نشست خبری مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی

 نشست خبری مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، ایجاد «مکتب هنر رضوی» را محور اصلی فعالیت‌های هنری این مؤسسه برشمرد و گفت: توسعه تولیدات رضوی در عرصه‌هایی همچون نشر، هنر و سوغات زیارت نیز از جمله اقدامات و برنامه‌هایی است که در این زمینه انجام شده و تداوم خواهد داشت.
به گزارش آستان نیوز، امیرمهدی حکیمی در نشست خبری تشریح عملکرد یک‌ساله و برنامه‌های پیش روی این مؤسسه که صبح امروز با حضور اصحاب رسانه در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: آستان مقدس حضرت رضا(ع) از روزگاران آغازین خود با هنر در هم آمیخته است و نمونه‌های فاخری از هنر اسلامی همچون کاشی‌کاری‌ها و کتیبه‌نگاری‌ها را می‌توان در مجموعه حرم مطهر رضوی مشاهده کرد.
وی با تأکید بر اینکه گنجینه‌ منحصربه‌فردی از آثار هنری از ادوار مختلف تاریخی نیز در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، افزود: ما میراث‌دار گنجینه بی‌نظیری از چند سده اسلامی در این آستان مقدس هستیم. 
حکیمی با اشاره به سه دهه فعالیت‌ مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در عرصه‌های مختلف هنری گفت: این مؤسسه با توجه به نگاه خاص تولیت آستان قدس رضوی به عرصه فرهنگ و هنر و اهمیت نگهداری از گنجینه منحصربه‌فرد هنر و معماری بکار رفته در حرم مطهر و همچنین نقش هنر به عنوان ابزاری منحصربه‌فرد برای انتقال مفاهیم، تحولاتی در سیاست‌ها و رویکردهای خود ایجاد کرده است. 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: این مؤسسه ایجاد «مکتب هنر رضوی» را محور اصلی فعالیت‌های خود را در یک سال گذشته قرار داده است و چشم‌انداز آینده این مؤسسه نیز تحقق همین امر است. 
وی با اشاره بر اینکه مکاتب هنری از دل خلق آثار شکل گرفته است و بر اساس آثار موجود در آستان قدس رضوی می‌توان فعالیت‌های پژوهشی- تحلیلی ارزشمندی در حوزه هنر انجام داد، افزود: برگزاری نشست‌های «بازخوانی نظریه مکتب هنر رضوی» با حضور اساتید برجسته، از جمله اقدامات جدی این مؤسسه در این راستا است که بخشی از آن به فعالیت‌های پژوهشی تحلیلی گذشته می‌پردازد و نقش تأثیرگذاری در این حوزه دارد.
 
 
انتشار آثار مکتوب فاخر
حکیمی در ادامه به تشریح جزئیات تولیدات فاخر این موسسه پرداخت و گفت: انتشار کتاب «عمارت‌خانه خورشید» با موضوع گزارش عملکرد فعالیت‌های آستان قدس رضوی در حوزه بازسازی‌های حرم مطهر حضرت رضا(ع)، از جمله آثار مکتوب این مؤسسه در یک سال اخیر است که مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قرار گرفت. 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین کتاب «مکتب هنر رضوی» در قالب مباحث نظری به صورت یک جزوه پژوهشی در ۵۰ صفحه تهیه شده که آماده چاپ است.  
وی گفت: کتابی نیز از مجموعه اشعار مذهبی «ملک الشعرای بهار» که جایگاه خاصی در شعر و تاریخ ادبیات فارسی دارد، توسط مؤسسه گردآوری شده است که به‌زودی منتشر خواهد شد‌. 
حکیمی ضمن گرامیداشت یاد استاد سعید تشکری ادامه داد: این هنرمند برجسته با مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی همکاری‌های مختلفی داشت، در حال حاضر نیز اثری در قالب ۱۲ داستان کوتاه رضوی از این زنده‌یاد در مرحله انتشار داریم.
وی اضافه کرد: از مجموعه شاهکارهای هنری آستان قدس رضوی نیز اثر جدیدی با عنوان «شاهکارهای ادبی» در مرحله چاپ قرار دارد. همچنین دو جلد از شاهکارهای هنری این آستان مقدس در سال آینده با محوریت «گنجینه زیورآلات و مفاخر زیورها و تزئینات حرم مطهر رضوی» منتشر خواهد شد. 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به پیگیری چاپ سه مجموعه نمایشنامه که یکی از آن‌ها با محوریت چند اثر استاد هوشنگ جاوید است، اضافه کرد: همچنین انتشار مجموعه پژوهشی پیرامون «مجالس تعزیه رضوی» با همکاری دکتر مسلم نادعلی‌زاده را در این مؤسسه آغاز کرده‌ایم که امیدوارم در قالب۳۰ جلد در سال آینده منتشر شود. 
وی افزود: انتشار مجموعه «گزیده عکس‌های حرم رضوی» نیز در سه جلد در دستور کار مؤسسه قرار دارد که جلد نخست آن شامل عکس‌های حرم رضوی، از آغاز تاریخ عکاسی در ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی است و جلدهای دوم و سوم آن با محوریت عکس‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 1400 خواهد بود.   
 

تولید محصولات چندرسانه‌ای؛ از پویانمایی‌های امام رضایی تا مستندهای انقلابی 
حکیمی اظهار کرد: مجموعه 30 قسمتی «شهر عسل» با مضامین شهروندی و رضوی در قالب عروسکی- رئال نیز با همکاری شهرداری مشهد و حضور هنرمندان این شهر مقدس در این مؤسسه تولید شده است که علاوه بر این مجموعه که هر قسمت آن 20 دقیقه است، فیلم سینمایی نیز از آن تهیه شده است. 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: مجموعه مستندهای «انقلاب در آینه حرم»، از دیگر آثار حوزه رسانه این مؤسسه است که در قالب مصاحبه با استاد خالقی، نقاش برجسته دوره انقلاب و آقای نعیم‌آبادی، عکاس و مستندنگار حوزه انقلاب و خادم حرم مطهر تولید شده است. 
وی با اشاره به اینکه تولید 5 اثر رضوی در حوزه پویانمایی نیز توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی آغاز شده است، افزود: همچنین مجموعه‌ای 10 قسمتی با تکنیک موشن رئال در حوزه کودک با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با محوریت روایت‌های پیرامون حضرت رضا(ع) در کنار چند قسمت با محوریت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تولید شده است. 
حکیمی بیان کرد: تولید مجموعه قوالی‌های رضوی هراتی با عنوان «قول و قبول»، از آثار متفاوت این مؤسسه در یک سال اخیر بود که در تاریخ موسیقی بی‌نظیر است و برای نخستین بار با اشعاری از شاعران ایران و افغانستان در حوزه رضوی تولید شده است که برخی از آثار این آلبوم در جشنواره موسیقی فجر امسال در تهران نیز اجرا شد. 
وی گفت: همچنین پروژه «جمع‌آوری آواهای رضوی ایران زمین» که شامل موسیقی‌های مختلف با محوریت حضرت رضا(ع) از مناطق مختلف کشور است را در یک سال اخیر تکمیل کردیم. در این راستا اجرای 30 گروه از هنرمندان سراسر ایران نیز ضبط شد و مجموعه‌ای در 8 بخش همچون چاووش‌خوانی، سلام‌خوانی و... در کنار یک کتاب پژوهشی تهیه شده است که به زودی رونمایی می‌شود.   
حکیمی با اشاره به فعالیت‌های گسترده مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حوزه سرود در سال‌های اخیر افزود: در حال حاضر تولید آثار فاخر در حوزه سرود در دستور کار این مؤسسه قرار دارد به طور مثال سرودی برای دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در سال جاری تولید شد. همچنین در بخش ویژه جشنواره موسیقی فجر امسال این مؤسسه به دلیل فعالیت‌های خود در این حوزه مورد تقدیر قرار گرفت. 
 

برگزاری جشنواره‌های هنری
حکیمی با اشاره به فعالیت‌های ارزشمند مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در برگزاری جشنواره‌های هنری همچون دوسالانه «تذهیب‌های قرآنی» و جشنواره عکس «خانه دوست»، بیان کرد: جشنواره بین‌المللی عکس «مزارات»، از جمله این جشنواره‌ها در یک سال اخیر بود که امیدواریم در سال آینده نیز در قالب دوسالانه برگزار شود. 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی افزود: جشنواره‌های دیگری نیز در حال طراحی است چنانکه امیدواریم بتوانیم دوره بعدی دوسالانه تذهیب‌های قرآنی، جشنواره‌ای در حوزه ادبیات داستانی و دوره دوم جشنواره «هنر رضوان» را در سال آینده برگزار کنیم. 
 

برپایی دوره‌های آموزشی متنوع
وی به سابقه دیرینه مکتب هنر رضوان در ارائه آموزش‌های هنری در مشهد نیز اشاره کرد و گفت: این مؤسسه درصدد گسترش دوره‌های آموزشی خود فراتر از رشته‌هایی همچون خوشنویسی و نگارگری است چنانکه در این راستا بیش از صد دوره آموزشی طراحی شده است که در حال پیگیری برگزاری آنها هستیم. رشته‌های هنری در این دوره‌های جدید، کاربردی‌تر شده است. 
حکیمی ادامه داد: همچنین با بهره‌گیری از ظرفیت مجتمع فرهنگی- هنری امام خمینی(ره) در منطقه خواجه‌ربیع مشهد در حال پیگیری برگزاری دوره‌های آموزشی برای اقشار محروم شهر به ویژه در رشته‌هایی مرتبط با صنایع دستی که نقش اثرگذاری در توانمندسازی ساکنان این منطقه و اشتغال‌زایی آن‌ها دارد، هستیم. 
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه نگارخانه رضوان همچون سایر نگارخانه‌ها به دلیل شرایط کرونایی مدتی تعطیل بود، گفت: در سه ماه اخیر با توجه به بهتر شدن شرایط کرونایی، شاهد برگزاری نمایشگاه‌های مختلف هنری در این نگارخانه بودیم و در تلاش هستیم تا دامنه نمایش آثار هنرمندان در رشته‌های مختلف در این فضا گسترده‌تر شود. 
وی افزود: در این مدت، مجموعه شب شعرهای «حماسه واژه‌ها» با محوریت مروری بر چهل سال شعر فارسی پس از انقلاب اسلامی با حضور شاعران پیشکسوت و برجسته و همچنین استعدادهای جوان حوزه شعر کشور در قالب هفت برنامه در مناسبت‌های مهم سال در مشهد برگزار شد. هشتمین نشست آن نیز در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد. 
حکیمی گفت: طراحی هویت بصری در آستان قدس رضوی و همچنین طراحی جدید تقویم با رویکردی متفاوت در این آستان مقدس، از دیگر اقدامات این مؤسسه در یک سال اخیر است. 
 
تولید 400 محصول با برند «مهر»
مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بیان کرد: همچنین حدود 400 محصول در حوزه سوغات فرهنگی هنری رضوی با برند «مهر» که طراحی آن‌ها برگرفته از آرایه‌های هنری موجود در حرم مطهر رضوی است، توسط این مؤسسه تولید شده است. 
وی ادامه داد: مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی توجه ویژه‌ای نیز به اقتصاد فرهنگ و هنر در یک سال اخیر داشته است و تلاش کرده به عنوان واسطه حمایت‌های جدی از هنرمندان تولیدکننده سوغات فرهنگی هنری بکند. همچنین همکاری‌هایی در حوزه توانمندسازی بانوان سرپرست خانواده با مرکز امور بانوان آستان قدس رضوی داشته است. 
به گفته حکیمی، «زیارت» فقط محدود به حرم مطهر رضوی نمی‌شود و این مؤسسه در تمامی فعالیت‌ها و تولیدات هنری خود این موضوع را در نظر گرفته و آثارش با مفهوم زیارت مرتبط است به‌طوری که دلدادگان حضرت رضا(ع) با دیدن سوغات فرهنگی این مؤسسه نیز به یاد زیارت حرم مطهر می‌افتند. همچنین در آثار خود همچون شب شعر «حماسه واژه‌ها» توجه خاصی نیز به جهاد تبیین داشته است. 
وی به همکاری‌ها و ارتباطات مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با مراکز دانشگاهی و هنری کشور اشاره و تصریح کرد: این مؤسسه در رویکرد جدید «خانه هنری حرم مطهر رضوی» برای هنرمندان به شمار می‌آید و استقبال ویژه‌ای از هنرمندان رشته‌های مختلف می‌کند.
تاريخ: ۱۴۰۰/۱۲/۳