن سالها بر مزار امیرتیمور، در شهر سمرقند نگه داری می شده و پس از فتح این شهر به دست نادرشاه در سده 12 ه.قـ از این شهر خارج و پس از مرگ وی توسط سربازانش غارت شده.
لازم به ذکر است موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حال آماده سازی و چاپ این قرآن در ابعاد 50*70 است و کار عکاسی و ویرایش آن آغاز شده است. صحافی و تجلید این اثر در سال آینده صورت می گیرد و براساس زمانبندی انجام شده درماه رمضان سال آینده از این کتاب رونمایی خواهد شد.
شایان ذکر است مراسم اختتامیه چهارمین دوسالانه تذهیب های قرآنی پنجشنبه 24 مهرماه، ساعت 18 در فرهنگسرای مصلی‌نژاد برگزار خواهد شد.

تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۲