خدماتی از جنس هنر برای نسل آینده‌ساز کشور

 خدماتی از جنس هنر برای نسل آینده‌ساز کشور

هنر، ابزاری اثرگذار برای انتقال مفاهیم به عموم مخاطبان در گروه‌های سنی مختلف است، در این میان نقش این ابزار مهم را در انتقال آموزه‌های دینی به کودکان نمی‌توان نادیده گرفت. مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز به عنوان نهاد متولی هنر در این آستان مقدس در فعالیت‌های خود در حوزه کودک به بهترین شکل از این ابزار استفاده کرده و می‌کند.

مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با بیش از سه دهه فعالیت در رشته‌های مختلف هنری توانسته با تولیدات متنوع دیداری، شنیداری و نمایشی، مخاطب کودک را با مفاهیم و آموزه‌های دینی به ویژه رضوی به شیوه غیرمستقیم آشنا کند. همچنین با برگزاری دوره‌های آموزشی هنری و برنامه‌های ویژه در ایام مناسبتی، زمینه رشد و بالندگی این نسل آینده‌ساز کشور را فراهم کند. در ادامه به مناسبت روز جهانی کودک، منتخبی از فعالیت‌های این مؤسسه را در حوزه کودکان مرور می‌کنیم.
 

تولید آثار پویانمایی جهان‌شمول

آثار پویانمایی با زبان هنری متفاوت عموم مخاطبان به ویژه کودکان را درگیر می‌کند و می‌تواند مفاهیم حوزه‌های مختلف اعم از دینی، اخلاقی و انسانی را به این زبان فاخر و جذاب هنری به آنان منتقل کند. مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از دیرباز در حوزه تولید آثار پویانمایی برای کودکان فعالیت کرده به طور نمونه می‌توان از مجموعه «لالایی‌های رضوی» نام برد. در سال‌های اخیر نیز این مؤسسه در این حوزه آثار ارزشمندی را تولید و معرفی کرده است. مجموعه «جنگل دوستی‌ها» به کارگردانی حمیدرضا کاتبی، «کبوتر» به کارگردانی عباس عباسی وزین و «حوض فیروزه» به کارگردانی مریم هاشم‌نژاد، از جدیدترین تولیدات پویانمایی این مؤسسه به شمار می‌آید که از آن‌ها خردادماه امسال همزمان با ایام میلاد امام رضا(ع) با حضور جمعی از کودکان در مشهد رونمایی شد.
مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در رویکردی خاص تلاش کرده تا این تولیدات پویانمایی دربردارنده مفاهیم کلی و جهان‌شمول باشد تا بتوان از آن‌ها برای گستره وسیعتری از مخاطبان حتی در خارج از مرزهای ایران اسلامی استفاده کرد. به طور مثال، مجموعه جنگل دوستی‌ها با این رویکرد و براساس مفاهیم قرآنی تولید شده است.
همچنین این مؤسسه از ظرفیت آثار پویانمایی خود به شیوه‌های خلاقانه‌ استفاده می‌کند چنان‌که فعالیت‌های موکب آن در نمایشگاه «آرام جان‌ها» سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در ایام پایانی صفر امسال با بهره‌گیری از این ظرفیت، میزبان زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی بود.  
 

همکاری با مراکز فرهنگی در تولید آثار رسانه‌ای
تولیدات رسانه‌ای مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حوزه کودکان با توجه به نقش رسانه در عصر حاضر به آثار پویانمایی محدود نمی‌شود و تولیدات ارزشمند دیگری نیز در سالهای اخیر تهیه شده است. برخی از این آثار، گوشه‌ای از همکاری مؤسسه را با مراکز مختلف فرهنگی و هنری نشان می‌دهد. مجموعه کلیپ‌های کوتاه «قصه گفتم کبوترت بشوم»، از جمله این آثار به شمار می‌آید که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی در سال 1400 در مشهد تولید شد. این مجموعه در بردارنده ۱۰ کلیپ با موضوع امام رضا(ع) و ۴ کلیپ با محوریت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است که با تکنیک «کلیپ موشن» و نقش‌آفرینی جمعی از کودکان و نوجوانان تهیه شده است.
همچنین این مؤسسه مجموعه «شهر عسل» را با مضامین شهروندی و رضوی ویژه کودکان ۵ تا ۱۲ سال در قالب عروسکی- رئال در ۳۰ قسمت بیست دقیقه ای با همکاری شهرداری مشهد تولید کرده که از آن، فیلم سینمایی 90 دقیقه‌ای نیز تهیه شده است.
 

ارائه خدمات آموزشی به کودکانی در اقشار مختلف
این مؤسسه سابقه دیرینه‌ای نیز در برگزاری دوره‌های آموزشی هنری گوناگون در مکتب هنر رضوان و همچنین مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی(ره) در مشهد دارد. در برگزاری این دوره‌ها، توجه خاصی نیز به گروه سنی کودک شده است چنان‌که مکتب هنر رضوان واقع در خیابان کوهسنگی در پاییز سال جاری با برپایی دوره‌های آموزشی «خط تحریری»، «نقاشی» و «سفال و حجم» پذیرای کودکان است. البته از آنجایی که مجتمع امام خمینی(ره) با هدف ارائه خدمات فرهنگی هنری به مردم منطقه کم‌برخوردار خواجه‌ربیع مشهد به ویژه کودکان و نوجوانان توسط آستان قدس رضوی بنا نهاده شده، برنامه‌های متنوع‌تری از جمله دوره‌های آموزشی مستمر برای کودکان در تمام فصول سال دارد.
 

تنوع برنامه‌های مجتمع امام خمینی(ره)

همچنین مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به تازگی فضای آموزشی خود را در این مجتمع افزایش داده است. در فصل پاییز امسال نیز با توجه به گشایش مدارس، دوره‌های آموزشی خود را در روز تعطیلی مدارس یعنی پنجشنبه‌ها به صورت فشرده در دو شیفت صبح و بعدازظهر برگزار می‌کند تا مخاطبان بیشتری امکان بهره‌گیری از این ظرفیت آموزشی و ادامه دوره‌های هنری خود را در سطوح بالاتر داشته باشند. «تصویرسازی»، «خط تحریری»، «نقاشی»، «خوشنویسی»، «طراحی» و «سفال»، از جمله عناوین دوره‌های آموزشی ویژه کودکان این مؤسسه در مجتمع امام خمینی(ره) در پاییز امسال است.
این مؤسسه در ایام مناسبتی همچون دهه کرامت و دهه آخر صفر نیز با برگزاری مراسم ویژه، مسابقات هنری و اجرای نمایش، پذیرای جمعی از کودکان این منطقه است و لحظات به یادماندنی را برای آنان در پیوند با انیس النفوس(ع) ایجاد می‌کند.  
شایان ذکر است، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با محوریت مکتب هنر رضوی، برنامه‌های متنوع هنری- ادبی در طول سال برگزار می‌کند.

تاريخ: ۱۴۰۲/۷/۱۷