با یادی از استاد سعید تشکری؛ شب شعر فجر انقلاب اسلامی در جوار حرم رضوی برگزار شد

 با یادی از استاد سعید تشکری؛ شب شعر فجر انقلاب اسلامی در جوار حرم رضوی برگزار شد
شب شعر فجر انقلاب اسلامی با عنوان «تنفس صبح» با یادی از زنده‌یاد سعید تشکری، خادم امام رضا(ع) و داستان‌نویس برجسته خراسانی با حضور جمعی از اهالی شعر و ادب استان در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، این محفل ادبی به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همراه بزرگداشت یاد و خاطره استاد سعید تشکری با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و حوزه هنری استان با اجرای استاد محمدکاظم کاظمی، شب گذشته در سالن همایش‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی این آستان مقدس برپا شد.
در این مراسم محمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ضمن بیان خاطراتی از سعید تشکری و اشاره به آثارش همچون کتاب «رژیسور» اظهار کرد: توفیق بزرگ داستان‌نویسی و رمان‌نویسی برای حضرت رضا(ع) از نگاه‌ها و زاویه‌های مختلف نصیب استاد تشکری شد. همچنین وی آثاری برای هویت مشهد و تاریخ انقلاب اسلامی نوشت. چند کتابش نیز در دست چاپ است. 
وی ادامه داد: استاد تشکری با ایمان و دل خودش در مسیر اهل بیت(ع) قلم زد و ذوق و قریحه‌اش را پای ایمانش آورد. امیدوارم شاگردان تشکری و افرادی که در آینده ایشان را می‌شناسند و آثار ماندگارش را می‌خوانند، در مسیر این هنرمند انقلابی قدم بردارند. 

 

تشکری؛ فیروزه قصه خراسان 
در ادامه سیدعلیرضا مهرداد، نویسنده مشهدی حوزه ادبیات پایداری با خوانش اشعاری در مدح زنده‌یاد سعید تشکری از وی با عنوان «فیروزه قصه خراسان» و «خادم فرهنگ و ادب رضوی» نام برد و گفت: تشکری، یک تنه شانه زیر بار مسئولیت رمان رضوی داد. همچنین در هر کدام از رمان‌هایش که وارد شوید، سرانجام به حرم مطهر رضوی می‌رسید. 
وی با اشاره به گوشه‌هایی از زندگی و کار نوشتن روزانه سعید تشکری در مسجد گوهرشاد افزود: او نمونه کامل صبوری و پرکاری برای اهل ادب است و با وجود ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، اما حتی برای یک لحظه هم در زندگی‌اش ناامید نشد.
مهرداد با ذکر برخی از کتاب‌ها و داستان‌های تشکری بیان کرد: او مبدع نوشتن رمان جمعی بود و از چاپ اولین رمان جمعی شاگردانش بسیار خوشحال شده بود.  


 
شعرخوانی با محوریت انقلاب اسلامی
همچنین در این مراسم مصطفی جلیلیان مصلحی، سیدابوالفضل مبارز، زهرا محدثی خراسانی، محمدحسین رحیمی، جعفرخوش بیان، علی مقدم، جواد اسلامی، طیبه سادات ثابت، سیدحسین سیدی، راضیه رجایی و حمیدرضا عظیمی، از شهرهای مشهد، نیشابور و تربت جام، اشعارشان را در موضوعات مختلف به ویژه انقلاب اسلامی خواندند.
معرفی زندگی‌نامه و آثار زنده‌یاد سعید تشکری توسط کارشناس اجرای برنامه، نمایش کلیپ یادبودی از این نویسنده و خادم فرهنگ رضوی، اجرای سرودهای انقلابی توسط کودکان و اعطای هدایایی به رسم یادبود به شاعرانی که شعرهایشان را قرائت کردند، از دیگر برنامه‌های شب شعر «تنفس صبح» بود.
در ادامه منتخبی از اشعار شاعران حاضر در مراسم را با محوریت انقلاب اسلامی می‌خوانیم:
«خورشید شد و در آسمان مأمن کرد
تن پوش پرندِ نور را بر تن کرد
روزی که امامِ عاشقان کرد قیام
تکلیف تبارِ عشق را روشن کرد!».

«شادا سخن از تو ای شُکوه انسان!               
بادا به لب از ترنم تو، پیمان!
شب را به تبارِ تیره‌خواهان بسپار...
هان، با دلم ای تنفسِ صبح، بمان!».
(مصطفی جلیلیان مصلحی) 
*
«آمد که زمستان برود عید رسد 
با دست پر از برکتش امید رسد
آمد که دهد مژده به ما وعده حق
با منبر او طلوع خورشید رسد».

«با پرچم لا اله الا اللهی
تابید به ما نفحه روح اللهی
 ما موج شدیم و او به ما فرمان داد
تا غرق شود دولت شاهنشاهی»
(طیبه سادات ثابت)
تاريخ: ۱۴۰۰/۱۱/۲۳