سومين دوسالانه تذهيب هاي قرآني در مشهد برگزار مي شود

 سومين دوسالانه تذهيب هاي قرآني در مشهد برگزار مي شود

سومين دوسالانه تذهيب هاي قرآني از 10 تا 18 آبان در مشهد برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي سومين دوسالانه تذهيب هاي قرآني دبير اين دوسالانه با بيان اين خبر افزود : مهلت ارسال آثار به دبیرخانه دوسالانه روز 27 مهر به پايان رسيد و داوري اوليه و نهايي آثار در روزهاي 3 و4 آبان انجام مي شود.
علي ثابت نيا با بيان اين كه اين دوسالانه در بخش هاي تذهيب ، تشعير ، گل و بوته و گل و مرغ ، مثني سازي ، مقالات پژوهشي و پايان نامه هاي دانشجويي برگزار مي شود ، گفت : آثار برگزيده انتخاب شده توسط داوران بين روزهاي 10 تا 18 آبان در تعدادي از نگارخانه هایشهر مشهد به نمايش گذاشته مي شود و برگزیدگان نیز 18 آبان در مراسم اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.
وي از حسين تنكابني ، مجيد فدائيان ، سيد مجتبي حسيني ، رامين مرآتي و رضا مهدوي به عنوان داوران آثار دوسالانه نام برد و افزود :داوری بخش انتخاب آثار دوسالانه نیز بر عهده حسین رزاقی ، طاهر نبی زاده ، حسین تنکابنی،علیرضا قزی و فریدون فخری جوقان است.

مدير عامل موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي هم چنین داوران بخش مقالات پژوهشي اين دوسالانه را عبدالمجيد شريف زاده ، محمد جواد جدي و محمد حسن حامدي از استادان برجسته هنر تذهيب و كتاب آرايي در كشور معرفی کرد.
وی سپس به پيشينه اين دوسالانه اشاره و عنوان كرد :6 سال پيش در جلسات متعددي كه با حضور كارشناسان موسسه آفرينش هاي هنري آستان قدس رضوي برگزار شد تصميم گرفتيم كه جشنواره اي را براي معرفي هنرهاي قرآني موجود در آستان قدس برگزار كنيم.در نهايت پس از بررسي كارشناسان ، از ميان هنرهاي قرآني مبحث تذهيب به عنوان دستور كار جشنواره تصويب شد.
ثابت نيا افزود: بعد از رصد جشنواره هايي كه انجمن خوشنويسان و ديگر نهادهاي متولي در كشور برگزار مي كردند،به اين نتيجه رسيديم كه در فضاي تذهیب يا نگارگري تنها دو جشنواره در كشور برگزار مي شود كه يكي دوسالانه نگارگري تهران بود كه بيشتر با رويكرد نگارگري فعاليت مي كرد و تذهیب در واقع بخش جنبي آن به حساب مي آمد.ديگري نيز جشنواره امام رضا(ع) بود كه هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله زيادي داشت.

وي در ادامه با اشاره به ظرفيت هاي ارزشمند موجود در مجموعه هاي مرتبط با آستان قدس رضوي هم چون كتابخانه آستان قدس رضوي و كتابخانه و موزه ملك در زمينه تذهيب ، گفت : با توجه به وجود مجموعه اي بزرگ از قرآن هاي نفيس كه طي قریب به هزارسال جمع آوري و نگهداري شده و هر كدام گنجينه اي از هنرهاي سنتي است، شوراي سياست گذاري دوسالانه و در راس آن هيئت مديره موسسه آفرينش هاي هنري تصميم گرفت براي پر كردن خلا موجود دوسالانه تذهيب هاي قرآني را برگزار كند.
ثابت نيا رويكرد اصلي دوسالانه تذهيب هاي قرآني را احياي تكنيك ها و مكاتب در حال فراموشي تذهيب عنوان كرد و اظهار داشت: در دو سالانه اول و دوم مكاتب خاص مثل مكتب خراسان بزرگ، شيراز و تبريز را دنبال كرديم و خوشبختانه با استقبال چشمگير هنرمندان روبرو شديم.

وي افزود : در این دوره به جای اعمال محدودیت در مکاتب هنری ، شرایط ویژه ای را در نوع كاغذ، رنگ، پاسپارتو و شيوه ارائه اثر اعمال کردیم و در عوض اين فرصت را به هنرمندان داديم که از مكاتب مختلف هم چون خراسان بز رگ،شيراز، اصفهان، تبريز و ... به دل خواه استفاده كنند.
دبير دوسالانه تذهيب هاي قرآني درباره دليل اين امر گفت : در دوره هاي قبلي چون مي خواستيم شناخت عمومي نسبت به تذهيب كاران كشور پيدا كنيم فضا را براي شركت هنرمندان و هنرجويان و حتي افراد مبتدي بازگذاشتيم تا آثارشان در داوري ديده شود. اما احساس كرديم در دوره سوم كمي تخصصي تر كردن جشنواره لازم است.

تاريخ: ۱۳۹۱/۷/۳۰