به همت موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ؛آلبوم قوالی و مناقب خوانی قول و قبول رونمایی شد

 به همت موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ؛آلبوم قوالی و مناقب خوانی قول و قبول رونمایی شد

آلبوم قوالی و مناقب خوانی‌های رضوی با عنوان "قول و قبول" شامگاه دوشنبه در نگارخانه رضوان مشهد رونمایی شد. 
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی شامگاه گذشته دوشنبه 20 دی ماه ، با حضور جمعی از مدیران فرهنگ و هنر استان و هنرمندان ، اولین آلبوم قوالی و مناقب خوانی رضوی با عنوان "قول و قبول " در نگارخانه رضوان رونمایی شد . 
امیر مهدی حکیمی مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان افغانستانی گفت : ارادت هنرمندان مشتاق خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام ) به ساحت امام مهربانی ها از گذشته در قالب هنرهای مختلف از جمله شعر ، نگارگری ، خوشنویسی و موسیقی بروز داشته است . 
وی افزود :مجموعه قول و قبول با بهره گیری از هنر قوالی و منقبت خوانی های هرات کشور افغانستان به همت جمعی از هنرمندان حوزه موسیقی این سرزمین و با هدایت استاد هوشنگ جاوید تهیه وآماده شده است و امید که ماحصل این تلاش مورد توجه حضرت ثامن الحجج (علیه السلام ) و مورد قبول علاقمندان به هنرهای اسلامی قرار گیرد . 
رییس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: هنر می‌تواند به عنوان یک دیپلماسی فرهنگی و هنری در جهان سیاست و ارتباطات نقش خود را به خوبی ایفا کند.
دکتر طالبی افزود : در این مجموعه علاوه بر جنبه های هنری معنی و مفهوم نیز مهم است و به همین دلیل از بهترین شعرهای شاعران ایرانی و افغانستانی در قالب هنری دلنواز و دلنشین استفاده شده است تا با شنیدن این نواها ارتباط معنوی بین محبان اهل بیت(ع) با امام رضا علیه السلام برقرار شود و انتظار می رود تا با تلاشی مضاعف بتوانیم فرهنگ رضوی را نیز ترویج و تبیین کنیم.
هوشنگ جاوید ، پژوهشگر حوزه موسیقی سنتی و آیینی که انتخاب هنرمندان این آلبوم را نیز بر عهده داشته است در مورد این آلبوم گفت : هنر  و دین ۲ عنصر بدون مرز هستند و هیچ مرز جغرافیایی و سیاسی برای آنها تعریف نمی‌شود زیرا با اندیشه و روح انسان ها ارتباط دارند؛ هنرمندان شیعه و سنی ۲ کشور ایران و افغانستان در یک وحدت عملی اقدام به تولید کاری نمودند  که در ستایش عالم آل محمد(ص) است.
وی افزود: یک از مظاهر عمده فرهنگ یک ملت یا یک قوم ، کلام و سخنی است که مبین احساس و ادراک آن ها از جهان هستی است . گونه ای از بیان ، شعر است که با جلوه های هنری آمیخته شده و با نیروی جاذبه خود به سادگی در روان وذهن مخاطب جای می گیرد . در فرهنگ مردم افغانستان هنر قوالی ، هنر رایج مردم است که با رنگ وبوی معنوی و مذهبی ویژه ای که دارد در زندگی مردم این سرزمین جاودانه شده است . این نخستین بار است که با ابتکار مسئولین موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی قوالی رضوی با بهره گیری از سرودهای شاعران معاصر ایرانی اجرا شده است .
شایان ذکر است آلبوم قوالی و مناقب خوانی "قول و قبول " مشتمل بر 9 قوالی و 6 منقبت خوانی با صدای جواد تابش ، عبدالخالق رضایی و عبدالقادر عزیزی است ، تنظیم آهنگ های این آلبوم توسط هوشنگ جاوید ، میکس و مسترنیگ را مهدی کیانمنش و صدابرداری آثار را محسن طیبی بر عهده داشته اند .
این آلبوم به زودی در فروشگاه های محصولات فرهنگی وهنری موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی ارائه خواهد شد . 
 
تاريخ: ۱۴۰۰/۱۰/۲۱