به همت مکتب هنر رضوان، برنامه مجازی «تحلیل خوش‌نویسی سوره حمد میرعماد» برگزار شد

 به همت مکتب هنر رضوان، برنامه مجازی «تحلیل خوش‌نویسی سوره حمد میرعماد» برگزار شد

 هادی ذوالریاستین مدرس خوش‌نویسی مشهد درباره نهمین شب ویژه برنامه کتابت بندگی در ماه مبارک رمضان در گفت‌وگو با روابط عمومی ابراز کرد: بخش کوچکی از خوش‌نویسی سوره حمد میرعماد خوش‌نویس نامدار جهان و ایران را در این برنامه بررسی کردم که تحلیل آن به‌ صورت زنده از بستر اینستاگرام برای مخاطبان پخش شد.

وی با اشاره به اینکه سوره حمد میرعماد به پیشنهاد مکتب هنر رضوان به مناسبت ماه مبارک رمضان برای تحلیل در این برنامه انتخاب شد، افزود: این اثر برجسته خوش‌نویسی در حین سادگی دارای پیچیدگی‌های هنری خاصی است و تا کنون هنرمندی نتوانسته آن را به خوبی خود میرعماد اجرا کند

ذوالریاستین بیان کرد: در گذر زمان برخی از خطوط به اوج رسیده و از بین رفتند و امروزه از آن‌ها استفاده نمی‌شود. اما برخی از خطوط مانند نستعلیق قابلیت فرم‌پذیری دارند و گرافیست‌ها و حتی نقاشان جهان از آن‌ها در خلق آثارشان استفاده می‌کنند. به عبارتی برخی از فرمت‌های غالب خوش‌نویسی دارای حیات هستند که این حیات در خطوط نستعلیق و شکسته به وفور یافت می‌شود.

این هنرمند برجسته گفت: بی‌تردید برگزاری برنامه‌های هنری به ‌صورت حضوری، در اصطلاح نفس به نفس تأثیر بیشتری بر مخاطبان و هنرجویان می‌گذارد، اما با توجه به شرایط کنونی جامعه و شیوع بیماری کرونا باید از ظرفیت فضای مجازی بهره برد.

وی ادامه داد: از سویی دیگر باید با زمانه جلو رفت و از دستاوردهای علمی روز دنیا استفاده کرد چنانکه بستر فضای مجازی و اجرای زنده(live)، موجب بهره‌مندی خیل گسترده‌تری از مخاطبان از چنین برنامه‌های هنری با صرف هزینه و وقت کمتر در سرتاسر جهان شده است.

 ذوالریاستین با اشاره به اینکه فضای مجازی دوران زندگی بشر در قبل و پساکرونا را متحول خواهد کرد، افزود: هنرمندان باید از طریق این بستر مجازی، تنها هنر حقیقی را به مخاطبان ارائه کنند.

وی با بیان اینکه خوش‌نویسی نیز مانند هر هنری دارای چارت و افق مشخصی است، گفت: متأسفانه جنبه تقلیدی هنرمندان از آثار خوش‌نویسی گذشتگان نیمه‌کاره مانده و مفاهیم علمی خط سیر چارت خوش‌نویسی به ‌طور کامل بیان نشده است، در صورتی‌که اقیانوسی از اطلاعات این رشته هنری وجود دارد.

این مدرس برجسته به نقش انتقال سینه به سینه مفاهیم خوش‌نویسی توسط کاتبان قرآن در طول تاریخ اشاره و اضافه کرد: مفاهیم آکادمیک خوش‌نویسی با توجه به اهمیت این رشته هنری در دین مبین اسلام باید توسط استادان طراز اول به مخاطبان عرضه شود. بی‌شک این امر نیازمند حمایت بیشتر متولیان فرهنگی از هنر خوش‌نویسی و استادان آن است

وی درباره اهمیت هنر در زندگی بشر نیز گفت: مردم هر جامعه‌ای برای رسیدن به آرامش و دوری از استرس به هنر نیاز دارند به عبارتی جامعه ایده‌آل، جامعه‌ای است که هنر به درون زندگی مردم آن راه یافته باشد.

لازم به ذکر است، ویژه برنامه کتابت بندگی به همت مکتب هنر رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در قالب کتابت کلام وحی و ارائه نکات آموزشی با حضور 9 استاد برجسته خوش‌نویسی هر شب از 13 تا 21 اردیبهشت 99 برگزار و اجرای آن به‌صورت زنده در صفحات این مؤسسه در اینستاگرام پخش شد.


 

تاريخ: ۱۳۹۹/۲/۲۳