برپایی نشست «جایگاه زبان در شعر امروز» در حرم مطهر رضوی

 برپایی نشست «جایگاه زبان در شعر امروز» در حرم مطهر رضوی

نشست تخصصی «جایگاه زبان در شعر امروز» به همت انجمن ادبی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حرم مطهر حضرت رضا(ع) برپا شد.  
این نشست ادبی با حضور ویژه دکتر امیر الهامی مدرس ادبیات و زبان فارسی از تهران و همچنین جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان کشور در ادامه برپایی جلسات هفتگی انجمن ادبی رضوی، بعدازظهر روز گذشته در اتاق ۱۵۴ صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد.
 
نقش شاعر در جامعه
امیر الهامی در این نشست با تأکید بر جایگاه خاص ادبیات در جامعه اظهار کرد: یک شاعر با شعر خود می‌تواند از یک طرف بستری برای آموزش مردم فراهم کند و از طرف دیگر زمینه‌ساز ایجاد بهترین اتفاق‌ها در جامعه شود به عبارتی شاعر می‌تواند با شعرش حال مردم را خوب کند.
این استاد ادبیات فارسی گفت: نوع مخاطب و ارتباط شعر با نظام جامعه، از جمله عواملی است که شاعران در سرایش آثار خود باید به آنها توجه کنند.  
وی ادامه داد: در این راستا یک شاعر باید دقت خاصی بر روی تصویری که با شعر خود خلق می‌کند، داشته باشد. همچنین باید به حدی مطالعه داشته باشد که تصویری تکراری خلق نکند و حتی بتواند با شعرش مخاطب را غافلگیر کند.
 
اهمیت جایگاه رسانه‌ای شعر
الهامی با اشاره بر اینکه امروزه جایگاه رسانه‌ای شعر از گذشته بیشتر شده است، بیان کرد: شاعران باید نیازهای مخاطبان امروز را بشناسند به خصوص که مردم نیاز دارند تا شعرها را حفظ کنند، بنابراین آنها باید ذهن مخاطبان را با شعرهای خود درگیر کنند.   
این پژوهشگر با بیان اینکه شعر هنر بسته‌بندی واژگان است، گفت: شاعران باید دایره واژگانی گسترده‌ای داشته باشند و صدها بیت از دیوان شاعران گذشته را خوانده و حفظ باشند. همچنین با تاریخ، روان‌شناسی و... آشنا باشد.  
وی با خوانش شعر برخی از شاعران کشور و اشاره به بعضی از سبک‌های ادبی اضافه کرد: شاعران باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که موضوع مورد نظرشان در چه قالب شعری می‌گنجد. وزن شعر نیز باید با موضوع آن هماهنگ باشد.
 
خوانش شعر در قالب‌های مختلف
همچنین این محفل ادبی با شعرخوانی جمعی از شاعران حاضر از اصفهان، تهران و مشهد شامل خانم‌ها کرمانی، اسدیان و نصیری و آقایون نیک، خادم، شیرمحمدی، عصمت‌پرست، ظهوریان، جلیلیان مصلحی، موسوی و... در قالب‌ها و موضوعات مختلف به ویژه امام رضا(ع)، امام جواد(ع) و امام حسین(ع) همراه بود که برخی از آنها مورد نقد و بررسی استادان حاضر نیز قرار گرفت. سیدحسین سیدی عضو شورای شعر انجمن ادبی رضوی نیز اجرای نشست را برعهده داشت.
جلسات انجمن ادبی رضوی به صورت هفتگی هر دوشنبه، از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در اتاق ۱۵۴ صحن جمهوری اسلامی بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برگزار می‌شود و عموم زائران و مجاوران اهل شعر و ادب می‌توانند در این جلسات شرکت کنند.

تاريخ: ۱۴۰۱/۴/۸