دكتر ولايتي در بازديد از مكتب هنر رضوان: هنر عصر جمهوري اسلامي در آستان قدس رضوي ظهور و بروز يافته است

 دكتر ولايتي در بازديد از مكتب هنر رضوان: هنر عصر جمهوري اسلامي در آستان قدس رضوي ظهور و بروز يافته است

مشاور بين‌الملل مقام معظم رهبري گفت: هنر عصر جمهوري اسلامي در آستان قدس رضوي ظهور و بروز يافته و حمايت‌هاي اين مجموعه در ايران و جهان اسلام از هنر اصيل اسلامي، ايراني بي‌نظير است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني آستان قدس رضوي، دكتر علي اكبر ولايتي در بازديد از كارگاه‌هاي هنري مكتب هنر رضوان وابسته به مؤسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس رضوي، اظهار داشت: بنده در ايران و جهان اسلام جايي را سراغ ندارم كه تا اين ميزان به احياي هنرهاي اصيل اسلامي و ايراني همت گمارده باشد و بايستي به توليت معظم و مديران عالي آستان قدس رضوي تبريك گفت.

وي ادامه داد: آنچه در معماري حرم مطهر رضوي پس از توسعه صورت گرفته، پرداختن به هنرهاي اصيلي است كه ميراث تاريخ تمدن اسلامي است و به بهترين و زيباترين شكل به نمايش گذاشته شده است.

ولايتي با بيان اينكه 150 رشته هنري اسلامي و ايراني در طول تاريخ اسلامي وجود داشته، تصريح كرد: در بعضي از اين هنرها به دليل اينكه شاگرداني كه راه استاد را ادامه دهند تربيت نشدند، به فراموشي سپرده شده است.

دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي، اقدام آستان قدس رضوي در راستاي احيا و توسعه هنرهاي اصيل و فاخر را درخور تحسين دانست و گفت: به بركت وجود مضجع شريف رضوي و حمايت‌هاي آستان قدس رضوي، پايتخت معنوي ايران در حال تبديل شدن به قطب هنري عصر جمهوري اسلامي است و آثار و نشانه‌هاي آن كاملاً هويداست.

وي گفت: خراسان بزرگ از ديرباز كانون علم، انديشه، عرفان، هنر، فرهنگ و ادب بوده و اگر بخواهيم تعداد علما، فقها، ادبا، هنرمندان و فلاسفه را بر اساس اقاليم جهان اسلام احصا نماييم، هيچ جا به غناي اين خطه نيست و اين بدون ترديد از بركات مرقد منور حضرت رضا(ع) است.

ولايتي در پايان تصريح كرد: تداوم هنرهاي اصيل همواره دغدغه اسلام‌دوستان، متدينان، مسلمانان و ايران‌دوستان بوده و خرسنديم كه با تلاش بي‌وقفه، رو به رونق و فزاينده آستان مقدس رضوي در خط، تذهيب، نقاشي، مينياتور و معماري و ساير رشته‌هاي هنري، شاهد به تكامل رسيدن و ابداع سبك‌هاي جديد با الهام‌گيري و نگاه به آثار قدما هستيم.

گفتني است دكتر ولايتي طي بازديدي 2 ساعته از كارگاه‌هاي تذهيب، نقاشي، مثني‌سازي، مينياتور و خط مكتب هنر رضوان، با اساتيد و هنرآموزان به گفتگو پرداخت.

تاريخ: ۱۳۹۱/۹/۲۶