استادان خوشنويسي مشهد: آستان قدس رضوي پيشرو در صيانت، احيا و اشاعه هنرهاي اصيل است

 استادان خوشنويسي مشهد: آستان قدس رضوي پيشرو در صيانت، احيا و اشاعه هنرهاي اصيل است

اساتيد و خوشنويسان مطرح مشهد مجموعه آستان قدس رضوي را در صيانت، احيا و اشاعه هنرهاي اصيل اسلامي و ايراني پيشرو دانستند و خواستار توجه ساير نهادهاي فرهنگي به مقولات هنري شدند.

به گزارش روابط عمومي موسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس رضوي، استاد حسين قائم مقامي در حاشيه برگزاري ويژه برنامه خوشنويسي «ربنا» در نگارخانه رضوان اظهار داشت: هنر اسلامي در آستان قدس رضوي به بلوغ و كمال رسيده است و هنرمندان عرصه هاي مختلف مي‌توانند از نقوش و طرح‌هاي گذشتگان در حرم مطهر رضوي الهام بگيرند.

وي با اشاره به گنجينه قرآن آستان قدس رضوي اظهار داشت: اهميت اين گنجينه به صحف و قرآن‌‌‌هاي نفيس آن ازجمله قرآن‌‌‌هاي منسوب به امام علي(ع)، امام حسن(ع)، امـام حسين(ع)، امـام سجاد(ع) وامـام رضا(ع) است و قرآن‌‌‌هاي ديگر اين گنجينه نيز به خط خطاطان مشهور جهان اسلام، با تذهيب و طرح‌‌‌هاي زيبا و ظريف و روي پوست آهو يا ورق‌‌‌هاي كم‌نظير و ارزشمند نوشته شده است كه در دنيا بي‌نظير است.

عليرضا صوفي از ديگر كاتبان قرآن گفت: هنرهاي اصيل اسلامي و ايراني ما بايستي حفظ شوند و نگهداري و مرمتي كه در آستان قدس رضوي صورت مي‌گيرد، خدمتي بزرگ به عرصه هنر است.
وي با بيان اينكه آشنايي هنرمندان با خطوط خطاطان برجسته گذشته مي‌تواند بسيار تاثيرگذار باشد و نتايج خوبي را در آثاري كه پديد مي‌آورند، داشته باشد، بيان داشت: برپايي چنين برنامه هايي در ترغيب و تشويق نسل نوجوان و جوان به هنر اصيل خوشنويسي بسيار موثر است.

هادي ذوالرياستين از خوشنويسان كشور نيز گفت: آثاري مانند قرآن‌هاي منسوب به ائمه اطهار(ع) و قرآن بايسنقري كه قدمت بالاي700 سال دارد و در مجموعه آستان قدس رضوي نگهداري مي‌شود بسيار مورد توجه كاتبان قرآن و خوشنويسان قرار دارد.

وي افزود: موسسه آفرينشهاي هنري آستان قدس رضوي توانسته عملكرد بسيار مناسبي را در حوزه توسعه هنرهاي اصيل داشته باشد و مورد توجه هنرمندان و هنردوستان قرار دارد.

لازم به ذكر است؛ كاتبان وحي در شب ميلاد امام حسن مجتبي(ع) با حضور در ويژه برنامه «ربنا» در نگارخانه رضوان به كتابت آيات و سوره‌هايي از قرآن كريم كه با ربنا آغاز مي‌شود، پرداختند.

تاريخ: ۱۳۹۲/۵/۲