فیلم انیمیشن در مسیر باران در جشنواره فیلم فجر اکران می‌شود

 فیلم انیمیشن در مسیر باران در جشنواره فیلم فجر اکران می‌شود

فیلم انیمیشن بلند «در مسیر باران» که به داستان هجرت حضرت رضا (ع) از مدینه تا مرو می‌پردازد،‌در جشنواره فیلم فجر اکران خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه، علی ثابت نیا،‌مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به تجربه موسسه و آستان قدس در برگزاری جشنواره پویانمایی درگذشته گفت: موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس از 4 سال پیش با برپایی «جشنواره پویانمایی 8» و نیز تولید انیمیشن‌های کوتاه به ساخت آثار هنری در این ژانر مبادرت ورزیده است.
وی ادامه داد: در سال جاری نیز علاوه بر تولید چند اثر پویانمایی کوتاه و نیز تصویرسازی‌های 2بعدی برای پروژه آوایی بچه‌های رضوان، با تولید انیمیشن «در مسیر باران» اقدام به تولید اولین اثر بلند خود در حوزه پویانمایی کرده است.
وی با اشاره به تأکیدات تولیت عظمای آستان قدس مبنی بر تولید محصولات با درجه کیفی بالا در آستان قدس افزود: در تولید این اثر تلاش شده تا با استفاده از به‌روزترین تجهیزات و تکنیک‌های دنیا اثری قابل دفاع و جذاب برای مخاطبان تولید شود.
ثابت نیا تصریح کرد: تولیدات موسسه تاکنون بیشتر جنبه تاریخی و اقتباس‌های تاریخی داشته اما در نظر داریم ازاین‌پس در تولید انمیشن و فیلم‌های پویانمایی به سراغ سوژه‌های به‌روزتر و شخصیت‌های قابل‌دسترس‌تر برای کودکان و مخاطبان برویم.
امیرمسعود علمداری،‌ناظر کیفی پروژه نیز در این نشست خبری بابیان اینکه تولید فیلم انیمیشن بلند در جهان تنها محدود به چند شرکت بزرگ می‌شود توضیح داد: در طول سال تنها 4 یا 5 اثر انیمیشن بلند در جهان تولید می‌شود که آن‌هم محدود به چند شرکت بزرگ در کشورهای توسعه‌یافته است، چراکه به‌طورکلی تولید فیلم انیمیشن بلند در همه جای جهان کار سخت و پیچیده‌ای است.
وی با مقایسه وضعیت اکران و تعداد سینماها در کشورهای توسعه‌یافته و ایران افزود: با توجه به اینکه تعداد سینماهای اکران کننده فیلم در ایران یک‌دهم اکران آثار سینمایی جهان است سرمایه‌گذاری در این‌گونه پروژه‌های را برای سرمایه‌گذاران با تردید و مشکلاتی مواجه کرده است.
وی ادامه داد: باوجود مشکلات مختلف می‌توان ادعا کرد اثر پویانمایی «در مسیر باران»‌ با دارا بودن از کیفیت قابل‌قبول می‌تواند در جذب مخاطب موفق باشد و می‌توان ادعا کرد به لحاظ کیفی بهترین انیمیشن تولیدی در کشور به‌حساب می‌آید.
وی خاطرنشان کرد داستان این اثر اقتباس خوبی از یک واقعه تاریخی است که می‌تواند در جذب مخاطب موفق باشد و این امر یکی از نقاط قوت اثر به‌حساب می‌آید که تلاش شده اهداف اخلاقی و پیام‌های معرفتی فیلم در لایه‌های پنهانی اثر به مخاطب عرضه شود.
حامد کاتبی کارگردان انیمیشن بلند «در مسیر باران» نیز در خصوص کیفیت و تکنیک‌های به‌کاررفته در تولید این اثر گفت: زمان تولید اثر 16 ماه برآورد شده که در حدود 200 نفر در کل پروژه فعالیت خواهند داشت. همچنین در طول اجرای پروژه یک گروه تحقیق و توسعه همواره تکنیک‌ها و امکانات روز دنیا را رصد می‌کنند تا در هر بخش و هر قسمت از تولید بتوانیم از آخرین دستاوردهای بخش انیمیشن استفاده کنیم.
وی در خصوص تکنیک اثر گفت: در تولید انیمیشن «در مسیر باران» از تکنیک مایا و انیمیشن سه‌بعدی استفاده‌شده که به‌صورت رئال از چهره و حالت بازیگران در تولید اثر بهره‌برداری می‌شود.
وی تصریح کرد: در این اثر از 27 بازیگر استفاده‌شده که ازجمله آن‌ها می‌توان به امین زندگانی، محمد شیرخانلو، رحیم نوروزی و محمد جهانپا اشاره کرد.
تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۲۶